Կոմպոզիտոր Անդրանիկ Բերբերյանն իտալական փառատոնում արժանացել է մրցանակների
Կոմպոզիտոր Անդրանիկ Բերբերյանը Իտալիայում կայացած Golden կարճամետրաժ ֆիլմերի միջազգային փառատոնին արժանացել է մրցանակների։ Ռեժիսոր Ալիսա Զոլոնցի «Love Photosynthesis» (Սիրո ֆոտոսինթեզ) միջազգային արտադրության կարճամետրաժ անիմացիոն ֆիլմի գրված երաժշտության համար Բերբերյանը ստացել է միանգամից երկու մրցանակ՝ Golden Soundtrack և Overall Award Winner անվանակարգերում։
«Շատ ուրախ եմ իտալական փառատոնում արժանանալու նման մրցանակների։ «Love Photosynthesis» անիմացիոն ֆիլմը շարունակում է իր հաղթարշավը տարբեր միջազգային փառատոնների շրջանակում՝ արժանանալով տարբեր երկրների հանդիսատեսի ջերմ արձագանքին և ժյուրիի գնահատանքին։ Ռեժիսոր Ալիսա Զոլոնցի հետ համագործակցությունը շատ ստեղծարար էր, զերծ էր գեղարվեստական պատնեշներից ու սահմանափակումներից։ Քանի որ բազմաբնույթ կերպարներին պետք էր մարմնավորել երաժշտությամբ յուրովի՝ ներդաշնակեցի տարբեր գործիքային և տեմբրային համադրություններ, որոնց շնորհիվ կարողացանք ստանալ հետաքրքիր երաժշտական սինթեզ։ Եվ ես շատ գնահատում եմ մեր միջազգային համագործակցության մեկնարկը»,-նշում է Անդրանիկ Բերբերյանը։
Հավելենք նաև, որ ֆիլմի հնչյունային հետարտադրությունն իրականացվել է Բերբերյանի հիմնադրած Berberyan Production Studios-ում։
Անդրանիկ Բերբերյանը հեղինակել է ﬕ շարք հայկական հայտնի ֆիլﬔրի երաժշտություն «Կյանք ու կռիվ» (2016), «Կյանք ու կռիվ 2» (2017թ.), «Էրկեն կիշեր» (2018թ.), «Կաֆկայի երազը» (2020), «Սողոմոնի երգերը» (2020թ.), «Ավրորայի Լուսաբացը» (2022), «Ամերիկացի» (2022), «Յաշան և Լեոնիդ Բրեժնևը» (2024), «Մեդալի հակառակ կողմը» (2024) և այլն:
Կոմպոզիտոր Անդրանիկ Բերբերյանն իտալական փառատոնում արժանացել է մրցանակների · Armenian National Music

Composer Andranik Berberyan wins 2 prizes at the Italian festival
Andranik Berberyan won honors at the Golden International Short Film Festival in Italy. Berberyan's music for the globally produced short animated film "Love Photosynthesis", directed by Alisa Zolonts, won two awards: Golden Soundtrack and Overall Award Winner.
"I am pleased to get such awards at the Italian festival. The animated film "Love Photosynthesis" continues its winning campaign in the international festivals, receiving a warm response from audiences worldwide and the jury's acceptance. The collaboration with director Alisa Zolonts was extremely innovative, with no artistic restrictions or limitations. Because the varied characters needed to be personified with music in their way, I harmonized numerous instrumental and timbre combinations, thanks to which we got an interesting musical synthesis. And I highly appreciate the start of our international cooperation," Andranik Berberyan says.
The sound post-production of the film was implemented at Berberyan Production Studios founded by Berberyan.