Ուրվական փառատոնը հետաձգվում է մինչև 2023 թ․
Ուրվական փառատոնը հետաձգվեւմ է մինչև մյուս տարի։ Այս կապակցությամբ փառատոնի կազմակերպիչները հայտարարություն են տարածել։ «Ծանր սրտով մենք դադարեցրել ենք այս տարվա փառատոնի հետագա բոլոր աշխատանքները և Ուրվականը տեղափոխել ենք 2023 թվական: Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին հակամարտության սրումը մեզ համար շոկային էր, և չնայած այն հանգամանքին, որ կողմերը եկել են զինադադարի համաձայնության, դժվար է կանխատեսել, թե ինչպես իրավիճակը կզարգանա առաջիկա օրերին։
Նման որոշում դժվար էր կայացնել, քանի որ մենք առաջին անգամ չենք հետաձգում մեր աշխատանքները։ 2020 թվականին COVID-ի համաճարակն ամբողջ աշխարհում կասեցրեց իրադարձությունները, այնուհետև Արցախում և Ուկրաինայում մոլեգնող պատերազմները որոշ ժամանակ թույլ չտվեցին մեզ նույնիսկ մտածել նոր փառատոնի անցկացման մասին։ Այս տարի մենք փորձեցինք վերագործարկել «Ուրվականը»՝ հաշվի առնելով նոր իրողությունները, որոնց առջև կանգնած են մեր տարածաշրջանը և աշխարհը: Մինչ մենք կազմակերպում էինք փառատոնը, փառատոնային որոշ թեմաներ էլ ավելի իրական դարձան, և այժմ նորից ականատես ենք դառնում ավտորիտար առաջնորդների ագրեսիվ գործողությունների։
Սեպտեմբերի 13-ի լույս 14-ի գիշերը Ադրբեջանի զինված ուժերը գնդակոծել են Գորիսը, Սոթքը, Ջերմուկը և սահմանամերձ հայկական տարածքներ։ Այս պահի դրությամբ արդեն կա ավելի քան 100 զոհ Հայաստանի զինվորականների, ինչպես նաև մի քանի քաղաքացիական անձանց շրջանում։ Երկու երկրների սահմանի մոտ հարձակումները սարսափելի իրականություն են, որոնք եղել են 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից Արցախ ներխուժելու հետևանք: Այդ ժամանակվանից ի վեր Արցախի բնակավայրերը գնդակոծվում են ամեն ամիս, սակայն այս ամենը գրեթե չի լուսաբանվում միջազգային նորություններով: Հիմա տարբերությունն այն է, որ Ադրբեջանը հարձակվել է Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքներում գտնվող քաղաքների վրա։
Անկախ հրադադարի գործող համաձայնագրից, իրավիճակի անորոշությունը չափազանց ուժեղ է, և մեր առաջնահերթությունը մեր հյուրերի և արվեստագետների անվտանգությունն է։ Փառատոնի անցկացմանը մնացել է ընդամենը մեկ շաբաթ, այնպես որ, եթե նույնիսկ ամեն ինչ հանգիստ լինի, երկրում տրամադրությունները ներկայումս հեռու են մշակութային օրակարգից։
Երեկ մենք հանդիպում ունեցանք Տավուշի քաղաքապետարանի հետ․ այս տարի հենց այս մարզում էր իրականացվելու փառատոնը։ Լինելով ադրբեջանական սահմանին մոտ՝ նրանք մտահոգված են ռիսկերով և մեզ խորհուրդ չեն տալիս այս պահին շարունակել փառատոնի պլանավորումը։
Մեզ համար դա հեշտ որոշում չէ, բայց հուսով ենք, որ մեր ընկերներն ու հանդիսատեսը կշարունակեն աջակցել մեզ: Մենք կանգնած ենք Հայաստանի կողքին և հույս ունենք, որ վերջապես կգա Ուրվականի ժամանակը։
Խնդրում ենք այցելել մեր սոցցանցերի էջեր՝ այս հակամարտության պատմության մասին որոշ տեղեկություններ գտնելու համար, ինչպես նաև տեսնելու Հարավարևելյան Հայաստանի սահմանին տուժածներին և հազարավոր փախստականներին օգնելու ուղիների ցանկը:
Ձեր տոմսերի գումարը վերադարձնելու համար խնդրում ենք ուղղակիորեն կապվել այն կառույցի հետ, որտեղից գնել եք տոմսը։ Դուք կարող եք պահել այն ապագա փառատոնի համար կամ նվիրաբերել տոմսի գումարը։ Մենք շուտով կներկայացնենք, թե աջակցության ինչ տարբերակներ ենք առաջարկում։

Urvakan festival is postponed for 2023
‍With a heavy heart, we’ve stopped all further works on this year's edition and postponed Urvakan to 2023. The escalation of the conflict on the border between Armenia and Azerbaijan came as a shock to us and despite the fact that the sides have come to a ceasefire agreement, it is very hard to predict how this will continue to develop in the next days.
‍This was a tough decision to make as this is not the first time we've been forced to postpone. In 2020 the COVID pandemic put a global halt on events, then the wars raging around us in Artsakh and Ukraine did not even let us think of a new edition for some time. This year we tried hard to relaunch Urvakan considering new realities that our region and the world are facing. While we were developing the festival some of its topics became even more real, and now we observe the aggressive actions of authoritarian leaders yet again.
‍On the night of the 13th to 14th of September armed forces of Azerbaijan shelled Goris, Sotk, Jermuk, and other settlements on Armenian territory close to the border. By now there are already more than 100 victims among Armenia’s military as well as several civilians. Attacks close to the border of the two countries are a grim reality that has come as an aftermath of Azerbaijan's invasion of Artsakh in 2020. The settlements in Artsakh have been shelled every other month since, yet it's barely covered by International news. The difference now is that Azerbaijan attacked cities within the internationally recognized territories of Armenia.
Regardless of the current ceasefire agreement, the uncertainty of the situation is too strong, our first priority is the safety of our guests and artists. We’re just one week away from the festival dates, so even if everything will remain calm, the moods in the country are currently far from the cultural agenda. Yesterday we had a meeting with the Tavush municipality—the region, where the festival site is located this year. Being close to the Azerbaijani border, they are concerned about the risks and they don’t recommend going ahead with planning the festival at this time.
‍It's not an easy decision for us, but we hope that our friends and audience will continue to support us. We stand with Armenia and hope that time for Urvakan will finally come.
‍Please visit the
link to find some information about the history of this conflict, as well as a list of ways to help victims and thousands of refugees from the South-Eastern Armenian border.
To issue a refund on your ticket please contact your provider directly, otherwise, you can also keep the ticket for a future festival, or donate it, we will share more information about these options and other ways to support soon.