Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության դահլիճում օրերս կայանացավ դասական երաժշտության երեկո՝ մեցցո-սոպրանո Վարսենիկ Ավանյանի և դաշնակահար Վասիլիյ Ռոլիչի մասնակցությամբ։ Համերգը նվիրված էր Կոմիտասի ծննդյան 150-ամյակին։ Երեկոյի հատուկ հյուրն էր դաշնակահար Վահագն Հայրապետյանը։ Երեկոյի ընթացքում հնչեցին Կոմիտասի, Ավետ Տերտերյանի և Էդուարդ Աբրահամյանի ստեղծագործությունները։ Ծրագիրը կամփոփվի դեկտեմբերի 10-ին՝ «Արև արտ» ցուցասրահում։
«Կոմիտասյան տարին շատ հագեցած է ինձ համար։ Կոմիտասի հանճարեղությունը զգում ես օտար հողում, երբ օտար հանդիսատեսը զարմացած հայացքով լսում է իր կատարումը և չի հասկանում թե ինչ ծագում ունի այն։ Ես ասում էի՝ սա ո՛չ եվրոպական, ո՛չ արևելյան երաժշտություն է․ սա իսկական հայկական երաժշտություն է»,-ասում է Վարսենիկ Ավանյանը։
Այս ծրագիրը արդեն ներկայացվել է Սանկտ-Պետերբուրգի Ելենա Օբրազցովայի անվան մշակույթի կենտրոնում, Մոսկվայի «Նիկո» ցուցասրահում, Կլայպեդայի (Լիտվա) Ֆրանցիսկոնյան եկեղեցում և Վիլնյուսի արվեստի թանգարանում: Երգչուհուն հյուրախաղերի ընթացքում նվագակցել են դաշնակահարներ Կարինե Պողոսբեկովան և Նարինե Ստեփանյանը: Երևանյան համերգը կրում էր «Քարի երաժշտություն» խորագիրը։
«Խոսելով Կոմիտասի մասին, ես միշտ զուգահեռներ եմ տանում Տիգրան Մեծի և ծովից ծով Հայաստանի հետ։ Մենք հպարտությամբ պատմում ենք այդ պատմական իրողության մասին։ Ծովից ծով Հայաստանը չկա, Կոմիտասը, հայ երգը կա։ Այսինքն մենք առաջին հերթին հզոր ենք հենց մեր մշակույթով»,-ասում է երգչուհին։
Հյուրախաղերին աջակցում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, Լատվիայում, Լիտվայում և Էստոնիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը, ՀԲԸՄ հայաստանյան գրասենյակը և Armenian National Music ընկերությունը:

Concert of mezzo-soprano Varsenik Avanyan and pianist Vasiliy Rolich took place at AGBU concert hall in Armenia. It was entitled "Music of stone" and was dedicated to the 150th anniversary of Komitas. Special guest of the evening was pianist, Honored Artist of Armenia Vahagn Hayrapetyan. The concert featured songs by Komitas, Avet Terteryan, and Eduard Abrahamyan. The program will terminate on December 10 at Arev Art Gallery.
"For me, the year of Komitas was very fook. You feel his power outside your homeland when non-Armenian listener enjoys his compositions and can't understand it's origins. I told them, that it's nor European, neither oriental music: this is the true Armenian music",-Varsenik Avanyan says.
Her concert tour dedicated to Komitas took place at Saint Petersburg's center of Elena Obraztsova, at "Niko" gallery in Moscow, at Franciscan Friary of Klaipeda (Lithuania) and at Vilnius Art Museum. Pianists Karine Pogosbekova and Narine Stepanyan accompanied the singer during the tour.
"When I talk about Komitas, I often make parallels with Tigran the Great and his "Sea to sea Armenia". We are proud of it. Now we haven't "Sea to sea Armenia", but Komitas and Armenian songs still exist. It proves, that we are strong with our culture",-the singer concludes.
The tour held with the support of the Ministry of Education, Science, Culture, and Sport of the RA,  Embassy of Armenia to Lithuania, Latvia and Estonia, AGBU and Armenian National Music.