Կամերային նվագախմբի բացառիկ համերգը Փարիզի Մադլեն եկեղեցում
ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը Փարիզի Մադլեն եկեղեցում հանդես է եկել «Երաժշտական հրավառություն» համերգային ծրագրով, որի շրջանակում ներկայացվել են բացառապես հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ։ Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբն առաջին հայաստանյան երաժշտախումբն է, որը ելույթ է ունեցել Մադլեն եկեղեցում։
Համերգին ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Արման Խաչատրյանը, Ֆրանսիայում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպաններ և դիվանագիտական ներկայացուցչությունների անդամներ, մշակույթի և հասարակական գործիչներ, ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
Հնչել են Կոմիտասի, Արամ Խաչատրյանի, Տիգրան Մանսուրյանի, Ռոբերտ Ամիրխանյանի, Շառլ Ազնավուրի ստեղծագործությունները։ Համերգը ղեկավարել է դիրիժոր Սիփան Օլահը: Մենակատարներն էին Հայարփի Եղիկյանը (սոպրանո), Հակոբ Մուրադյանը (հոբոյ), Սոնա Բարսեղյանը (դաշնամուր)։
Հայկական մշակույթին նվիրված այս հիշարժան երեկոն կայացել է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության հովանու ներքո, ինչպես նաև ՀԲԸՄ-Ֆրանսիայի և «Հայաստանի դեսպանության բարեկամներ» միության աջակցությամբ։

Exclusive concert of the NCOA at the La Madeleine in Paris
With the support of the ESCS Ministry, the State Chamber Orchestra of Armenia performed at the Madeleine Church in Paris with the “Musical Fireworks” concert program, which featured works by Armenian composers. The State Chamber Orchestra of Armenia is the first Armenian orchestra to perform at the Madeleine Church.
The concert was attended by Deputy Minister of Culture, Sports and Tourism, Daniel Danielyan, Armenian Ambassador to France Arman Khachatryan, foreign ambassadors and members of diplomatic missions accredited in France, cultural and public figures, and representatives of the French-Armenian community.
The packed hall of the Madeleine Church featured works by Komitas, Aram Khachatryan, Tigran Mansuryan, Robert Amirkhanyan, and Charles Aznavour. The concert was conducted by Sipan Olah. The soloists were Hayarpi Yeghikyan (soprano), Hakob Muradyan (oboe), and Sona Barseghyan (piano).
This memorable evening dedicated to Armenian culture was held under the high patronage of the Embassy of the Republic of Armenia in France, as well as with the support of AGBU-France and the “Friends of the Embassy of Armenia” association.