Մոսկվայում նշվել է Առնո Բաբաջանյանի 100-ամյա հոբելյանը
Մոսկվայի Չայկովսկու անվան պետական ​​կոնսերվատորիայի դահլիչում տեղի է ունեցել համերգ՝ նվիրված հայ ականավոր կոմպոզիտորԱռնո Բաբաջանյանի ծննդյան 100-ամյակին:
Համերգին ելույթ է ունեցել ՌԴ ՊՆ սիմֆոնիկ նվագախումբը (դիրիժոր ՝ Սերգեյ Դուրիգին), մենակատարներ՝ Հայկ Կազազյանը (ջութակ), Նիկիտա Գալակտիոնովը (դաշնամուր), Սվյատոսլավ Տեկուչևը (սաքսոֆոն), Անդրեյ Երշովը (շեփոր):
Համերգի մեկնարկից առաջ ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Ռուսաստանում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը: Իր խոսքում նա, մասնավորապես, նշել է Առնո Արությունովիչի հիշատակը և ստեղծագործական ժառանգությունը պահպանելու կարևորությունը, ինչպես նաև անդրադարձել այս տարի կոմպոզիտորի հոբելյանին նվիրված տարբեր միջոցառումներին:

Arno Babajanyan's 100th anniversary was celebrated in Moscow
A concert dedicated to the 100th anniversary of the famous Soviet and Armenian composer, People's Artist of the USSR Arno Babajanyan took place at the Grand Hall of the Moscow State Conservatory named after P.I. Tchaikovsky.
The famous pieces of the composer were performed at the anniversary concert by the Symphony Orchestra of the Ministry of Defense of the Russian Federation (conducted by Sergey Durygin), Soloists:  Haik Kazazyan (violin), Nikita Galaktionov (piano), Svyatoslav Tekuchev (saxophone) and Andrey Yershov (trumpet).
Before the beginning of the concert, the Armenian Ambassador to Russia Vardan Toganyan made a welcoming speech. He, in particular, noted the importance of preserving the memory and the heritage of Arno Babajanyan, and also spoke about various events planned this year in connection with the composer's anniversary.