Վ․ Գերգիևի ղեկավարությամբ Մոսկվայում կայացել է համերգ՝ նվիրված հայ կոմպոզիտորներին
Մոսկվայի Զարյադյե համերգասրահում կայացել է ԽՍՀՄ երեք ժողովրդական արտիստների, կոմպոզիտորներ Ալեքսանդր Հարությունյանի, Առնո Բաբաջանյանի և Էդվարդ Միրզոյանի 100-ամյակին նվիրված տոնական համերգ:
Հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները կատարել է Ռուսաստանի ամենահին երաժշտական ​​կոլեկտիվներից մեկը` Մարիինյան թատրոնի սիմֆոնիկ նվագախումբը` Ռուսաստանի Դաշնության ժողովրդական արտիստ, մաեստրո Վալերի Գերգիևի ղեկավարությամբ, մենակատարներ՝ Հայկ Կազազյան (ջութակ), Նարեկ Հախնազարյան (թավջութակ) և Սերգեյ Նակարյակով (շեփոր)։
Մաեստրո Գերգիևն անձամբ ծանոթ էր այս բոլոր երեք կոմպոզիտորներին․ «Այս անունները սուրբ են ցանկացած հայի համար և դրանք հայտնի են Հայաստանի սահմաններից դուրս, նրանց երաժշտությունը հնչում է բոլոր մայրցամաքներում: Ես բախտ եմ ունեցել ՝ լինելով շատ երիտասարդ դիրիժոր, ոչ միայն ճանաչելու, այլև ընկերանալու նրանց հետ»:
Համերգը կազմակերպել էին «Առնո Բաբաջանյանի և Վալերի Գերգիևի բարեգործական հիմնադրամը: Ծրագրին աջակցել է նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Ռուսաստանի հանձնաժողովը:
Վ․ Գերգիևի ղեկավարությամբ Մոսկվայում կայացել է համերգ՝ նվիրված հայ կոմպոզիտորներին · Armenian National Music

Concert dedicated to Armenian composers held under the baton of V. Gergiev
A concert dedicated to the 100th anniversary of three People's Artists of the USSR, composers - Alexander Arutyunian, Arno Babajanyan, and Edward Mirzoyan took place at the Zaryadye Hall, Moscow.
The works of Armenian composers were performed by one of the oldest music collectives in Russia - the Mariinsky Theater Symphony Orchestra led by People's Artist of the Russian Federation, maestro Valery Gergiev. Especially for this occasion, musicians came to Moscow from St. Petersburg. Maestro Gergiev was personally acquainted with all these three composers.
“These names are sacred for any Armenian, they are known far beyond the borders of Armenia, their music sounded in all continents. I was lucky, being a very young conductor, not only to know but also to make friends with them " Valery Gergiev says.
The concert was organized by the “Arno Babajanyan Memorial Fund” and the Valery Gergiev Charity Foundation. The project was also supported by the Commission of Russia for UNESCO.
Concert dedicated to Armenian composers held under the baton of V. Gergiev · Armenian National Music