Հասմիկ Պապյան․ պետք է դուրս գանք դուդուկի «կոդավորումից» և ամոքվենք
Հուլիսի 16-ին Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի Ղ․ Սարյանի անվան օպերային ստուդիայի դահլիճում կկայանա Քրիստոֆ Վիլիբալդ Գլյուկի «Օրփեոս և Էվրիդիկե» օպերայի հայաստանյան պրեմիերան։ Նախագիծն իրականանում է Ստուդիայի ու Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համագործակցությամբ։ Ներկայացումն իրականացնելու գաղափարի շուրջ են համախմբվել Ստուդիայի գեղարվեստական ղեկավար, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Հասմիկ Պապյանը, ՀԱՖՆ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը, Ֆրանսիայից ժամանած դիրիժոր Սուրեն Շահիջանյանը, ռեժիսոր Վռամ Կարապետյանը, նյույորքաբնակ հայտնի նկարիչ Տիգրան Ձիթողցյանը, խորեոգրաֆ Արման Բալմանուկյանը և ուրիշներ։
Պրեմիերայի նախօրեին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Հասմիկ Պապյանը նշեց, որ սա իր առաջին աշխատանքն է որպես Օպերային ստուդիայի գեղարվեստական ղեկավար։ «Ինչո՞ւ Գլյուկ։ Որովհետև կարծում եմ, որ մեր ժողովրդին հատկապես հիմա ամոքող ու սփոփող երաժշտություն է պետք։ Բարոկ երաժշտություն մեզ մոտ չի հնչել, իսկ Գլյուկը բարոկ երաժշտության հանրագիտարան է։ Ես դուդուկ շատ եմ սիրում, բայց պետք է դուրս գանք դուդուկի «կոդավորումից» և բուժվենք»։ Պապյանն անչափ կարևորում է մշակույթի դերը հասարակությանն ամոքելու, մեջքը շտկելու և երկիրը վերակառուցելու գործում, չնայած՝ որոշ մարդկանց շրջանակներում այս օրերին նոր օպերայի բեմադրության գաղափարն այդքան էլ ճիշտ չէր համարվում։ «Շատերն ասացին՝ ժողովուրդը ծանր սոցիալական վիճակում է գտնվում, իսկ դու օպերա ես բեմադրում։ Եթե սպասենք, որ բոլորը կշտանան և տանիք ունենան, մեր այբուբենը կմոռանանք»,-եզրափակեց Պապյանը։
Ներկայացումները տեղի կունենան հուլիսի 16-ին, 20-ին՝ դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի և 17-ին, 19-ին, դիրիժոր Սուրեն Շահիջանյանի ղեկավարությամբ։
«Կարճ ճամանակահատվածում հսկայական աշխատանք է կատարվել։ Գլյուկի այս օպերան բացառիկ ստեղծագործություն է և սիրով համաձայնեցինք միանալ այս գաղափարի շուրջ»,-ասաց ՀԱՖՆ գեղարվեստական ղեկավար Էդուարդ Թոփչյանը։ Դիրիժոր Սուրեն Շահիջանյանն էլ իր հերթին նշեց, որ երջանիկ է աշխատելու հայ տաղանդավոր երիտասարդների հետ։ «Շատ տաղանդավոր երեխաներ են և այդ տաղանդը կրկնապատկելու համար նրանք ուղղորդման կարիք ունեն»,- նշեց Շահիջանյանը։
«Շեշտը դրել եմ Օրփեոսի վրա և խորացել իր մտահոգությունների վրա։ Նա օպերայում ամենալուսավոր կերպարներից է․ երաժիշտ ու բանաստեղծ, որն աստվածներին դուր է գալիս»,- խոսելով բեմադրության մասին ասաց ռեժիսոր Վռամ Կարապետյանը։
Որպես բեմանկարիչ, «Օրփեոս և Էվրիդիկե» օպերան Տիգրան Ձիթողցյանի առաջին փորձն է և ինչպես ինքն է նշում՝ մեծ փորձություն էր․ «Չէի պատկերացնում, որ մի օր նման աշխատանք կկատարեմ, քանի որ այս ոլորտում բազմաթիվ պրոֆեսիոնալներ կան։ Սա ինձ համար սովորելու մի պրոցես էր, ամեն ինչ մի տասնհինգ անգամ փոխել ենք ու այս ներկայացումը կարող էր տասնհինգերորդը լիներ։ Քաոսային վիճակ էր, բայց քաոսից է ստեղծվում յուրաքանչյուր լավ բան»,-եզրափակեց նկարիչը։

I like duduk very much, but we need to get rid of "duduk coding": Hasmik Papyan
The Armenian premiere of C․ W․  Gluck's opera "Orpheus and Eurydice" will take place in the hall of the YKSC Opera Studio after Gh. Saryan on July 16. The project is implemented in cooperation with the Studio and the Armenian National Philharmonic Orchestra. Hasmik Papyan, Artistic Director of the Studio, People's Artist of the Republic of Armenia, Eduard Topchyan, Artistic Director and Principal conductor of the ANPO, Suren Shahijanyan, French-Armenian conductor, director Vram Karapetyan and famous artist Tigrand Dzitoghtsyan joined the initiative.
During the press conference held on the eve of the premiere, Hasmik Papyan mentioned that this is her first job as the artistic director of the Opera Studio. "Why Gluck?" Because I think that our people need threat and heal their souls throughout the music especially now. Baroque music has not been performed here, and Gluck is an encyclopedia of baroque music. I like duduk very much, but we need to get rid of "duduk coding" and be treated.” Papyan emphasizes the role of culture in healing the society and rebuilding the country, although the idea of ​​staging a new opera was not considered right by some people these days. "Many people said that there are many people in need and you are staging an opera now. If we wait for everyone to be fed and have a roof, we will forget our alphabet," Papyan concluded.
The performances will be conducted by Eduard Topchyan on July 16, 20,  and by Suren Shahijanyan -on July 17, 19.
"A huge work was done in a short period of time. This Gluck opera is an exceptional work, we gladly agreed to join around this idea, "said ANPO artistic director Eduard Topchyan. Conductor Suren Shahijanyan, in his turn, mentioned that he is happy to work with talented young Armenians. "They are very talented guys, they need guidance to double their talent," said Shahijanyan.
"I put the emphasis on Orpheus, I deepened on his concerns. He is one of the brightest characters in opera: a musician and a poet whom the gods like," said director Vram Karapetyan, speaking about the performance.
As a stage designer, the opera "Orpheus and Eurydice" is Tigran Dzitoghtsyan 's first experience and as he says, it was a big challenge ․ "I couldn't even imagine that one day I will do such work, as there are many professionals in this field. This was a learning process for me, we changed everything "fifteen" times and this performance could be the "fifteenth". It was a state of chaos, but every good thing has been creating from chaos," the artist concluded.