Գիտության ու արվեստի միջազգային STARMUS 6-րդ փառատոնը կանցկացվի Հայաստանում
Գիտության ու արվեստի միջազգային STARMUS 6-րդ (Stars and Music) փառատոնը 2021 թվականին անցկացվելու է Հայաստանում, Հանրապետության նախագահի հովանու ներքո, հայտնում է ՀՀ Նախագահի մամուլի ծառայությունը: Այն նվիրված կլինի դեպի Մարս՝ Կարմիր Մոլորակ խորհրդային MARS 3-ի ու NASA-ի MARINER 9-ի առաքելությունների 50-ամյակին:
Այս մասին պաշտոնապես հայտարարվել է այսօր՝ փառատոնին վերաբերող առցանց հանդիպման ժամանակ, որին Երևանից մասնակցել են Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը, կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը, Իսպանիայից՝ STARMUS փառատոնի համահիմնադիր, տնօրեն և խորհրդի անդամ Գարիկ Իսրայելյանը, ԱՄՆ-ից՝ STARMUS փառատոնի խորհրդի անդամ, ամերիկացի աստղագետ Ջիլ Տարտերը, STARMUS փառատոնի խորհրդի անդամ, Astronomy ամսագրի գլխավոր խմբագիր Դեվիդ Այքերը, Շվեյցարիայից՝ STARMUS փառատոնի խորհրդական, աստղագետ Միշել Մայորը: STARMUS փառատոնի համահիմնադիր, տնօրեն և խորհրդի անդամ Գարիկ Իսրայելյանը, բացելով հանդիպումը, հայտարարել է, որ STARMUS 6-րդ փառատոնը Հայաստանում նախատեսվում է անցկացնել 2021 թ. սեպտեմբերի 6-11-ը:
Նախագահ Սարգսյանը, շնորհակալություն հայտնելով փառատոնի խորհրդին՝ այն Հայաստանում անցկացնելու որոշման համար, մասնավորապես ասել է. «Դուք կարող եք միանգամայն վստահ լինել, որ այդ փառատոնը լինելու է հրաշալի, հատուկ, և բոլորդ մեզ հետ հպարտանալու եք, որ փառատոնն այս անգամ անցկացվեց Հայաստանում: Սա շատ կարևոր միջազգային փառատոն է: Ես հնարավորություն ունեցա մասնակցելու նախորդ փառատոնին, որն անցկացվեց Շվեյցարիայում: Տպավորիչ էր, որ փառատոնին մասնակցում էին հազարավոր այցելուներ ամբողջ աշխարհից: Հետաքրքիր էր գաղափարը, որը միավորման մասին էր՝ գիտության, տեխնոլոգիաների և մշակույթի միավորման մասին,-ասել է Հանրապետության նախագահը: -Հաջորդ փառատոնն ինչ-որ առումով պետք է տարբերվի: Եթե երաժշտություն, ապա ես կցանկանայի ներգրավել ոչ միայն ռոքը, այլև այսօրվա՝ ժամանակակից երաժշտությունը, նաև դասականը, եթե գիտություն է, ապա՝ գիտության տարբեր ոլորտները: Շատ ուրախ կլինենք, եթե Հայաստան այցելեն մի շարք Նոբելյան մրցանակակիրներ, որոնք այդ մեկ շաբաթվա ընթացքում իրենց դասախոսություններով ոչ միայն նոր մտքեր ու գաղափարներ կհաղորդեն այցելուներին, այլ նաև կոգևորեն մեր գիտնականներին և Հայաստան այցելած գիտնականներին, ինչպես նաև մեր երիտասարդությանը»:

STARMUS VI, world-scale science and art festival to take place in Armenia
STARMUS, one of the world-scale science and art festivals will take place in September 2021 in Yerevan, Armenia, to celebrate science communication with world-class scientists, artists and astronauts.
STARMUS VI will be dedicated to Mars, from the very first Soviet MARS 3 and American MARINER 9 to the spectacular NASA missions and ambitious manned landing plans of Space X. It has been 50 years since MARS 3 performed the first soft landing on the Red Planet and sent back to the Earth the first data from its surface.
The festival will be held under the high patronage of the President of Armenia, Dr. Armen Sarkissian. The President has invited Starmus to Armenia during his invited speech in 2019 at the opening ceremony of Starmus V “A Giant Leap” in Zurich.
Since the very first Homo Sapiens looked up at a star-filled sky we have been awestruck by the vastness of the cosmos. Even today we remain humbled by the sheer immensity of space, especially as through our progress in physics and astronomy, we are now aware of the tremendous distances involved – even to our closest neighboring stars.
Created by Dr. Garik Israelian, an astrophysicist at the Institute of Astrophysics of the Canary Islands (IAC) and Dr. Brian May, astrophysicist and the lead guitarist of the iconic rock band Queen, the Starmus Festival is a combination of science, art and music that has featured presentations from Astronauts, Cosmonauts, Nobel Prize Winners and prominent figures from science, culture, the arts and music.
Stephen Hawking and Alexei Leonov, together with the rock star and astrophysicist Dr. Brian May, worked to create the Stephen Hawking Medal for Science Communication, awarded to individuals and teams who have made significant contributions to science communication. Previous Stephen Hawking Medal winners include Elon Musk, Jean-Michel Jarre, Neil deGrasse Tyson, Brian Eno, Hans Zimmer and The Particle Fever documentary. The Starmus Festivals join Nobel laureates, eminent researchers, astronauts, thinkers, men and women of science, culture, arts and music to share their knowledge and experiences in the common search for answers to the great questions of today.