Եզդի ժողովրդին նվիրված ներկայացում՝ պարի, երաժշտության և գրականության եզակի համադրությամբ
Գրող և կոմպոզիտոր Միշել Պետրոսյանը, Hallet Eghayan բալետային ընկերությունը և Assonance անսամբլը ներկայացնում են պարի, երաժշտության և գրականության եզակի համադրությամբ ներկայացում: Այն ժամանակակից հայացք է եզդիական մշակույթի և կրոնի վերաբերյալ։
Այս բացառիկ ստեղծագործությունն ընդլայնում է կոմպոզիցիայի և խորեոգրաֆիայի ժանրային սահմանները:
Պարային բեմադրության հեղինակը բալետմայստեր Միշել Ալե Էգայանն է, ներկայացման երաժշտությունը հեղինակել են կոմպոզիտորներ Արամ Հովհաննիսյանը և Միշել Պետրոսյանը, իսկ վերջինիս գրական տեքստերի միջոցով առավել ընդգծվել է երաժշտության և պարի ժամանակակից համադրությամբ ստեղծված այս ներկայացման անուղղակի պոետիկան:
Միջոցառումն իրականացվում է Hallet Eghayan բալետային ընկերության, Assonance անսամբլի և Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի համագործակցությամբ՝ Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև մշակութային համագործակցության միջազգային ծրագրի շրջանակներում։
Նախագծի աջակիցներ՝ Գրենոբլի և Լիոնի քաղաքապետարանը և կոմունան, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանություն և ՀԲԸՄ Ֆրանսիա։ Տոմսերը կարող եք ձեռք բերել

An homage to Yezidi culture։ Unique conference with music and dance
Writer and composer Michel Pétrossian, the Compagnie Hallet Eghayan and the Ensemble Assonance present a conference with music and dance․
This original creation takes the form of a conference and broadens the limits of the genre. It gives a modern viewpoint on Yezidi culture and mythology, thanks to its music by Michel Pétrossian and Aram Hovhannisyan and its choreography by Michel Hallet Eghayan. Michel Pétrossian’s words play with the implicit poetics carried by music and dance.
This creation is a part of the projects of cultural cooperation between France and Armenia presented by the Compagnie Hallet Eghayan. It has received the support of the Ville et Métropole de Lyon, the Département de l’Isère, the Ville de Grenoble, the French embassy in Armenia and the exceptional support of UGAB France.