ՎԶԵԲ-ի Տարեկան հանդիպման ու Գործարար համաժողովի գալա համերգի երաժշտությունը հեղինակել է կոմպոզիտոր Անդրանիկ Բերբերյանը
Կոմպոզիտոր, երաժշտական պրոդյուսեր Անդրանիկ Բերբերյանը հեղինակել է ՎԶԵԲ-ի 33-րդ Տարեկան հանդիպման ու Գործարար համաժողովի գալա համերգի երաժշտությունը։ Նշենք, որ միջոցառումն անցկացվում է Երևանում։ Այն Հայաստանում անցկացված ամենամեծը կլինի իր տեսակի մեջ, իսկ վայրի ընտրությունը խորհրդանշում է ՎԶԵԲ-ի շարունակական աջակցությունը երկրին և կովկասյան տարածաշրջանին:
«Բացման արարողության համար ստեղծվել է այնպիսի երաժշտություն, որը ուղեկցվում է մեր պատմական տարբեր փուլերի մասին պարային համարներով, տեսալուսային շոուով։ Արարողությունն իրականացնում է Background Production-ը, և ես ու Տիգրան Կուզիկյանը մեր թիմով՝ Berberyan Productions Studio-ով, անսահման ուրախ ենք կրկին աշխատել պրոդյուսեր Վազգեն Պողոսյանի և ռեժիսոր Նաիրե Ստեփանյանի հետ՝ նման պատասխանատու նախագծի շրջանակում։ Այս նախագծի շրջանակում մենք ամբողջ թիմով ներկայացնում ենք մեր երկիրը, և պետք է պատվով ցուցադրենք մեր հարուստ մշակույթի ողջ ներկապնակը՝ նոր ստեղծված երաժշտության միջոցով՝ հատուկ գրված գալա համերգի համար»,-նշում է Անդրանիկ Բերբերյանը։ Նրա խոսքով՝ երաժշտության երգչախմբային հատվածները կատարում է «Հովեր» երգչախումբը՝ ի դեմս Սոնա Հովհաննիսյանի։
Կոմպոզիտորը նաև համագործակցել է թավջութակահար Միքայել Նավասարդյանի հետ, ով ևս կկատարի նոր ստեղծագործություն՝ գրված թավջութակի և լարային նվագախմբի համար։ Բերբերյանը և Ստեփանյանը նաև անդրադարձել են մեր ավանդական պարերին, և բեմադրության ընթացքում արտերկրի հանդիսատեսը կունկնդրի մեր երաժշտական գործիքների ուժն ու ոգին։ Գլխավոր խարեոգրաֆ` Swag Art School-ից Հովհաննես Սարգսյան: Համագործակցել են նաև «Բերդ» պարային անսամբլի հետ՝ ի դեմս ղեկավար Կարեն Գևորգյանի։
Նշենք, որ միջոցառումները անցկացվում են մայիսի 14-16-ը։ Հայաստան է ժամանել 75 ից ավելի երկրի ավելի քան 2000 բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։
Հավելենք նաև, որ Անդրանիկ Բերբերյանն առաջին անգամ չէ երաժշտություն հեղինակում մասշտաբային նախագծի համար․ 2021 թվականին նա գրել է ՀՀ անկախության 30-ամյակին նվիրված միջոցառման երգը, իսկ 2022 թվականին՝ Դուբայի էքսպոյի Հայաստանի մասնակցության վիզուալացված նյութի երաժշտությունը, 2023-ին՝ Եվրոպայի ծանրամարտի առաջնության բացման արարողության երաժշտությունը։

Composer Andranik Berberyan created the music of the EBRD Annual Meeting and Business Forum gala concert
The events are taking place from May 14-16, with more than 2,000 high-ranking officials from over 75 countries attending in Armenia."For the opening ceremony, I created music that is accompanied by dance numbers depicting various stages of our history, along with a video show. The ceremony is produced by Background Production, and Tigran Kuzikyan and I, along with our team at Berberyan Productions Studio, are extremely pleased to collaborate once again with producer Vazgen Poghosyan and director Naire Stepanyan on such an important project. Through this project, we aim to honorably showcase the full spectrum of our rich culture with newly composed music specifically written for the gala concert," -Andranik Berberyan noted. The choral parts of the music are performed by the "Hover" State Choir, headed by Sona Hovhannisyan.
Berberyan also collaborated with cellist Mikael Navasardyan, who will perform a new composition written for cello and string orchestra. Together with Stepanyan, Berberyan focused on integrating traditional Armenian dances, ensuring the international audience experiences the power and spirit of Armenian musical instruments. Hovhannes Sargsyan from Swag Art School served as the chief choreographer of the event. They also worked with the "Berd" dance ensemble, headed by Karen Gevorgyan.
The events are taking place from May 14-16, with more than 2,000 high-ranking officials from over 75 countries attending in Armenia.
This is not Berberyan's first time composing music for a large-scale project. In 2021, he wrote the music for the event celebrating the 30th anniversary of Armenia's independence. In 2022, he composed the music for Armenia's participation in the Dubai Expo, and in 2023, he created the music for the opening ceremony of the European Weightlifting Championship.