Մի փոքրիկ, հինավուրց քաղաքակրթություն` լքված բոլորի կողմից, կատաղի մարտեր է մղում իր ապրելու իրավունքի համար․ Հրաչուհի Բասենց
Գերմանաբնակ օպերային երգչուհի Հրաչուհի Բասենցը Արցախյանպատերազմի առնչությամբ, իր խոսքն է ուղղել իր այլազգի լսարանին, ընկերներին ու կոլեգաներին. (վերցված է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի պաշտոնական ֆեյսբուքյան էջից).
«Սիրելի իմ ոչ հայ ընկերներ, կոլլեգաներ և բարեկամներ, քրիստոնյաներ և ոչ քրիստոնյաներ, բոլորին ովքեր մտահոգ են և դեմ են պատերազմներին, ովքեր ինչ-որ կերպ մասնակից են և անգամ նրանց ովքեր դեռ մինչև հիմա լուռ են...
Այսքան ժամանակ փորձում էի զերծ մնալ և քաղաքական թեմաներին չխառնվել, քանի որ համոզված եմ եղել, որ արտիստներիս միակ քաղաքականությունը արվեստ, սեր, խաղաղություն և մշակույթ տարածելն է և ես իրավունք չունեմ ձեզ ծանրաբեռնել իմ ու իմ երկրի խնդիրներով, բայց...սա այլևս միայն իմ ու իմ հայրենիքի հարցը չէ և ես այլևս չարտահայտվել չեմ կարող։
Լռել այլևս չէ էլ կարելի...և մի՞թե արվեստի միջոցով չէ, որ շատ հարցեր ենք լուծում, մի՞թե մենք արտիստներս չենք, որ խաղաղության, սիրո, պատերազմների և ահաբեկչությունների դադարեցման կոչերով ենք մշտապես հանդես գալիս, մի՞թե մենք չենք, որ պիտի չլռենք ու կանգնենք հանուն արդարության և արդարադատության:
Փոքր-ինչ ընկճված եմ, ներեցեք, ընկճված եմ շատերի լռությունից և չեզոք դիրքորոշումից այն դեպքում, երբ շատերը իմ շրջապատից ամեն առիթի ակտիվ կանգնում են հանուն կենդանիների, ծառերի ու նմանատիպ տարատեսակ խնդիրների պաշտպանության և ստատուսներով ու նամակներով ողողում բոլորիս էջերը...ընկճված եմ, ներեցեք...ազգս միայնակ կենաց ու մահու կռիվ է տալիս ու պայքարում է գոյատևելու և ապրելու իր արդար իրավունքի համար, պատերազմում է հազարամյակների մեր սուրբ հողը պաշտպանելու համար և 100 տարի անց նորից կանգնած է բնաջնջման վտանգին դեմ հանդիման...
Սեպտեմբերի 26-ին իմ երկար սպասված առաջնախաղն էր Պուչչինիի «Մադամ Բատերֆլայ» օպերայում Դրեզդենի Սեմպերօպերի բեմում: Այն իրոք շատ հաջող էր, շատ մեծ ոգևորությամբ ընդունվեց հանդիսատեսի և թերթերի կողմից: Թվում էր, թե պիտի ուրախ լինեի և վայելեի, բայց ավաղ, ուրախությունս կարճ տևեց...հաջորդ առավոտյան թուրք-ադրբեջանական լայնամասշտաբ հարձակում սկսվեց ամբողջ արցախա-ադրբեջանական ողջ սահմանագծով: Շատերդ, համոզված եմ, կարդում եք ու գիտեք, որ արդեն մեկ շաբաթ է ծանր պատերազմական դրություն է Հայաստանում և մի փոքրիկ հինավուրց քաղաքակրթություն` լքված բոլորի կողմից, կատաղի մարտեր է մղում իր ապրելու իրավունքի համար և ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհի փրկության համար, քանի որ այս պատերազմը այլևս միայն Արցախի և Ադրբեջանի միջև չէ, սա թուրքիայի տեռորիստա-սուլթանական ախորժակի և հայերին բնաջնջելու ծրագիրն է, այն ծրագիրը, որը 1915թ.-ին լիովին չհասցրեցին իրագործել` առանց անցյալի ոճրագործությունների համար պատասխան տալու և իր արժանի պատիժը ստանալու:
