Յուրի Դավթյանի ծննդյան 90-ամյակին նվիրված համերգ օպերային թատրոնում
Հոկտեմբերի 31-ին, ժամը 19:00-ին, Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի կունենա ՀՀ ժողովրդական արտիստ Յուրի Դավթյանի ծննդյան 90-ամյակին նվիրված համերգ: Ինչպես հայտնում է օպերային թատրոնի լրատվական ծառայությունը, հոբելյանական երեկոյին մասնակցելու են թատրոնի մեներգիչները, սիմֆոնիկ նվագախումբը և երգչախումբը (դիրիժորներ՝ Յուրի Դավթյան, Կոնստանտին Օրբելյան, Հարություն Արզումանյան, Աթանես Առաքելյան, Հայկ Դավթյան):
Յուրի Դավթյանը ծնվել է 1929թ. հունիսի 10-ին, Վանաձորում: 1938թ. ընդունվել է Երևանի Պ.Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոցի ջութակի դասարան: 1947-52 թթ. սովորել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի նվագախմբային դիրիժորության և երաժշտագիտության բաժիններում` Կոնստանտին Սարաջևի և Գևորգ Տիգրանովի դասարաններում: Ուսումն ավարտելուց հետո աշխատել է ԽՍՀՄ պետական նվագախմբում: 1953թ-ից որպես դիրիժոր աշխատել է Երևանի Ա.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի թատրոնում, 1980-2000 թթ. եղել է թատրոնի գլխավոր դիրիժորը: Ղեկավարել է Ա. Բաբաևի «Արծվաբերդ», Ա. Տիգրանյանի «Դավիթ Բեկ», Ա.Սպենդիարյանի «Ալմաստ», Տ.Չուխաջյանի «Արշակ Երկրորդ», Ջ.Վերդիի «Տրավիատա», Գ.Եղիազարյանի «Սևան» (բալետ), Ս.Բալասանյանի «Լեյլի և Մեջնուն» (բալետ) ներկայացումները: 1962-63 թթ. վարպետության դաս է անցել պրոֆեսոր Մարկևիչի մոտ: 1964-66 թթ. եղել է Սարատովի օպերային թատրոնի գլխավոր դիրիժորը: 1966-70 թթ. և 1992-94 թթ. ղեկավարել է Հայաստանի ռադիոյի և հեռուստատեսության պետական կոմիտեի սիմֆոնիկ նվագախումբը: Ղեկավարել է նաև ԽՍՀՄ երկրների մի շարք նվագախմբեր` ԽՍՀՄ Պետական, Մոսկվայի Մեծ, Մարինյան թատրոնի և այլն:
Հյուրախաղերով հանդես է եկել Ռումինիայում, Հունգարիայում, Ֆրանսիայում, ԱՄՆ-ում, Իսպանիայում և այլ երկրներում: Թողարկել է մի շարք ձայնասկավառակներ: Այժմ Յուրի Դավթյանը Երևանի Հ.Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի գլխավոր դիրիժորն է:

Concert dedicated to Yuri Davtyan to take place at Yerevan Opera
A concert dedicated to the 90th anniversary of honorable conductor Yuri Davtyan will take place at A. Spendiarian Opera and Ballet theater on the 31th of October. According to press office of the theater, the evening will feature soloists, choir and the orchestra of Yerevan opera under the baton of Yuri Davtyan, Constantine Orbelian, Harutyun Arzumanyan, Atanes Arakelyan and Hayk Davtyan.
Yuri Davtyan was born in Vanadzor, in 1929. He studied  conducting at Yerevan State Conservatory after Komitas in 1947-52 (class of K Saradjev and G. Tigranov). From 1953 he worked at A. Spendiarian Opera and Ballet theater in position of principal conductor. He conducted “Artsvabert” by A. Babaev, “Davit Bek” by A. Tigranyan, “Almast” by A. Spendiarian etc. In 1962-63 famous conductor took master class from Prof. Markevich. In 1964-66 he worked in position of principal conductor of Saratov opera. In 1966-70 and 1992-94 he was head of Symphony orchestra Armenian radio and TV comitee. He performed with number of orchestras in the Soviet Union. He performed in many European countries and USA and launched many discs. Today he holds position of principal conductor at H. Paronyan State comedy theater.