Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ծննդյան 150-ամյա հոբելյանը կնշվի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մակարդակով
Նոյեմբերի 25-ին, Փարիզում ընթացող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր կոնֆերանսի 40-րդ նստաշրջանի ընթացքում ընդունվել է որոշում՝ ընդգրկելու կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ծննդյան 150-ամյա հոբելյանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2020-2021 թթ․ օրացույցում։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը։
Հայաստանի Հանրապետության կողմից հայտերը ներկայացվել են գործընկեր երկրների աջակցությամբ։ Իրանի, Ռուսաստանի և Վրաստանի աջակցությամբ ներկայացված՝ կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ծննդյան 150-ամյա հոբելյան, և Ֆրանսիայի ու Իտալիայի աջակցությամբ ներկայացված՝ կինոռեժիսոր Անրի Վերնոյի ծննդյան 100-ամյա հոբելյան խորագրերը կրող հայտերն ստացել են կազմակերպության անդամ պետությունների հավանությունը։
1998 թ. առ այսօր Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի օրացույցում ներառվել է Հայաստանի կողմից ներկայացված 25 հոբելյանական իրադարձություն՝ (ներառյալ վերը նշված երկու իրադարձությունները): 1956 թ. ի վեր ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն անդամ պետությունների հետ նշում է հռչակավոր մարդկանց և իրադարձությունների հոբելյանները՝ դրանց համաշխարհային նշանակություն տալու և հանրահռչակելու նպատակով։ Մշակույթի մեջ մեծ ներդրում ունեցած հռչակավոր մարդկանց և իրադարձությունների հոբելյանների նշումը նպաստում է միջազգային փոխըմբռնմանը, ժողովուրդների միջև ավելի սերտ հարաբերություններին և խաղաղությանը։ 2018-2019 թթ․ նույն օրացույցում ընդգրկված է Կոմիտասի  և Հովհաննես Թումանյանի 150֊ամյա հոբելյանները։
Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ծննդյան 150-ամյա հոբելյանը կնշվի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մակարդակով · Armenian National Music

The 150th anniversary of Alexander Spendiaryan is included in the UNESCO Calendar
The 150th anniversary of Armenian composer Alexander Spendiaryan is included in the UNESCO Calendar of anniversaries of eminent personalities and important events for the 2020-2021cycle.
The nominations submitted by the Republic of Armenia with the support of Iran, Russia, and Georgia have been approved by the Organization. 100th anniversary of famous French film director of Armenian descent Henri Verneuil also included in the Calendar.
Since 1998 twenty-three anniversaries submitted by the Republic of Armenia have been included in the UNESCO Calendar of anniversaries of eminent personalities and important events. 150th anniversaries of Komitas and Hovhannes Tumanyan submitted by the Republic of Armenia were included in the Calendar for the 2018-2019 cycle.