Պատերազմ է, սարսափելի պատերազմ, որի ողջ պատասխանատվությունը կրում են թուրք-ադրբեջանական ահաբեկիչները` իրենց ահաբեկիչ վարձկաններով...իրավիճակը սարսափելի է...գիշեր ու զօր ցնցված լուրերին ենք հետևում ...իսկ միջազգային հանրությունը , ա՜խ,  ինչ ասեմ...միջազգային հանրությունը լուռ է, էլի լուռ ... Ինչպե՞ս կարելի է լռել, երբ այս ահաբեկիչ երկիրը, որն իրականացրել է համաշխարհային պատմության մեջ առաջին ցեղասպանությունը առաջին քրիստոնյա ազգի դեմ` ցանկանալով վերացնել ամենահին քաղաքակրթություններից մեկին՝ հայերին, վերսկսում է նույն ցեղասպան ագրեսիան:
Ինչպե՞ս կարելի է լռել և չեզոքություն պահպանել...
Լռությունը նույն հանցագործությունն է: Էլի հայերիս կոտորում են ու էլի աշխարհը չեզոք դիրք է գրավել... ու՞ր են ժողովրդավար երկրների օրենքներն ու մարդասիրական դիրքորոշումը...ու՞ր են իմ ընկերները, ովքեր սիրո խոսքեր էին շռայլում ինձ ու հայերիս, ու՞ր են իմ ազգով ու ինձնով հիացողները և նրանց վերաբերմունքն ու արձագանքը...ու՞ր եք ...չկաք, չեք ուզում խառնվել...բայց մենք պայքարում ենք նաև ձեզ համար, քանի որ ինչպես հայտարարեց մեր երկրի վարչապետը, մենք այլևս «Դեր-Զորի ճամփորդներ» չենք և պայքարելու ենք ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի համար ևս, իսկ մեզ հաղթելու դեպքում թուրքերն անցնելու են դեպի ձեզ...
Ծանր է, շատ ծանր, թե՛ հոգեպես, թե՛ ֆիզիկապես, իսկ ես պետք է շարունակեմ երգել, բեմ բարձրանալ և երգել նույն այդ հանրության համար...մարմինս բեմում` հոգիս ու մտքերս սահմանում, իմ հայրենիքում...իսկ ես կերգե՛մ, այո՛...ես երգելու եմ նաև հոկտեմբերի 11-ին և 24-ին, երգելու՛ եմ, որովհետև Գերմանիայում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանի և իմ լավ ընկեր, պատմաբան և հայ-ակադեմիականների միության նախագահ Ազատ Օրդուխանյանի հետ հեռախուսազրույցում, ինձ հորդորեցին երգել` ասելով ԴՈՒ՛ ՊԻՏԻ՛ ԵՐԳԵ՛Ս, չհրաժարվե՛ս, ուժ գտիր քո մեջ ու երգիր, որովհետև մենք հզոր ազգ ենք, հզոր ենք և քո ձայնը այդ կերպ պետք է լսելի դառնա ու պատերազմի...
Սիրելիներս, մի՛ եղեք անտարբեր, ասե՛ք ու արտահայտե՛ք ձեր համերաշխությանն ուղղված դիրքորոշումը»:
Հրաչուհի Բասենցը հանդիսանում է այնպիսի հեղինակավոր օպերային թատրոնների առաջատար մենակատար, ինչպիսիք են Լոնդոնի Թագավորական, Վիենայի Շատսօպեր, Ստրասբուրգի, Դրեզդենի Սեմպերօպեր, Բեռլինի Կոմիշե օպերային թատրոնները:

A small, ancient civilization abandoned by everyone is fiercely fighting for their right to live։ Hrachuhí Bassénz
World-famous Armenian opera singer Hrachuhí Bassénz, who lives in Germany, addressed a message to her foreign audience, friends and colleagues regarding the Armenian-Azerbaijani war (taken from the official Facebook page of the Armenian National Philharmonic Orchestra).
