Կոմիտասի ստեղծագործությունները գրանցվել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Աշխարհի հիշողության միջազգային ռեգիստրում
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործադիր խորհրդի միաձայն որոշմամբ Կոմիտաս Վարդապետի ստեղծագործությունների հավաքածուն գրանցվել է Աշխարհի հիշողության միջազգային ռեգիստրում: Այս մասին հայտարարվել է այսօր՝ Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերներին և հետազոտական թիմին՝ նշելով. «ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործադիր խորհրդի միաձայն որոշմամբ Կոմիտաս Վարդապետի ստեղծագործությունների հավաքածուի՝ Աշխարհի հիշողության միջազգային ռեգիստրում գրանցվելու փաստը պետության հետևողական քաղաքականության արդյունք է: Այն տարբեր գերատեսչությունների համակարգմամբ իրականացվող տևական աշխատանք է: Գործընթացի կարևոր մաս է մեծածավալ գիտահետազոտական աշխատանքը, որի ընթացքում հայտը պատշաճ նախապատրաստվում է՝ համապատասխանեցնելով միջազգային չափանիշներին»:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը, շնորհավորելով կարևոր իրադարձության կապակցությամբ, նշել է, որ ԱԳ նախարարությունը հետևողական է մշակութային ժառանգության միջազգայնացման հարցում: Նրա խոսքով՝ դեռ 2019 թվականին Կոմիտաս վարդապետի 150-ամյակն ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների հոբելյանների ցանկում: «Աշխարհի հիշողության միջազգային ռեգիստրում գրանցվում են բացառիկ արժեք ներկայացնող փաստագրական նմուշներ: Այս ծրագրի գլխավոր նպատակն է կանխել աշխարհում գոյություն ունեցող արխիվների և գրադարանների արժեքավոր հավաքածուների կորուստը և նպաստել դրանց արդյունավետ պաշտպանությանը և լայն տարածմանը: Մինչ այդ՝ նշված հեղինակավոր ցանկում իրենց արժանի տեղն են գտել Բյուրականի աստղադիտարանի առաջին հետազոտությունը, Մատենադարանի ձեռագրերի և Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործությունների հավաքածուները: Կոմիտասի ստեղծագործությունների գրանցումը Աշխարհի հիշողության միջազգային ռեգիստրում նախևառաջ տարիների համատեղ աշխատանքի արդյունք է»,- ասել է ԱԳ նախարարի տեղակալը:
Կոմիտասի ստեղծագործությունները գրանցվել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Աշխարհի հիշողության միջազգային ռեգիստրում · Armenian National Music

Komitas' works included in UNESCO Memory of the World Register
The works of Great Armenian cleric, musicologist, composer, arranger, singer, and choirmaster Komitas have been included in UNESCO's Memory of the World Register, following a unanimous vote by the Executive Board. The news was announced today at Komitas Museum-Institute.
Zhanna Andreasyan, Armenia's Minister of Education, Science, Culture, and Sports, stated that comparable processes necessitate long-term and constant collaboration among numerous departments.
Zhanna Andreasyan thanked her colleagues and the research team, noting that the collection of Komitas Vardapet's works was registered in the International Register of Memory of the World by unanimous decision of the UNESCO Executive Board, which is the result of the state's consistent policy. It is a long-term project involving the coordination of several departments. A significant component of the procedure is large-scale scientific research, during which the application is appropriately prepared in compliance with international standards.
RA Deputy Minister of Foreign Affairs Vahan Kostanyan congratulated on the important event and stated that the Ministry of Foreign Affairs is committed to the internationalization of cultural heritage. According to him,  Komitas' 150th anniversary was included UNESCO Calendar of anniversaries of eminent personalities and important events in 2019. "The International Register of Memory of the World includes documentary samples of remarkable importance. The primary goal of this program is to prevent the loss of priceless archives and libraries around the world while also promoting their proper protection and widespread circulation. Before it, the first survey of the Byurakan observatory, Matenadaran's manuscript collections, and Aram Khachaturian's works all earned a place on the coveted list.