Գոհար Գասպարյանի 100-ամյակին նվիրված համերգ՝ հայտնի օպերային արտիստների մասնակցությամբ
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ, իր 99-րդ համերգաշրջանը կեզրափակի Պուչչինիի «Բոհեմ» օպերայի համերգային կատարմամբ, որը նվիրված է «Հայաստանի սոխակ» Գոհար Գասպարյանի 100-ամյակին:
Միջոցառումը տեղի կունենա հուլիսի 24-ին՝ ժամը 19-ին, «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում: Հանդես կգան սոպրանոներ Քրիստինա Մխիթարյանը (Միմի), Նինա Մինասյանը (Մյուզետ), տենոր Լիպարիտ Ավետիսյանը (Ռուդոլֆո), բարիտոններ Գուրգեն Բավեյանը (Շոնար), Բոգդան Բաչուն (Մարչելլո) և բաս Եվգենի Ստավինսկին (Քոլեն): Նրանք զարդարել են այնպիսի բեմեր, ինչպիսիք են՝ Լոնդոնի թագավորական Քովենթ գարդենը, Նյու Յորքի Մետրոպոլիտեն, Վիեննայի պետական և այլ հեղինակավոր օպերային թատրոնները:
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ բեմում կլինեն Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Հովհաննես Չեքիջյան) և Ձայնի պահպանման վոկալ-երգչախմբային մասնագիտական դպրոցի երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար՝ Կարինե Առաքելյան, խմբավար՝ Էմմա Առաքելյան): Օպերայի համերգային կատարումը կղեկավարի Էդուարդ Թոփչյանը:
«Արամ Խաչատրյան» համերգասրահի ճեմասրահում հուլիսի 22-ից այցելուների համար բաց կլինի Գոհար Գասպարյանին նվիրված ցուցադրությունը, որտեղ տեղ կգտնեն բացառիկ ցուցանմուշներ լեգենդար օպերային երգչուհու անձնական արխիվից: Ցուցադրության մուտքն ազատ է։

A concert dedicated to the 100th anniversary of Gohar Gasparyan with the participation of renowned opera artists
With the support of the RA Ministry of Education, Science, Culture, and Sports, the National Philharmonic Orchestra of Armenia, under the direction of Eduard Topchyan, will conclude its 99th concert season with a concert performance of Puccini's "La Boheme" opera, dedicated to the 100th anniversary of Gohar Gasparyan, "The Nightingale of Armenia."
The event will take place on July 24 at 7 p.m. in the "Aram Khachaturian" concert hall. Kristina Mkhitaryan (Mimi), Nina Minasyan (Musetta), tenor Liparit Avetisyan (Rodolfo), baritones Gurgen Baveyan (Schaunard), Bogdan Baciu (Marcello), and bass Yevgeny Stavinsky (Colline) will share the stage with The National Philharmonic Orchestra of Armenia, the National Academic Choir of Armenia (Artistic Director and Chief Conductor: Hovhannes Tchekijian), and the Choir of the Voice Preservation Vocal-Choir Vocational School (Artistic Director: Karine Arakelyan, Conductor: Emma Arakelyan).  Eduard Topchjan will conduct the performances. The exhibition dedicated to Gohar Gasparyan will be open to guests in the foyer of the "Aram Khachaturian" concert hall from July 22. It will feature special exhibits from the famed opera singer's archives. Admission is free.