«Եվրոպայում պետք է ճանաչեն իսկական հայկական երաժշտությունը». Վարդուհի Խաչատրյան
Յուրաքանչյուր համերգ սկսվում է օդակայանից: Այս սկզբունքն է որդեգրել Ժնևում գործող «Ավետիս» մշակութային ասոցիացիան, որը արդեն մի քանի տարի է Շվեյցարիայում ակտիվ գործունեություն է ծավալում  երաժշտական ոլորտում: «Արտիստն այդ պահից քոնն է, և քո վերաբերմունքով պետք է մեծ կարևորություն տաս նրան: Արտիստները շատ նրբանկատ են և կարևորում են ամեն մի մանրուք: Արդյունքում նրանք կարոտում են և մեծ ջերմությամբ են հիշում այն վայրը, երկիրը, որտեղ եղել են: Ես դա ասում եմ իմ անձնական փորձից ելնելով, քանի որ ինքս արտիստ եմ»,- ANM-ի թղթակցի հետ զրույցում ասում է ասոցիացիայի նախագահ, մեցցո-սոպրանո Վարդուհի Խաչատրյանը:
«Ավետիս»-ն իր գործունեությունը սկսել է 2011 թվականին: Սկզբնական շրջանում ասոցիացիայի գործունեությունը շատ փոքր էր. կազմակերպում էին փոքրիկ համերգներ, տպագրվում էին նոտաներ: Բացման համերգին հանդես եկավ դաշնակահար, Հայաստանի վաստակավոր արտիստ Հայկ Մելիքյանը, այնուհետև կայացավ Գյուրջիևի անվան համույթի համերգը և այլ միջոցառումներ:
Շրջադարձային եղավ  2015 թվականը, երբ Եղեռնի 100-րդ տարելիցի շրջանակներում համերգ կազմակերպվեց հանրահայտ Վիկտորիա Հոլլում, որտեղ ներկայացվեց Պերգոլեզիի «Ստաբատ Մատերը» և բացման խոսքով հանդես եկավ նաև Ժնևի քաղաքապետը: Այսօր արդեն տարեկան 5-6 համերգ է կազմակերպում «Ավետիս»-ն այդ համերգասրահում:  «Այստեղից սկսվեց մեր հաջող մեկնարկը: Դրան արդեն հաջորդեցին բազմաթիվ այլ համերգներ ու միջոցառումներ: Օտար ունկնդրին ներկայացրեցինք հայ երաժիշտներին՝ Սերգեյ և Լուսինե Խաչատրյաններին, Բարսեղ Թումանյանին, Հովհաննես Այվազյանին, Վահագն Պապյանին, Նարեկ Հախնազարյանին, Տիգրան Համասյանին, Շուշան և Աստղիկ Սիրանոսյաններին, Հարութ Արզումանյանին, Ջուլիետ Գալստյանին: Այնուհետև սկսեցինք համագործակցել համաշխարհային մեծության օտարազգի ներկայացուցիչների հետ, որոնք մեր համերգներին պարտադիր կատարում են հայ հեղինակների ստեղծագործություններ»: Այդ արտիստների թվում են Մաքսիմ Վենգերովը, Միխայիլ Պլետնյովը, Անջելա Գեորգիուն, Խատիա Բունիաթիշվիլին, Էլինա Գարանչան, Էդգար Մորոն: 2019-ին կազմակերպված բոլոր համերգները նվիրվել են Կոմիտասի 150-ամյակին և բոլոր արտիստները կատարել են Կոմիտասից որևէ ստեղծագործություն: «Ես հասկացա, որ տեղի հայ համայնքով սահմանափակվել պետք չէ: Նրանք ունեն իրենց ճաշակը, շատերը սխալ  պատկերացում ունեն հայկական երաժշտության մասին: Հայաստանի հայերն այդ առումով ավելի իրազեկ են, այստեղ ավելի լավ են ճանաչում Կոմիտասին և զգում նրա մաքրությունը: Կա՛մ պետք է դեռ դպրոցներից լուրջ աշխատանք տանել, կա՛մ աշխատել եվրոպացու վրա, որը կգա և կճանաչի իսկական հայկական երաժշտությունը: Մեր նպատակը հայկական երաժշտությունն օտար ունկնդրին ներկայացնելն է: Մեր ունկնդրի մոտ 10 տոկոսն է հայ, մնացածը՝ եվրոպացիներ են, որոնք մեզ ճանաչում են որպես հայերի ու գիտեն, որ հայկական որևէ ստեղծագործություն հաստատ լսելու են: Միևնույն ժամանակ նրանք չեն գնում հայկական միջոցառման, այլ գնում են դասական համերգի»: Երգչուհու խոսքով՝ նրանք շատ լավ են ընդունում հատկապես Կոմիտասին, և շատերը երգչուհուն համերգից առաջ տեսնելիս հարցնում են՝ Կոմիտաս հնչելո՞ւ է: Մեծ պահանջարկ ունեն նաև Կոմիտասի ձայնասկավառակները: «Երբ համերգներից մեկի ժամանակ մութ դահլիճում Նարեկացու «Հավուն-հավուն»-ը երգեցի, ավարտին բեմի լույսը վառվեց՝ հանդիսատեսի աչքին արցունքներ տեսա: Համերգի վերջում հեղինակի և ստեղծագործության անունն էին հարցնում, իրենց մոտ նշում»:
