Բազմաթիվ ստեղծագործություններ հետագայում ավելի մեծ ունկնդիր կհավաքեն. Արամ Սաթյան
Դեկտեմբերի 9-ին Կոմիտասի անվան կամերային  երաժշտության տանը ավարտվեց Հայ ժամանակակից երաժշտության 5-րդ փառատոնը, որն այս տարի նվիրված է Կոմիտասի 150-ամյակին:
«Ամենակարևորը՝ փառատոնի շրջանակներում կատարվում է նոր երաժշտություն։ Փառատոնի շնորհիվ հնչած բազմաթիվ ստեղծագործություններ հետագայում ավելի մեծ ունկնդիր կհավաքեն և դահլիճներ կլցնեն»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի կոմպոզիտորների միության նախագահ Արամ Սաթյանը։
Փակման համերգին Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը՝ դիրիժոր Ռուբեն Ասատրյանի ղեկավարությամբ կատարեց Միխայիլ Կոկժաևի, Կարեն Անանյանի, Նարինե Զարիֆյանի, Անահիտ Կոստանյանի և Արփինե Կալինինայի, ինչպես նաև տարվա հոբելյար կոմպոզիտորներ Սերգեյ Աղաջանյանի և Ավետ  Տերտերյանի կամերային ստեղծագործությունները: Որոշ ստեղծագործություններ հնչում էին առաջին անգամ։ «Շատ գործեր առաջին անգամ են կատարվում և դրանից լավ բան չի կարող լինել: Մենք ցանկանում ենք ամեն ինչ տեսնել կողք կողքի, դրա համար էլ մեկ համերգի ընթացքում հնչում են ինչպես  երիտասարդների, այնպես էլ այն կոմպոզիտորների գործեր, ովքեր հիմա չկան»,-նշեց Ա․Սաթյանը, հավելելով, որ փառատոնը թույլ է տալիս բացահայտել բազմաթիվ նոր անուններ։
Փառատոնի բացման համերգը տեղի էր ունեցել հոկտեմբերի 31-ին և  անցկացվում էր ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ։ Փառատոնի շրջանակներում հնչել են կամերային, երգչախմբային մի շարք ստեղծագործություններ։

Most of works will later attract a larger audience: Aram Satian
The 5th Armenian Contemporary Music Festival, which is dedicated to the 150th anniversary of Komitas ended on December 9 at Komitas Chamber Music Hall.
“Most importantly, new music is being performed within the festival. Many of the works performed in our festival will later attract a larger audience”,- Aram Satian, the president of Composers Union of Armenia said.
At the closing concert, National Chamber Orchestra of Armenia under the baton of  Ruben Asatryan, performed the compositions of Mikhail Kokzhayev, Karen Ananyan, Narine Zarifyan, Anahit Kostanyan and Arpine Kalinina, as well as Sergey Aghajanyan and Avet Terteryan. Some of the compositions were played for the first time. “We want to present everybody’s works together. That’s why we present pieces of the young composers and classics together ”,- Satian said.
The opening concert of the festival was held on October 31 with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of RA. The festival featured a number of chamber and choral concerts.