Մահացել է Մոսկվայի կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր Ալեքսանդր Մնդոյանցը
Ծանր ու երկարատև հիվանդությունից հետո մահացել է երաժիշտ և մանկավարժ, Ռուսաստանի վաստակավոր արտիստ, Մոսկվայի Չայկովսկու անվան պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր Ալեքսանդր Մնդոյանցը։
Ալեքսանդր Աշոտի Մնդոյանցը 1968 թվականին ավարտել է Մոսկվայի Կենտրոնական երաժշտական դպրոցը, 1973 թվականին՝ Մոսկվայի կոնսերվատորիան։
1973-1976 թվականներին աշխատել է Մոսկվայի կոնսերվատորիայում՝ որպես նվագակցող։ 1977թ.-ին դարձել է ԱՄՆ-ում Վան Քլիբերնի դաշնամուրների V միջազգային մրցույթի դափնեկիր։
Մոսկվայի կոնսերվատորիայում դասավանդել է 1991 թվականից՝ սկզբում որպես ասիստենտ, ապա՝ դոցենտ, իսկ 2004 թվականից՝ որպես պրոֆեսոր։ Մնդոյանցի սաների թվում են միջազգային և հանրապետական մրցույթների հարյուրից ավելի դափնեկիրներ։

After a serious and long illness, musician and teacher Alexander Mndoyants, Honored Artist of Russia, and professor at the Moscow State Tchaikovsky Conservatory, passed away.
Alexander Mndoyants graduated from the Central Music School (CMS) in 1968 and the Moscow Conservatory in 1973.
In 1973-1976 he worked at the Moscow Conservatory as an accompanist.
In 1977 he became a laureate of the V International Van Cliburn Piano Competition in the USA.
He began teaching in 1979 at the Central Music School at the Moscow Conservatory. Since 1991 he taught at the Moscow Conservatory: first as an assistant, then as an associate professor, and since 2004 as a professor. Among Mndoyants' students are over a hundred international and national competition laureates.