Դավիթ Հալաջյանի «Մատեր Դոլորոզա»-ի հայաստանյան պրեմիերան՝ Կամերային երաժշտության տանը
Կոմպոզիոտր Դավիթ Հալաջյանի «Մատեր Դոլորոզա» (hայաստանյան պրեմիերա) ստեղծագործությունը հոկտեմբերի 13-ին, ժամը 19:00-ին կներկայացվի Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը։ Համերգին այն կկատարեն Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Վահան Մարտիրոսյան), Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր` Ռոբերտ Մլքեյան), Երևանի պետական կամերային երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և խմբավար՝ Քրիստինա Ոսկանյան), Ակուսմա կամերային երգչախումբը (Շվեյցարիա, գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր` Դավիթ Հալաջյան)։
Համերգի մենակատարներն են՝ սոպրանո Գունհիլդ Ալսվիկը (Նորվեգիա), սաքսոֆոնահար Ռեմո Շնիդերը (Շվեյցարիա), դաշնակահար Անահիտ Տեր-Տաճատյանը (Գերմանիա), Արսեն Տեր-Տաճատյանը (հարվածային գործիքներ/ Գերմանիա): Դիրիժոր՝ Դավիթ Հալաջյան:
«Ստաբատ Մատերը» միջնադարյան պոեմ է, որն իր բարձր բանաստեղծական վարպետությամբ և խորը հուզականությամբ նկարագրում է խաչված Հիսուսի առջև հառնած և Որդու տառապանքը սգացող Տիրամոր զգացումներն ու վիշտը:
Այս տեքստի հիման վրա գրված ստեղծագործության մեջ Դավիթ Հալաջյանը երաժշտության հարուստ արտահայտչականությամբ և խորին ուժով, Տիրամոր կերպարի միջոցով արտահայտում է ընդհանրապես որդեկորույս մոր, ծնողի հույզերն ու ապրումները, համակրանքն ու կարեկցանքը:
Հալաջյանը իր երաժշտությամբ փորձում է դուրս գալ տեքստում նկարագրվող վհատության, անկրելի վշտի հորձանքից և տանել ունկնդրին դեպի լույսը, տեսնել հուսո գոնե մի նշույլ:
Դավիթ Հալաջյանի «Մատեր Դոլորոզա»-ի հայաստանյան պրեմիերան՝ Կամերային երաժշտության տանը · Armenian National Music

Armenian premiere of David Halajian's "Mater Dolorosa" to be held in Chamber music hall
Composer David Haladjian's work "Mater Dolorosa" (Armenian premiere) will be presented at Komitas Chamber Music House on October 13 at 7 p.m. The concert will be performed by the State Chamber Orchestra of Armenia (artistic director and chief conductor: Vahan Martirosyan), the State Chamber Choir of Armenia (artistic director and chief conductor: Robert Mlkeyan), the Yerevan State Chamber Choir (artistic director and conductor: Kristina Voskanyan), the Akusma Chamber Choir. (Switzerland, artistic director and conductor: Davit Halajyan).
Soprano Gunhild Alsvik (Norway), saxophonist Remo Schneider (Switzerland), pianist Anahit Ter-Tachatyan (Germany), and Arsen Ter-Tachatyan (drums/ Germany) will perform as soloists. Conductor: David Haladjian.
Stabat Mater Dolorosa, a medieval poem, with high poetic skill and deep emotionality, describes the feelings and sorrow of Our Lady standing before the crucified Jesus and mourning the suffering of her Son.
In a work based on this text, Davit Haladjian, with the rich expressiveness and profound power of music, expresses the emotions and feelings, sympathy, and compassion of a child-bearing mother and parent in general through the image of the Mother of God.
With his music, the composer tries to get out of the vortex of depression and unbearable sorrow described in the text and lead the listener to the light, to see at least a hint of hope.