Եթե առաջիկա օրերին Ադրբեջանը չգնա խաղաղ ճանապարհով հարցի լուծման, կդիմեմ ՀՀ-ին և մյուս երկրներին ճանաչելու Արցախի անկախությունը
«Եթե առաջիկա օրերին Ադրբեջանը չգնա խաղաղ ճանապարհով հարցի լուծման, կդիմեմ ՀՀ-ին և մյուս երկրներին ճանաչելու Արցախի անկախությունը»,-այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Նրա խոսքով՝ աշխարհում խաղաղություն ամենաշատը ուզում են արցախցիները, բայց մենք նաեւ չենք կարող պարտադիր պայման ընդունել մի երկրից, որի նպատակն է բնաջնջել Արցախի պատմությունը, ժողովրդին։ «Հայտարարելու եմ հայրենական պատերազմ, եւ կոչ եմ անելու բոլոր հայերին՝ նյութական ու ցանկության դեպքում ֆիզիկական մասնակություն ունենալ։ Եթե երկարատև պատերազմ են ուզելու, մենք չենք հրաժարվելու»։
Եթե առաջիկա օրերին Ադրբեջանը չգնա խաղաղ ճանապարհով հարցի լուծման, կդիմեմ ՀՀ-ին և մյուս երկրներին ճանաչելու Արցախի անկախությունը · Armenian National Music

If in the coming days Azerbaijan doesn't embark on a path of finding solutions through peaceful means, I will ask Armenia and other countries to recognize the independence of Artsakh
"If in the coming days Azerbaijan does not embark on a path of finding solutions through peaceful means, I will ask the Republic of Armenia and other countries to recognize the independence of Artsakh" Arayik Harutyunyan, the President of Artsakh said during the press conference.
According to the president, the people of Artsakh want peace more than anyone else in the world. However, we cannot accept conditions imposed on us by a country, that aims to annihilate the history of Artsakh and its people. "I will declare a patriotic war and I will call on all Armenians to participate financially, and, if they wish, physically. We will not refuse a long-term war if that's what they want".