Մոտ ինը ամիս դադարից հետո Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը վերսկսում է իր համերգային ակտիվ գործունեությանը։ Բացի դրանից՝ այն առաջինն է Արցախյան պատերազմից հետո և նվիրված է մեր հերոսներին։ Ծրագրում ընդգրկված են Ալեքսանդր Հարությունյանի Շեփորի կոնցերտը (մենակատար՝ Կիրիլ Սոլդատով) և Արամ Խաչատրյանի Զանգերով սինֆոնիան։ Համերգը կղեկավարի ՀԱՖՆ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է Շեփորի կոնցերտը կատարել հեղինակի հայրենիքում։ Այն իմ գործիքի համար գրված ամենահաճախ կատարվող կոնցերտներից մեկն է։ Այն բացառիկ ստեղծագործության է, որը ցույց է տալիս հայ ժողովրդի ողջ հուզական աշխարհը, դաստիարակությունը, միևնույն ժամանակ օգտագործվում է շեփորի տեխնիկական բոլոր հնարավորությունները»,- լրագրողների հետ զրույցում նշեց Կիրիլ Սոլդատովը, հավելելով, որ կփորձի անել հնարավորը, որպեսզի հանդիսատեսին փոխանցի այդ ողջ հուզական աշխարհը՝ հատկապես պատերազմից հետո։ «Երաժշտությունը կյանք է ստեղծում։ Մենք՝ երաժիշտներս մեր միջով ենք անցկացնում ամեն ինչ։ Մեր խնդիրը մարդկանց հույզեր փոխանցելն է, հանգստացնելն է, ոգեշնչելը։ Հարությունյանի գործը շատ հաճախ եմ կատարում արտերկրում, բայց Հայաստանում՝ առաջին անգամ»։
Էդուարդ Թոփչյանն իր հերթին հավելեց, որ համերգաշրջանը կազդարարվի հենց Հարությունյանի շեփորի կանչով, քանի որ այն շատ հանրահայտ է և միյնույն ժամանակ հասկանալի հայ ունկնդրի համար։ Ինչ վերաբերում է Արամ Խաչատրյանի երկրորդ սինֆոնիային, ապա այն նույնպես խորհրդանշական բնույթ ունի։ «Երկրորդ սինֆոնիան պատերազմի ահազանգ է, որտեղ կան բոլոր տագնապները և վերջում կա հաղթանակ։ Այդ սինֆոնիայի չորրորդ մասում ազդարարվող հաղթանակը մի օր վերածնվող Արցախն ու Հայաստանն է լինելու։ Առաջին օրերին շատ դժվար էր նվագելը, բայց պետք է շարունակենք աշխատել, հզորանանք, ունենանք աշխարհի լավագույն գիտնականներին, թատրոն, տտ ոլորտի մասնագետներ և այնպես շենացնենք երկիրը ու ոչ ոք չհամարձակվի հարվածել մեզ։ Հայ զինվորն անհավանական բաներ արեց, բայց ամեն ինչ պետք չէ դնել բանակի վրա»։ Թոփչյանի խոսքով՝ այս բոլոր արհավիրքներից հետո ոչ ոք ոչինչ չէր ուզում անել, բայց հասկացան, որ այդպես շարունակելով առաջ չեն գա, մանավանդ, որ նվագախմբից չորսը կամավորության սկզբունքով մեկնել էին ռազմաճակատ։
Ֆիլհարմոնիկի առաջիկա համերգները կանցկացվեն հակահամաճարակային կանոնների խիստ պահպանմամբ, զբաղեցվելու է յուրաքանչյուր երրորդ աթոռը։
ՀԱՖՆ վերջին համերգը տեղի է ունեցել մարտի 13-ին։ Համավարակի պայմաններում նվագախմբի երաժիշտները փոքր կազմերով ակտիվորեն հանդես են եկել առցանց և հեռուստատեսային տարբեր նախագծերում և պետական միջոցառումներում։
Լուսանկարը՝ Մարիա Վարդանյանի/ՀԱՖՆ

After the nine-month hiatus, the Armenian National Philharmonic Orchestra resumes its concert activities. Besides, it's the first concert after the Artsakh war and dedicated to our heroes. The program includes Alexander Arutyunyan's Trumpet Concerto (soloist: Kirill Soldatov) and Aram Khachaturian's Symphony with Bells. ANPO Artistic Director and Principal Conductor Eduard Topchjan will conduct the concert
"It is a great honor for me to perform the Trumpet concerto inArutiunian's homeland. It is one of the most frequently performed concerts ever written for my instrument. It is an exceptional work that shows not only the whole emotional world of the Armenian people but also all the technical possibilities of the trumpet is used," Kirill Soldatov told the journalists. "Music creates life. We let the emotions pass through our bodies. Our mission is to convey people's emotions, to calm them down, to inspire them. I often perform Arutyunian's concerto, but here I will play it for the first time. "
Eduard Topchjan added that the concert season will be announced with the call of Arutyunian's trumpet, as it is very famous and at the same time understandable to the Armenian audience. The performance of Aram Khachaturian's second symphony is also symbolic. "The second symphony is a sound of war, where we can find all the alarms, and ends with is victory. I am sure, the victory announced in the fourth part of that symphony will one day will symbolize be the reborn Artsakh and Armenia. First days, it was very difficult to play, but we must continue doing our work, become stronger, have the best scientists in the world, cultural institutions, IT specialists so that we can make our country stronger and no one will dare to hit us. The Armenian soldier did incredible things, but everything should not be put on the army. " According to Topchjan, after all these disasters, no one wanted to do anything, but they understood that they should move forward.
The upcoming concerts of the ANPO will be held in strict compliance with the anti-pandemic rules, every third seat only will be occupied.
The last concert of ANPO took place on March 13. In the conditions of the COVID-19 pandemic, the musicians of the orchestra in small groups actively participated in various online and TV projects, as well as state events.
Photo by Maria Vardanyan/ANPO