Սոֆի Դևոյանը պարգևատրվել է ԿԳՄՍՆ ոսկե մեդալով
Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր արտիստ, «Մովսես Խորենացի» մեդալակիր, պարարվեստի նվիրյալ Սոֆի Դևոյանը նշում է ծննդյան 75-ամյակը:
Օրվա շրջանակում Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոնը Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում իրականացրել է «Սոֆի Դևոյանն ու Պարի պետականը» խորագրով Հայաստանի պարի պետական անսամբլի համերգային երեկոն։
Միջոցառմանը ներկա է եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Շնորհավորելով պարուհուն՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է. «Այն, ինչով Դուք զբաղվում եք, ոչ միայն մշակույթ է, այլև մարմնի կրթություն ու գեղագիտական ճաշակ, որի շնորհիվ բազմաթիվ երեխաներ ստացել են ճիշտ ուղղորդում ու գիտելիք։ Վստահ եմ՝ այդ դպրոցն անցնելով՝ մենք ձեռք ենք բերել ոչ միայն պարուհիներ ու արվեստի մարդիկ, այլև լավ քաղաքացիներ։
Գնահատելի է այն աշխատանքն ու արվեստը, որ շարունակաբար կերտում եք՝ մասնակիցը դարձնելով նաև մեզ, որովհետև Ձեր յուրաքանչյուր ներկայացում վայելք է»։
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ոսկե մեդալով է պարգևատրել Սոֆի Դևոյանին՝ պարարվեստում ունեցած նշանակալի ավանդի, երկարամյա գործունեության, ինչպես նաև ծննդյան 75-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ:

Honored artist of the Republic of Armenia, "Movses Khorenatsi" medalist, and dance devotee Sofi Devoyan is celebrating her 75th birthday.
On this occasion, the National Center of Folk Music and Dance A. At the National Academic Theater of Opera and Ballet named after Spendiaryan, the concert evening of the State Dance Ensemble of Armenia under the title "Sophie Devoyan and State Dance" was held.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan attended the event.
Congratulating the dancer, Zhanna Andreasyan noted. "What you are doing is not only culture but also physical education and aesthetic taste, thanks to which many children have received the right guidance and knowledge. I am sure that after passing that school, we have acquired not only dancers and artists but also good citizens.
The work and art that you continuously create, making us a participant as well, is appreciated because every performance of yours is a pleasure."
Minister Zhanna Andreasyan awarded Sofi Devoyan with a gold medal from the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia for her significant contribution to dance art, long-term activity, and on the occasion of her 75th birthday.