“My dear non-Armenian friends, colleagues, friends, Christians, non-Christians, to all those who are concerned, all those who are against wars, who are somehow involved, even those who are still silent ... I have been trying not to get involved in politics for a long time, cause I was pretty sure that the only policy of the artists is to spread art, love, peace, culture and I have no right to disturb you with my problems and the problems of my country, but ...it is no more just a question of me and my homeland, I can not keep silence anymore.
No way to be silent. Don’t we solve many problems through art? Aren’t we artists always calling for peace, love, calling to stop wars and terrorisms․ Shouldn’t we speak up and stand by justice. Sorry, I'm a little bit disappointed, I'm disappointed by the silence, the neutral stance, while many around me actively stand up for the protection of animals, trees, and similar issues at every opportunity, filling our pages with their suchlike letters. I am disappointed, sorry…my nation fights all alone to the death and fights just for the right to survive, for the right to live, to live. Fights to protect our sacred land and 100 years later faces the threat of extinction again …
On September 26 it was my long-awaited premiere at Puccini's “Madama Butterfly” at  Dresden Opera on the main stage of the Semperoper. It was a success. The audience and newspapers accepted it with great enthusiasm. It seemed to me I should be happy and enjoy, but alas, it was temporary. The next morning, a large-scale Turkish-Azerbaijani attack began along the entire Artsakh-Azerbaijani border. I am sure many of you are reading and you know it is a war in Armenia and this small ancient civilization abandoned by everyone is fiercely fighting for their right to live, for the salvation of the whole civilized world, cause the war is no more just between Artsakh and Azerbaijan, it is a Turkish plan to exterminate the Armenians. It is a plan that was successfully implemented in Western Armenia, killing more than 1.5 million Armenians, for which Turkey was not held accountable.
It is a war, a terrible war, for which all the responsibilities lie on the Turkish-Azerbaijani terrorists with their terrorist mercenaries. The situation is terrible ... We follow the shocking news day and night and the international community keeps silent. What to say?  How can they remain silent when this terrorist country, which committed the first Genocide in world history against the first Christian nation, wanting to eliminate one of the oldest civilizations, the Armenians, resumes the same cruel aggression?
Silence is the same crime. Armenians are being massacred again and the world has taken a neutral position again. Where are the laws of democratic countries and the humanitarian position? Where are my friends who cherished words of love to me and to all the Armenians, where are those who admire my nation and me, where is their attitude and reaction? Where are you?
You are not there, you do not want to interfere ... but we are also fighting for you, because as the Prime Minister of our country stated, we are no “Deir Zor lost travelers” anymore and we will fight for the whole civilized world.... and in case of defeating us, the Turkish people will turn to you.
It is hard, very hard, both mentally and physically, and I must continue to sing, to go on stage and sing for the same society. my body on the stage and my soul and thoughts in the border and in my homeland ..And I will sing, yes I will and on October 11st and 24th because I had a phone conversation with the RA Ambassador to Germany Ashot Smbatyan and with my good friend, historian, the President of the Union of the Armenian Academics Azat Ordukhanyan and they urged me to sing: “You must sing, do not give up, find strength in yourself and sing, because we are a powerful nation, we are powerful, your voice must be heard in that way and fight like that”.
My dear ones, don’t be indifferent. Speak up and express your attitude towards solidarity”․
Hrachuhi Bassénz is a leading soloist of such prestigious opera houses as the Royal Opera House in London, Wiener Staatsoper, Strasbourg Opera House, Komische Oper Berlin, Semperoper Dresden and others.
A small, ancient civilization abandoned by everyone is fiercely fighting for their right to live։ Hrachuhí Bassénz · Armenian National Music