Այս տարիների ընթացքում ակտիվ է եղել նաև Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպան Շառլ Ազնավուրի հետ համագործակցությունը և աջակցությունը: Նա բազմիցս ներկա է եղել «Ավետիս»-ի համերգներին և ելույթ ունեցել բացման խոսքով:  «Viva Cello» համերգը պետք է նվիրված լիներ Ֆրանկաֆոնիային, որին պետք է ելույթ ունենային թավջութակահարներ Էդգար Մորոն ու Նարեկ Հախնազարյանը՝ Հայկ Մելիքյանի նվագակցությամբ: Ազնավուրը կյանքից հեռացավ համերգից մեկ շաբաթ առաջ և այն նվիրվեց մեծ շանսոնյեի հիշատակին: «Դահլիճը լեփ լեցուն էր: Համերգը սկսվեց մթության մեջ, միայն Շառլի ձայնն էր լսվում: Շատ հետաքրքիր էր Նարեկ Հախնազարյանի քայլը: Երբ ուզում էր խոնարհվել, Շառլի նկարը նրա մեջքի հետևում էր: Նա չկարողացավ գլուխ տալ հանդիսատեսին, խոնարհվեց Ազնավուրի նկարի առաջ` գլուխ տալով շանսոնյեին: Շատ հուզիչ տեսարան էր»:
2020-ը ասոցիացիայի համար խիստ հագեցած տարի է: Կանանց տոնի կապակցությամբ կկազմակերպի մեցցո-սոպրանո Էլինա Գարանչայի համերգը, մայիսին Խատիա Բունիաթիշվիլին կներկայանա Քարնեգի Հոլլում, դիրիժոր Լեոնարդո Գարսիա Ալարկոնի ղեկավարությամբ կներկայացվի Ջ. Ռոսսինիի «Փոքր հանդիսավոր մեսսան», ասոցիացիայի նվագախմբի հետ ելույթ կունենա տենոր, դիրիժոր Միհրան Աղաջանյանը: Մարտա Արգերիխը և Նիկոլա Անգելիչը կներկայանան Կ. Սեն-Սանսի «Կենդանիների շքահանդես» համերգով:
Հայրենիքում «Ավետիս»-ի առաջին գործունեությունը Խատիա Բունիաթիշվիլիի համերգն էր Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ, որը մեծ հաջողություն ունեցավ: Ասոցիացիան առայժմ կսահմանափակվի այդ համերգով, քանի որ Ժնևում տարին բավական հագեցած է: «Երգչուհի Անջելա Գեորգիուն Հայաստանում ելույթ ունենալու ցանկություն հայտնել է: Նա մեր կազմակերպած համերգի ժամանակ կատարել է Առնո Բաբաջանյանի «Վոկալիզ»-ը, ցանկանում է նաև երգել Կոմիտաս»:
ANM-ի հարցին, թե ինչպե՞ս «Ավետիս»-ը կարողացավ այդքան մեծ հաջողությունների հասնել Շվեյցարիայում, երբ մրցակցությունն անհամեմատ ավելի բարձր է, քան Հայաստանում, Խաչատրյանը պատասխանեց. «Քանի որ ինքս արտիստ եմ, ծանոթ եմ ներքին խոհանոցին: Ամենաբարդը հենց վոկալիստների հետ աշխատելն է: Նրանց հատուկ խնամք է հարկավոր, քանի որ իրենց գործիքը հենց իրենք են, իրենց ձայնալարերը: Երգիչները պետք է ավելի շուտ ժամանեն քան մյուս երաժիշտները, լռեն համերգի նախորդ օրը և  շատ ուրիշ մանրուքներ, որոնցից, ինքս լինելով երգչուհի, տեղյակ եմ: Օրինակ՝ ասում էին Անջելա Գեորգիուի հետ բարդ է աշխատել, մինչդեռ նա սիրում է աշխատել պրոֆեսիոնալների հետ: Մենք նույնիսկ սենյակում տեղադրում էինք օդը խոնավեցնող սարք, որի մասին համարյա ոչ մեկի մտքով չի անցնում, իսկ երգչի ձայնալարերի համար դա խիստ անհրաժեշտ բան է: Շատ ենք կարևորում ամեն մի մանրուք»:

association's activity was very limited at the beginning; They were organizing
2015 was a turning point for "Avetis", a concert within the framework of the Centennial of the Armenian Genocide was held in the famous Victoria Hall, where Pergolesi's "Stabat Mater" was presented to the audience and the mayor of Geneva gave an opening welcome speech. Today, "Avetis" is organizing 5-6 concerts a year in this concert hall. “This is where our success story began. This was followed by many other concerts and events. We introduced Armenian musicians to the foreign audience: Sergey and Lusine Khachatryans, Barsegh Tumanyan, Hovhannes Ayvazyan, Vag Papyan, Narek Hakhnazaryan, Tigran Hamasyan, Couchane and Astrig Siranossians, Harut Arzumanyan, Juliette Galstyan. Then we started a collaboration with foreign artists from around the world, who always asked to perform works by Armenian authors at our concerts." These artists are Maxim Vengerov, Mikhail Pletnev, Angela Gheorghiu, Khatia Buniatishvili, Elina Garanca, Edgar Moreau. All the concerts in 2019 were dedicated to the 150th anniversary