Armenian National Music-ը մասնակցում է WOMEX էքսպոյին
WOMEX-ը աշխարհի ամենաընդգրկուն և բազմազան միջազգային երաժշտական փառատոնն է, որն իր տանիքի տակ մեկտեղում մասնագիտական էքսպո, ելույթներ, ֆիլմեր, համերգներ՝ իր շուրջը հավաքելով երաժշտության ոլորտի մոտ 2,600 ներկայացուցիչների ավելի քան 90 երկրից։ Այս տարի WOMEX-ը տեղի է ունենալու Իսպանիայի Լա Կորունյա քաղաքում։
Մեր օրերի սոցիալական և քաղաքական ճգնաժամերի համատեքստում, երաժշտությունը հույսի յուրօրինակ փարոս է լուսավոր ապագան տեսնելու համար։ Լինելով ժամանակից անդին՝ երաժշտությունը կամուրջ է հանդիսանում սերունդների միջև՝ մեզ փոխանցելով մեր նախնիների իմաստությունը։ Ի սկզբանե, երբ ստեղծվեցին երաժշտական առաջին գործիքները, որոնք պարզապես կրկնօրինակում էին բնության հնչյունները, երաժշտությունը կարծես կապեց մեր մարմիններն այն հողին, որտեղ մենք ապրում ենք: Հայկական երաժշտությունը մեր յուրատիպ պատմության և մշակութային ժառանգության կենդանի վկայությունն է: Այս դժվարին ժամանակներում նրա արմատացած կապը մեր նախնիների և երկրի հետ ավելի առանձնահատուկ կարևորություն է ստանում: Այժմ, առավել քան երբևէ, հայկական երաժշտության ներկայացումը աշխարհին առանցքային և կենսական գործ է:
«ՀԲԸՄ Կատապուլտ տաղավար»-ը WOMEX 2023-ը կներկայացնի հայկական երաժշտության առաջամարտիկներին միջազգային հարթակում՝ համեմելով հայկական ավանդական ժողովրդական երաժշտությունը նոր մեղեդիներով, ինչը կարտացոլի ժողովրդի պատմությունը և ներկան։ Մասնակիցների թվում է նաև
Armenian National Music ընկերությունը։
Հայաստանը ներկայացնում են նաև հետևյալ կազմակերպությունները․ «Օբերտոն» երաժշտական ընկերություն, «Քիչն լաբ» ստեղծարար կենտրոն, «Հայկական վայբս»,  «Ուրվական» միջազգային փառատոն, Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիա, Հայաստանի պետական ջազ նվագախումբ, Ջինջ, Գուրջիև անսամբլ, Նաղաշ անսամբլ, Տիեզերք, Միքայել Ոսկանյան, ՄՎՖ բենդ, Բամբիր, Թմբաթա նվագախումբ, ՖԻՔՍ  (FIX) խումբ, «Հող» էթնո էլեկտրո նախագիծ։

Armenian National Music presents Armenia at WOMEX expo in Spain
WOMEX is the most international and culturally diverse music expo in the world. It encompasses a trade fair, talks, films, and concerts, bringing together over 2,600 music professionals from more than 90 countries. This year, WOMEX will be hosted in A Coruña, Spain.
In these times of social and political crisis, the role of music stands as a beacon of hope for envisioning a brighter future. With its timeless essence, music serves as a bridge between generations, passing down the wisdom of our forebears to the contemporary moment. Since its inception, when the first instruments were created to replicate the distinctive sounds of specific landscapes, music has held the power to tether our bodies and ears to the land we inhabit. Armenian music is a living testament to our unique history and cultural heritage. Amid these challenging times, its deep-rooted connection to our ancestors and the land takes on particular significance. Now more than ever, sharing Armenian music with the world and one another is a profound and vital undertaking.
AGBU Katapult Pavilion @ WOMEX 2023 will highlight Armenia's musical trailblazers on the international stage, spanning traditional Armenian folk music to new sounds that reflect the nation’s history and contemporary moment.
Armenian National Music is among the representatives of our country.
The program also features an array of artists, including: Oberton Music Company, Kitchen Lab, Armenia Vibes, Urvakan International Festival for Advanced Music & Haunting Experiences, The State Philharmonia of Armenia, Armenian State Jazz Orchestra, JINJ, The Gurdjieff Ensemble, The Naghash Ensemble, Tiezerk, Miqayel Voskanyan MVF Band, The Bambir, TmbaTa Orchestra, Freedom Is eXpensive (FIX),Hogh Ethno Electro Project