Սինջարի հրեշտակները․ բալետի պրեմիերա Մոնտե Կառլոյի փառատոնում
Մարտի 25- 27-ը Մոնտե Կառլոյի արվեստի միջազգային փառատոնի շրջանակում կանցկացվեն հայկական մշակույթի օրեր, որի շրջանակներում կկայանա Արամ Հովհաննիսյանի ու Միշել Պետրոսյանի «Sept, les anges de Sinjar» («Յոթ, Սինջարի հրեշտակները») կամերային բալետի համաշխարհային պրեմիերան։
Կոմպոզիտորներ Արամ Հովհաննիսյանի և Միշել Պետրոսյանի ստեղծագործութունը գրվել է հատուկ Printemps des Arts de Monte-Carlo-ի պատվերով և պարուսույց Միշել Հալե Եղայանի հետ համագործակցությամբ։ «Sept, les anges de Sinjar» բալետը ոգեշնչված է եզդիական լեգենդներից և առասպելներից։ Ստեղծագործության առանցքը շաբաթվա օրերն են, որոնց ընթացքում Աստված ստեղծել է հրեշտակներին, և գագաթնակետը սիրամարգն է և իր երկու հակադիր կողմերը՝ լույսն ու մութը։ Ստեղծագործությունը կատարելու է  Orchestral Contemporain-ը՝ Բրունո Մանտովանիի ղեկավարությամբ։

"Sept, les anges de Sinjar": Worl premiere of the ballet
A "duo" premiere by Armenian composers Aram Hovhannisyan and Michel Petrossian, commissioned by Printemps des Arts de Monte-Carlo, the ballet "Sept, les anges de Sinjar" draws its inspiration from Yezidi legends and myths. Complete with choreography by Michel Hallet Eghayan, the work traces each day in the week during which God created angels, culminating in the main figure of the Peacock Angel, both of whose opposing aspects, light and dark, are revealed. Mirroring the duality of Yezidism through the very contrast of their compositional styles, Hovhannisyan and Petrossian borrow from the musical worlds (Hebrew, Arabic, Armenian and Persian) surrounding this ancient religion. The work, of inexhaustible richness, is immortalized by the Ensemble Orchestral Contemporain, under its musical director Bruno Mantovani.
The premiere of the ballet will take plays during the Days of Armenian Culture held within the festival on March 25-27.