Սեպտեմբերի 23-ին՝ ժամը 19։30-ին, LOFT ինքնազարգացման և ժամանցի կենտրոնի բակում կկայանա «Մոցարտը՝ քաղաքում» մշակութային երեկոն: Ազգային Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի երաժիշտների ելույթը կուղեկցվի ուրբանիստական ոճի գեղանկարների ցուցահանդեսով:
Երեկոյի ընթացքում Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի երաժիշտներ Նարեկ Ավագյանի (ֆլեյտա), Արամ Ասատրյանի (ջութակ), Մերի Դոլմազյանի (ալտ) և Վահե Դանիելյանի (թավջութակ) կատարմամբ կհնչեն Մոցարտի դո մաժոր, ռե մաժոր և լա մաժոր կվարտետները, ինչպես նաև կցուցադրվեն նկարիչ Արթուր Հովհաննիսյանի «Forms and reflections» գեղանկարչական շարքի աշխատանքները։
Համերգի մասնակից, ՀԱՖՆ առաջին ջութակների խմբի կոնցերտմայստեր Արամ Ասատրյանը ծրագրի ընտրության հետ կապված նշում է. «Մոցարտը հանճարեղության մարմնացում է, եթե ինձ ասեն՝ պատկերացրու Աստծու կողմից ստեղծված կատարյալ մի բան, դա կլինի Մոցարտը՝ իր ստեղծագործություններով, ապրած կյանքով և իր անհատականությամբ: Նա և՛ ակադեմիական է, և՛ ժամանակակից: Մոցարտը պարտադիր երևույթ է մարդու հոգու գոյության համար, դա իմ երաժշտությունն է: Իսկ մեր հանդիսատեսի հետ հանդիպմանը շատ երկար ենք սպասել, վստահ եմ՝ նրանք նույնպես»:
Ֆլեյտահար Նարեկ Ավագյանը (ՀԱՖՆ ֆլեյտահարների խմբի կոնցերտմայստեր) հավելում է, որ Մոցարտը միակ կոմպոզիտորն է, ով կվարտետներ է գրել ֆլեյտայի և լարայինների համար։  Վերջիններիս կատարումը համերգը դարձնում է ավելի բացառիկ, քանի որ նման կազմով երաժիշտները հավաքվում են միայն այս կվարտետները նվագելու համար և միայն շատ հատուկ առիթների ժամանակ։ Արտակարգ դրությունից հետո առաջին կենդանի կամերային համերգն արժանի առիթ է, որպեսզի հնչեն այս երեք նրբագեղ, հանճարեղ, բովանդակալից արվեստի գլուխգործոցները։ Հանդիսատեսի հետ հանդիպումը շատ սպասված է։
«Շատ ուրախ եմ, որ մշակութային կյանքն աստիճանաբար վերակենդանանում է: Ինձ համար Լոֆթի հետ աշխատելը միշտ հաճելի է, իսկ  Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ համագործակցությունը՝ պատվաբեր: Կարծում եմ, որ միջոցառումը հետաքրքիր արդյունք կունենա և դրական հույզեր կպարգևի բոլոր ներկաներին»,-նշում է գեղանկարիչ Արթուր Հովհաննիսյանը։

"Mozart in the city"
"Mozart in the city" cultural evening will take place on September 23, at 7:30 p.m. at LOFT center. According to the press office of the ANPO, the performance of the musicians of the National Philharmonic Orchestra will be accompanied by the exhibition of  "Forms and reflections ” urban painting series by  Arthur Hovhannisyan.
During the evening, the musicians of the Armenian National Philharmonic Orchestra Narek Avagyan (flute), Aram Asatryan (violin), Mary Dolmazyan (viola), Vahe Danielyan (cello) will perform Mozart's quartets.
The participant of the concert, concertmaster of the first violin group of ANPO Aram Asatryan says in connection with the choice of the program: "Mozart is the embodiment of genius, if one asks me to imagine something perfect created by God, it will be Mozart with his creations, the life he lived, his personality. He is both academic and modern. Mozart is a must for the existence of the human soul, it is my music. And we have been waiting for the meeting with our audience for a long time, I am sure they will too. ”
Flutist Narek Avagyan (concertmaster of the ANPO flute group) adds that Mozart is the only composer who has written quartets for flute and strings. The performance of that works makes the concert more unique, as musicians with such a staff gather only to play these quartets, only on very special occasions. The first live chamber concert after the state of emergency is a worthy occasion for these three masterpieces of elegant, genius, meaningful art to be performed. The meeting with the audience is very much expected.
"I am very happy that cultural life is gradually reviving. It is always a pleasure for me to work with LOFT, and it is an honor to work with the Armenian National Philharmonic Orchestra. I think that the event will have an interesting result, it will give positive emotions to all those present," painter Arthur Hovhannisyan says.