«Մորավյան աշուն» փառատոնը եզրափակվեց հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններով
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը հանդես է եկել չեխական «Մորավյան աշուն» (Moravský podzim) 51-րդ միջազգային փառատոնի հանդիսավոր փակմանը:
Հոկտեմբերի 17-ին Բռնոյի Յանաչեկի անվան թատրոնում նվագախումբը՝ մաեստրո Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ կատարեց բացառապես հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններից կազմված ծրագիր. Տիգրան Մանսուրյանի «... and then I was in time agai» ստեղծագործությունը՝ գրված ալտի և կամերային նվագախմբի համար, մենակատար՝ Լուկա Ռանիերի (Իտալիա), Ավետ Տերտերյան՝ Սիմֆոնիա թիվ 3 և Արամ Խաչատրյան՝ Սիմֆոնիա թիվ 2:
Փառատոնի կազմակերպիչները նշում են, որ հայկական երաժշտությունն այս տարվա «Մորավյան աշուն» փառատոնի գլխավոր թեմաներից մեկ էր: Համերգից հետո, Բռնոյի Ֆիլհարմոնիայի տնօրեն Մարի Կուչերովան ասաց, որ հրավիրելով Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկին՝ իրենց հարգանքի տուրքն են մատուցում Հայաստանին, որպես երաժշտական հարուստ ավանդույթներով երկրի, հատկապես, երբ Հայաստանի Հանրապետությունն այս տարի նշում է իր անկախության 30-ամյակը:
Համավարակով պայմանավորված՝ միջազգային շրջագայությունների սահմանափակումների չեղարկումից հետո սա Ազգային ֆիլհարմոնիկի երկրորդ հյուրախաղերն են: Հայաստանի սահմաններից դուրս Ֆիլհարմոնիկի առաջին համերգը կայացել է հոկտեմբերի 6-ին՝ Իտալիայի Հանրապետությունում՝ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի պաշտոնական այցելության կապակցությամբ:
«Մորավյան աշուն» փառատոնը եզրափակվեց հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններով · Armenian National Music

The Armenian National Philharmonic Orchestra performed at the closing ceremony of the 51st Czech "Moravian Autumn" ("Moravský podzim") International Festival.
On October 17, at the Janacek Theater in Brno, the orchestra under the direction of maestro Eduard Topchyan performed works by Armenian composers: Tigran Mansuryan's "... and then I was in time agai", written for viola orchestra ( soloist: Luca Ranieri (Italy), Avet Terteryan - Symphony No. 3 and  Aram Khachaturian - Symphony No. 2.
The organizers of the festival noted that Armenian music was one of the main themes of this year's "Moravian Autumn" festival. After the concert, the director of the Brno Philharmonic Marie Kucherova said that by inviting the Armenian National Philharmonic, they pay tribute to Armenia as a country with rich musical traditions, especially when the Republic of Armenia celebrates its 30th anniversary this year.
This is the second tour of the Armenian Philharmonic after the cancellation of international tour restrictions due to the pandemic. The first concert of the Philharmonic outside Armenia took place on October 6 in the Republic of Italy on the occasion of the official visit of the President of the Republic of Armenia Armen Sargsyan.