Հայ ժամանակակից երաժշտության 5-րդ փառատոնը կնվիրվի Կոմիտասի 150-ամյակին
Հոկտեմբերի 31-ին կմեկնարկի Հայ ժամանակակից երաժշտության 5-րդ փառատոնը, որն այս տարի նվիրված է Կոմիտասի 150-ամյակին: ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ համատեղ նախագծի շրջանակներում տեղի կունենա չորս համերգ: Ծրագիրը հաստատվել է ՀԿՄ սիմֆոնիկ և կամերային երաժշտության մասնաճյուղի երկու նիստերի ընթացքում:
Հոկտեմբերի 31-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը նախագիծը կսկսվի խոնարհում-հուշ ենթաբաժնով: Կհնչեն Կոմիտասի, ինչպես նաև այս տարի մահացած կոմպոզիտորներ Գագիկ Հովունցի, Ստեփան Շաքարյանի, Յուրի Հարությունյանի  ստեղծագործությունները: Սա յուրատեսակ խոնարհում է ու ավանդույթ ՀԿՄ փառատոններում ևս մեկ անգամ հիշելու և մեծարելու մեր հեղինակներին: Համերգի երկրորդ բաժնում կհնչեն նաև ՀԿՄ անդամ կոմպոզիտորներ  Դավիթ Սաքոյանի, Երվանդ Երկանյանի, Արսեն Հարությունյանի, Արթուր Միտինյանի  և Աննա Զաքարյանի ստեղծագործությունները: Բեմում կլինեն Հնագույն երաժշտության «Տաղարան» համույթի երաժիշտները՝ գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր Սեդրակ Երկանյանի գլխավորությամբ:
Փառատոնի երկրորդ համերգը կկայանա ՀԲԸՄ համերգասրահում՝ նոյեմբերի 19-ին: Կհնչեն Էդուարդ Հայրապետյանի, Արամ Հովհաննիսյանի, Զոհրաբ Փարեմուզյանի,  Կոնստանտին Պետրոսյանի,  Մարտին Ուլիխանյանի, Դավիթ Բալասանյանի, Հովհաննես Մանուկյանի  ստեղծագործությունները:
Նոյեմբերի 21-ին, Կամերային երաժշտության տանը կկայանա երգչախմբային համերգ, որտեղ կհնչեն Կոմիտասի, ինչպես նաև Աննա Ազիզյանի, Արմենուհի Կարապետյանի,  Վահրամ Սարգսյանի,  Աշոտ Ղազարյանի, Արտաշես Քարտալյանի երգչախմբային ստեղծագործությունները: Բեմում կլինի «Արահետ» երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար՝ Տանյա Մինասյան) և HI MUSIC բենդը (գեղարվեստական ղեկավար՝ Վահե Հայրապետյան):
Նախագիծը կեզրափակվի դեկտեմբերի 9-ին, Կոմիտասի անվան կամերային  երաժշտության տանը: Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կամերային կազմը դիրիժոր Ռուբեն Ասատրյանի ղեկավարությամբ կկատարի Միխայիլ Կոկժաևի,  Կարեն Անանյանի, Նարինե Զարիֆյանի, Անահիտ Կոստանյանի և Արփինե Կալինինայի՝ կամերային նվագախմբի համար գրված ստեղծագործությունները: Երեկոյի ընթացքում կհնչեն նաև տարվա հոբելյար կոմպոզիտորներ Սերգեյ Աղաջանյանի և Ավետ  Տերտերյանի ստեղծագործությունները:

The 5th Armenian contemporary music festival to dedicate to Komitas
The 5th Armenian contemporary music festival will take place from October 31- December 9. As 2019 marks the 150th anniversary of Komitas, the festival will be dedicated to the giant of the Armenian music. The festival will be held in collaboration with UNESCO by the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of RA and by the initiative Composers Union of Armenia. 4 concerts will take place within the framework of the Festival. The program was accepted during the meetings of the CUA Symphony and Chamber music section.
The opening ceremony will start with the commemoration concert. Musicians and music lovers will pay tribute to Komitas, as well as to composers Gagik Hovunts, Stepan Shakaryan, Yuri Harutyunyan who passed away in 2019. Works by CUA members Davit Sakoyan, Yervand Yerkanyan, Arsen Harutyunyan, Artur Mitinyan and Anna Zakaryan will be presented in the second part of the concert. The concert will feature Ancient music ensemble "Tagharan", under the baton of Sedrak Yerkanyan.
The second concert will take place at AGBU concert hall on the 19th of November. Works by Eduard Hayrapetyan, Aram Hovhannisyan, Zohrab Paremuzyan, Konstantin Petrosyan, Martin Ulikhanyan, Davit Balasanyan and Hovhannes Manukyan will be performed within the concert.
The third concert of the festival will take place at Chamber music hall on the 21st of November and the program will include choral works by Komitas, Anna Azizyan, Armenuhi Karapetyan, Vahram Sargsyan, Ashot Ghazaryan, Artashes Kartalian. “Arahet” (“Trail”) choir (artistic director: Tanya Minasyan) and HI MUSIC band (artistic director: Vahe Hayrapetyan) will perform at the concert.
The closing concert of the festival will be held at Chamber music hall on the 9th of December featuring Chamber staff of Armenian National Philharmonic Orchestra under the lead of Ruben Asatryan. The orchestra will play works by Mikhail Kokzhaev, Karen Ananyan, Narine Zarifyan, Anahit Kostanyan and Arpine Kalinina. Pieces of this year jubilant Sergey Aghajanyan and Avet Terteryan also will be performed during the concert.