«Կայթ» բենդը՝ Սուրաջկունդի 34-րդ միջազգային փառատոնի մասնակից
Փետրվարի 1-16-ը Հայաստանը մասնակցում է Հնդկաստանում անցկացվող Սուրաջկունդի 34-րդ միջազգային արհեստների փառատոնին: Հայկական պատվիրակությունը ներկայացնում են ժողովրդական արհեստագործներ և ժողովրդական կատարողական արվեստի կրող խմբեր:
Ինչպես հայտնում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը, փառատոնի շրջանակներում ելույթ է ունեցել նաև «Կայթ» բենդը:«Կայթ»-ը հիմնադրվել է 2016 թվականին, Երևանում՝ Կորյուն Դավթյանի նախաձեռնությամբ, նպատակ ունենալով ազգային նվագարաններով կատարելու հայկական ժողովրդական ավանդական երաժշտություն։ Կազմում ընդգրկված են երիտասարդ երաժիշտներ, որոնցից յուրաքանչյուրը տիրապետում է որևէ երաժշտական գործիքի, այդ թվում` բլուլ, շվի, պարկապզուկ, զուռնա, դուդուկ, դհոլ, դափ, քանոն և ուդ։ Խմբում ընդգրկված են նաև երգիչ և երգչուհի:
«Կայթ» նվագախմբի երկացանկի մեծ մասը ներկայացնում է բանավոր ավանդույթով պահպանված և 19-20-րդ դարերում Կոմիտասի, Միհրան Թումաճյանի, Արամ Քոչարյանի ջանքերով գրառված նմուշներ։ Լինելով հայ ժողովրդական մի շարք երգերի և մեղեդիների առաջին բեմական կատարողը, համույթը փորձում է պահպանել ավանդույթը՝ ժամանակակից մտածողության պայմաններում։

The Republic of Armenia is participating in the 34th Surajkund International Crafts Festival on February 1-16, 2020. The Armenian delegation is represented by folk artists and folk groups.
The performances of the"Kayt" band also performed at the Festival. The "Kayt" band was founded in 2016 in Yerevan on the initiative of Koriun Davtyan, with the aim of performing Armenian folk music. Young musicians included in the band, are playing folk instruments including kaval, shvi, bagpipes, zurna, duduk, dhol, tambourine, canoon, and oud, as well as a singer.
"Kayt" band's repertoire mostly includes works that came from oral traditions, collected and recorded by the efforts of Komitas, Mihran Toumajian and Aram Kocharyan in the 19-20 centuries. As the first performer of a number of Armenian folk songs and melodies, the "Kayt" band seeks to preserve national traditions in modern thinking.