Օլիվեր Վեդեր. Սիրով եմ վերադարձել Հայաստան
Սիրահարների տոնը Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբում կնշանավորվի «Սեր» խորագրով տոնական համերգով, որին մասնակցում են օպերային երգիչներ սոպարնոներ Լիանա Ալեքսանյանը և Նինա Մինասյանը, բարիտոն Դավիթ Բաբայանցը և տենոր Լիպարիտ Ավետիսյանը։ Նվագախումբը կղեկավարի գերմանացի դիրիժոր Օլիվեր Վեդերը:
«Առաջին այցս չէ Հայաստան։ Երկու անգամ աշխատել եմ ձեր գեղեցիկ նվագախմբի հետ և սիրով եմ եկել Հայաստան: Նվագախումբը ելույթ է ունենակու մեներգիչների ֆանտաստիկ կազմով: Ուրախ եմ, որ հնարավորություն ունեցա հանդիպել նման արտիստների»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Օլիվեր Վեդերը, հավելելով, որ համաշխարհային օպերային գոհարների հետ տոնական երեկոյին կհնչեն Շառլ Ազնավուրի, Առնո Բաբաջանյանի, Միշել Լեգրանի սիրված գործերը։ Դիրիժորը վստահ ՝ ծրագիրը բոլորին դուր կգա։ Նա նաև ուրախությամբ նշեց, որ Հայաստանում երաժշտական կյանքն ակտիվ է և երաժիշտներն ու հանդիսատեսը հնարավորություն ունեն համերգները վայելելու, մինչ դեռ իր հայրենի Գերմանիայում դեռ նախորդ տարվա նոյեմբերից բոլոր համերգային կազմակերպությունները համավարակի պատճառով չեն գործում։
«Երբ տեսա, թե ինչ է կատարվում մեր երկրում, հասկացա, որ ժողովուրդը բաժանվել է խմբերի, և մենք մոռացել ենք սիրել միմյանց: Անհրաժեշտ է սիրել ու հիշել, որ առանց սիրո գուցե սխալ ճանապարհով գնանք»,- խոսելով սիրո մասին, նշեց համերգի մասնակից Լիանա Ալեքսանյանը։ Նա հավելեց, որ համավարակի պատճառով չեղյալ են հայտարարվել Եվրոպայում իր առաջիկա բոլոր համերգները և անորոշ է, թե երբ է վերսկսվելու երաժշտական կյանքը։

I'm back in Armenia with big pleasure: Oliver Vedder
Valentine's Day will be marked in the National Philharmonic Orchestra of Armenia with a festive concert entitled "Love", which is attended by opera singers, soprano Liana Aleksanyan and Nina Minasyan, baritone David Babayants, tenor Liparit Avetisyan. The orchestra will play under the baton of German conductor Oliver Vedder.
"This is not my first visit to Armenia. I have worked with your beautiful orchestra twice, I'm back in Armenia with big pleasure. The orchestra will perform with a fantastic ensemble of soloists. I am glad that I had the opportunity to meet such artists, "Oliver Vedder told reporters, adding that the beloved songs of Charles Aznavour, Arno Babajanyan, and Michel Legrand will be performed parallelly with the opera gems of the world classical music. The conductor is sure that everyone will like the program. He also mentioned that the music life in Armenia is active, the musicians and the audience have the opportunity to enjoy the concerts, while due to the COVID-19 pandemic, in his homeland-Germany all the concert organizations have been closed since November 2020.
"When I saw what was happening in our country, I realized that the people are divided into groups, we forgot to love each other. It is necessary to love each other and remember that without love we may go the wrong way, "said Liana Aleksanyan, a participant in the concert, talking about love. She added that all her upcoming concerts in Europe have been canceled due to the pandemic; it is uncertain when the musical life will resume.