of Komitas and all the artists have performed some of his works. “I realized that there is no need to focus on the local Armenian community. They have their own taste, most of them have the wrong information about Armenian music. In Armenia, people are better informed about Armenian music, here they know Komitas better and feel his purity. Either we have to work hard from school or work on a European who will come and recognize the true Armenian music. Our goal is to present Armenian music to the foreign audience. About 10 percent of our listeners are Armenians, the rest are Europeans, who know us as Armenians and know that Armenian work will surely be heard. At the same time, they do not go to an Armenian event but they go to a classical concert.” According to the singer, they especially love Komitas and Komitas CDs are also in great demand. “When I sang Narekatsi's “Havoun-havoun” in a dark hall during the concert, and at the end of the performance, when the light lit up, I saw tears in the people's eyes. At the end of the concert, they asked me the name of the author and the name of the work, which I performed.”
The collaboration between “Avetis” Cultural Association and the Ambassador to Switzerland Charles Aznavour was also very active during these years. He attended “Avetis” concerts many times and had an opening welcome speech. "The concert "Viva Cello" with participation of cellists Edgar Moreau and Narek Hakhnazaryan accompanied by Hayk Melikyan was supposed to be dedicated to Francophonie event. Aznavour passed away a week before the concert and we dedicated it to the memory of the great chansonnier. The hall was full. The concert began in the darkness, only Charles's voice was heard. Narek Hakhnazaryan's salute was also very interesting. When he wanted to bow, Charles's picture was him so he turned around and bowed to Aznavour's picture, paying tribute to the great chansonnier. It was moving."
2020 is full for the Association. On the occasion of Women's Day, they are organizing a concert of mezzo-soprano Elina Garanca; pianist Khatia Buniatishvili will perform at Carnegie Hall. Martha Argerich and Nikolas Angelich to represent C. Saint-Saens' “Carnival of the Animals” concert.
The first project of "Avetis" in the homeland was the concert of Khatia Buniatishvili with the Armenian National Philharmonic Orchestra, which had great success. This year nothing planned in Armenia yet as 2020 in Geneva is quite full. “Singer Angela Georgiou has expressed her desire to perform in Armenia. She performed Arno Babajanyan's "Vocalize" during our concert, and also wants to sing Komitas."How Avetis managed to achieve such great success in Switzerland when the music field is much more competitive than in Armenia? “As I am an artist, I know all the nuances of the market. The hardest thing is to work with vocalists. They need special care because their voice is their instruments. Singers should arrive earlier than other musicians, be silent the day before the concert, and many other details about which I, as a singer myself, know very well. For example, they said it was difficult to work with Angela Gheorghiu, while she likes to work with professionals. We even put an air humidifier in the room, which almost no one would think of, and for the singer's voice, it is a very necessary thing. We attach great importance to every detail. ”