Ցեղասպանությունն աղետ է և բոլորը դա պետք է հասկանան․ Միշա Մայսկի
Փետրվարի 28-ին լեգենդար թավջութակահար Միշա Մայսկին ելույթ կունենա Երևանում։ Թավջութակահարը Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ կկատարի  Չայկովսկու Նոկտյուրնը՝ թավջութակի և նվագախմբի համար, Բրուխի՝  Kol Nidrei-ը և Սեն-Սանսի Թիվ 1 թավջութակի կոնցերտը։ 2007-ին Մայսկին Հայաստանում կատարել էր Դվորժակի Թավջութակի կոնցերտը։
«Այս անգամ այսպիսի ծրագիր եմ ընտրել։ Չէի ասի, որ այն յուրահատուկ է, սակայն խորհրդանշական է ինձ համար։ Սեն-Սանսի գործը շատ տարածված է և գեղեցիկ։ Այն շատ հուզիչ զգացողություներ է ինձ մոտ արթնացնում, որովհետև ես այն նվագել եմ 13 տարեկանում և այդպիսով դուրս եկել մեծ բեմ, իմ ուսուցիչը՝ Ռոստրապովիչը նույնպես այս գործով է առաջին անգամ մեծ բեմ դուրս եկել կրկին 13 տարեկանում։ Հուսով եմ, մարդիկ այն կսիրեն»,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Մայսկին։ Նրա խոսքով՝ քանի որ Սեն-Սանսի կոնցերտը շատ կարճ է, որոշել է ևս երկու ստեղծագործություն ավելացնել իր ծրագրին՝ Բրուխ և Չայկովսկի։
Միշա Մայսկին 2015-ին Բելգիայի թագավորական նվագախմբի հետ մասնակցել էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգին, որտեղ կատարել էր Կոմիտասի «Չինար ես» ստեղծագործությունը։ «Ի՞նչ կարելի է ասել ցեղասպանության մասին։ Այն աղետ է և բոլոր մարդիկ դա պետք է հասկանան, բայց ես ուրախ էի  այդ իրողության մասին խոսել երաժշտության լեզվով։ Շատ յուրահատուկ համերգ էր և հպարտ եմ, որ այդ նախաձեռնության մասն եմ կազմել։ Ես միշտ ասում եմ, որ նախընտրում եմ իմ զգացածը արտահայտել երաժշտության միջոցով»։
Համերգի երկրորդ մասում կհնչի Բեթհովենի թիվ 7 սիմֆոնիան: Համերգը կղեկավարի ՀԱՖՆ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը։
Միշա Մայսկին աշխարհի լավագույն թավջութակահարներից է: Նա միակ թավջութակահարն է, ով ուսանել է երկու մեծագույն վարպետների՝ Մ. Ռոստրոպովիչի և Գ. Պյատիգորսկու մոտ: Մ. Ռոստրոպովիչն այսպես է բնութագրել Մայսկուն. «… ամենահանճարեղ տաղանդներից է. նրա կատարման մեջ պոեզիան ու բացառիկ նրբագեղությունը միաձուլվում են հզոր տեմպերամենտի և փայլուն տեխնիկայի հետ»:   Մայսկին ծնվել է Ռիգայում, ավարտել Մոսկվայի կոնսերվատորիան, բազմաթիվ միջազգային մրցույթների մրցանակակիր է: Հանդիսանում է Deutsche Grammophon-ի բացառիկ արտիստ, վերջին 25 տարիների ընթացքում 30 ալբոմ է ձայնագրել այնպիսի նվագախմբերի հետ, ինչպիսիք են Վիեննայի, Բեռլինի ֆիլհարմոնիկ, Լոնդոնի սիմֆոնիկ, Իսրայելի ֆիլհարմոնիկ, Փարիզի, Նյու-Յորքի կամերային Orpheus և այլ նվագախմբերը: Նա առաջին երաժիշտն է, ով ձայնագրել է թավջութակի համար գրված Յ. Ս. Բախի բոլոր ստեղծագործությունները: Մայսկու ձայնագրությունները բարձր գնահատական են ստացել քննադատների կողմից և արժանացել հեղինակավոր մրցանակների՝ ճապոնական Record Academy Prize (5 անգամ), Echo Deutscher Schallplattenpreis (3 անգամ), Grand Prix du Disque и Diapason d’Or of the Year և բազմիցս  հավակնել են «Գրեմմի»-ի:

Genocide is a catastrophe and everyone should know it: Mischa Maisky
Legendary cellist Mischa Maisky will perform in Yerevan on February 28. Together with the Armenian National Philharmonic orchestra, he will present Tchaikovsky’s Nocturne, “Kol Nidrei” by Bruch and Cello concerto N. 1 by Saint-Saëns. Maisky performed in Yerevan in 2007 and played Dvorak’s famous Cello concerto.
“This time I chose this program. Saint-Saëns’s concerto is very popular and beautiful. It’s very sentimental for me because I played it when I was only 13 and it was my debut on a big stage. My teacher, great cellist M. Rostropovich made his debut with the same piece and at the same age. I hope people enjoy it”,-Maisky told media representatives during the conference. As the concerto is quite short, they decided to add pieces by Tchaikovsky and Bruch.
Mischa Maisky performed “Chinar es” by Komitas in 2015 with Belgian National Orchestra within the concert series dedicated to the Cenntenial of Armenian Genocide․ “What can I say about genocide? It's a catastrophe and everyone should know about it. But I am so glad to talk about it with the music language. It was a very unique concert and I am proud to be a part of it. I like to reflect my feelings with music”.
The second part of the concert will feature Beethoven’s 7th Symphony. The concert will be held under the baton of the Artistic Director and Principal Conductor of ANPO Eduard Topchjan.
As an exclusive Deutsche Grammophon artist during the last 25 years, he made over 30 recordings with such orchestras as Vienna and Berlin Philharmonic, London Symphony, Israel Philharmonic, Orchestre de Paris, Orpheus und Chamber Orchestra of Europe, and others. One of the highlights in his career was the year 2000 - it was mainly devoted to a world-wide Bach tour which included over 100 concerts! In order to express his deep admiration for this great composer, Mischa Maisky has recorded Bach's Solo Suites for the third time.