Վարսենիկ Ավանյան. «Այն, ինչ քոնն է՝ ուրիշ ոգով ես ներկայացնում»
2019 թվականին համայն հայությունը նշում է Կոմիտասի 150 ամյակը ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ աշխարհի տարբեր երկրներում: Այս իրադարձությունը նշանավորվում է բազմաթիվ համերգներով և այլ միջոցառումներով: Կարևորագույն ձեռնարկին միացել է նաև Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մեներգչուհի, մեցցո-սոպրանո Վարսենիկ Ավանյանը, ով Կոմիտասի և առհասարակ հայ կոմպոզիտորական արվեստը ներկայացնում է ոչ միայն հայրենիքում, այլև արտերկրում: Այս անգամ երգչուհին ներկայանում է նոր համերգաշարով, որը կներկայացվի հոկտեմբերի 27-ին՝ Սանկտ-Պետերբուրգի Ելենա Օբրազցովայի անվան մշակույթի կենտրոնում, հոկտեմբերի 30-ին՝ Մոսկվայի «Նիկո» ցուցասրահում, նոյեմբերի 3-ին՝ Կլայպեդայի (Լիտվա) Ֆրանցիսկոնյան եկեղեցում և նոյեմբերի 6-ին՝ Վիլնյուսի արվեստի թանգարանում: Երգչուհուն հյուրախաղերի ընթացքում նվագակցելու են դաշնակահարներ Կարինե Պողոսբեկովան և Նարինե Ստեփանյանը:
Լիտվայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանի առաջարկով համերգների երկացանկում ընտրվել են նաև Ավետ Տերտերյանի չորս ռոմանսները, քանի որ այս տարի նշվում է նաև Ավետ Տերտերյանի 90 ամյակը: Ծրագրում ընդգրկված են նաև էդուարդ Աբրահամյանի ռոմանսները, իսկ համերգի ավարտին կկատարվեն նաև հոգևոր ժանրի գործեր: «Ավետ Տերտերյանի չորս ստեղծագործությունները գրված են Ավետիք Իսահակյանի, Հովհաննես Շիրազի և Ալեքսանդր Պուշկինի բառերով: Վերջինիս «Соловей и роза» բանաստեղծության հիման վրա գրած երգը միակ ոչ հայերեն գործն է լինելու»,- ANM-ի հետ զրույցում նշում է երգչուհին: Ի դեպ, մոսկովյան համերգը տեղի է ունենալու Նիկողայոս Նիկողոսյանի ցուցասրահում, որտեղ ցուցադրվում են Կոմիտասի և Իսահակյանի կիսանդրիները: Այս առիթով այդ համերգի ազդագրին կատարողների լուսանկարների փոխարեն տեղադրվել է հենց քանդակագործի կերտած Կոմիտասը։
«Այս տարի նաև Ավետ Տերտերյանի 90 ամյակն է: Նա աշխարհում հայտնի է որպես սիմֆոնիստ, ժամանակակից ակադեմիական երաժշտության հեղինակ իր յուրահատուկ ձեռագրով և երանգներով: Իմ ծրագրում ընդգրկել եմ նրա ուսանողական շրջանի գործերը, որոնք ոչ մի կապ չունեն այն ամենի հետ, ինչով նա հայտնի է: Վստահ եմ՝ օտարերկրյա հանդիսատեսը դրանք չի լսել»: Էդուարդ Աբրահամյանի երգերը ավելի հայտնի են, չնայած, որ նրան ավելի շատ ճանաչում են դաշնամուրային ստեղծագործություններով:     Ինչ վերաբերում է Կոմիտասին, ապա՝ «Դրանք շատ են տարբերվում մնացածներից հենց հոգևոր բովանդակությամբ և նա իր մշակումները արել է հոգևոր հիմքը պահելով: Գուցե շատերը չհամաձայնեն ինձ հետ, բայց կարծում եմ՝ Կոմիտասի մոտեցումը հոգևոր է և դրանով է նա առանձնահատուկ: Այդ պատճառով ցանկանում եմ համերգները ավարտել հոգևոր երաժշտությամբ, ցույց տալով, որ Կոմիտասի հիմքը հոգևորն է. այն չի փոխվում, կայուն է, շատ հին է բայց միևնույն ժամանակ ժամանակակից»:   Խոսելով համերգից սպասվող ակնկալիքներից, Վարսենիկ Ավանյանը նշում է, որ ցանկանում է ավելի շատ օտարերկրացիների տեսնել: «Վստահ եմ, որ Տերտերյանի և Աբրահամյանի գործերին ծանոթ չէ օտարազգի հանդիսատեսը: Իմ փորձը ցույց է տալիս, որ այն, ինչ քոնն է՝ ուրիշ ոգով ես ներկայացնում, իսկ հայ երաժշտությունը իրոք տպավորվում է օտարերկրացու մոտ»: Հյուրախաղերի ավարտից հետո երգչուհին նույն համերգային ծրագրով նոյեմբերի 20֊ին կներկայանա հայ ունկնդրին՝ ՀԲԸՄ դահլիճում:
Հյուրախաղերին աջակցում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, ՀԲԸՄ հայաստանյան գրասենյակը և Armenian National Music ընկերությունը:

Varsenik Avanyan: «When you perform your native music, you present it in a very different way»
In 2019 all Armenians around the world celebrate the 150th anniversary of one of the giants of the Armenian music - Komitas. Many concerts and other events dedicated to Komitas are being organized by many musicians and musicologists all around the world. The soloist of A. Spendiaryan Opera and ballet theatre, mezzo-soprano Varsenik Avanyan, who presents Komitas and works of other Armenian composers in Armenia and abroad, joins this initiative. Her concert tour dedicated to Komitas will take place at Saint Petersburg's center of Elena Obraztsova on October 27th, at «Niko» gallery in Moscow on October 30th, at Franciscan Friary of Klaipeda (Lithuania) on November 3rd and at Vilnius Art Museum on November 6th. Pianists Karine Pogosbekova and Narine Stepanyan will accompany the opera singer during the tour.
Four romances written by Avet Terteryan were included in the concert program on the advice of ambassador of Armenia in Lithuania Tigran Mkrtchyan, because this year we also celebrate 90th anniversary of Terteryan. The program includes romances by Eduard Abrahamyan, and, in conclusion, sacred songs. «The romances of Avet Terteryan are based on Avetik Isahakyan's, Hovhannes Shiraz's and Alexander Pushkin's poetry. «Nightingale and rose» by Pushkin will be the only work sang in Russian»,-the singer told ANM. By the way, busts of Komitas and Isahakyan are exposed in Niko gallery and that's why Varsenik posted a photo of Komitas's bust on the banner instead of her own photo.  «This year we celebrate the 90th anniversary of Avet Terteryan. He is famous as a symphonist and contemporary music composer. I've included his romances written during his study period, which are absolutely different and I am sure – they are unknown to the public». Eduard Abrahamyan is famous for his piano works, but his songs are also well known.  Talking about Komitas, Varsenik says: «Songs by Komitas are absolutely different, they have spiritual context. One might disagree with me, but I think that Komitas is interesting in his uniqueness of spirituality. His music is old but at the same time- very modern. That's why I want to finish my concert with sacred music. The singer hopes to see a lot of local people during the concerts. As she told, Armenian music is very impressive: «I am sure, nobody knows these works. When you perform your native music, you present it in a very different way,  my experience shows that». After the tour, the same program will be presented at AGBU Armenia on November 20th.
The tour will hold with the support of the Ministry of Education, Science, Culture, and Sport of the RA, AGBU and Armenian National Music.