«Արձագանքներ»․ Մեկ շնչով ձայնագրված ալբոմը
Գերմանական հռչակավոր Deutsche Grammophon ընկերությունը թողարկել է Signum («Զիգնում») սաքսոֆոնային քառյակի նոր՝ «Արձագանքներ» ալբոմը։ Քառյակը հիմնադրվել է 2006 թ-ին՝ Քյոլնի կոնսերվատորիայում, իսկ 2018-ին քառյակին է միացել նույն բուհի շրջանավարտ, մեր հայրենակից Հայրապետ Առաքելյանը (ալտ սաքսոֆոն)։ Խմբի մյուս անդամներն են սլովենացի Բլազ Կեմպերլը (սոպրանո սաքսոֆոն) ու Ալան Լուժարը (տենոր սաքսոֆոն), ինչպես նաև իտալացի Գուերինո Բելլառոսան (բարիտոն սաքսոֆոն)։ Armenian National Music-ը զրուցել է Հայրապետ Առաքելյանի հետ Signum-ում իր գործունեության և «Արձագանքներ» ալբոմի մասին։
«2016-18 թթ․ նվագում էի ուսուցչիս՝ Դանիել Գոտյեի  հիմնադրած «Ալիաժ» կվինտետում։ 2018-ի մայիսին հյուրախաղերով Ավստրալիայում էինք, երբ Signum-ի խմբի անդամներից մեկը կապ հաստատեց ինձ հետ։  Հանդիպեցինք, առաջարկ ստացա միանալու խմբին։ Ոճի և երաժիշտների տարիքի առումով ինձ իհարկե ավելի հոգեհարազատ էր Signum-ը, այդ իսկ պատճառով՝ առանց իրարից նեղանալու հեռացա նախորդ խմբից»։
«Արձագանքներ»-ը հայ սաքսոֆոնահարի համար թվով 7-րդն է, այս ձևաչափով՝ առաջինը։ Այն ձայնագրվել է ռեկորդային՝ 1,5 օրվա ընթացքում, ևս 3,5 օր տևել են նախապատրաստական աշխատանքները։ Իսկ ամեն ինչ սկսվեց 2019 թ-ին, երբ Deutsche Grammophon-ի տնօրենն Իտալիայում ներկա գտնվեց տղաների համերգին, որից հետո սկսվեցին համագործակցության վերաբերյալ ակտիվ քննարկումները, որոնք ավելի առարկայական դարձան Բեռլինում։
1898-ին հիմնադրված Deutsche Grammophon ընկերությունը չի դավաճանում իր սկզբունքներին և առ այսօր պահում է սկավառակների թողարկման իր խիստ քաղաքականությունը։ ԻՆչո՞վ է այն յուրահատուկ Signum-ի համար: «Մեր նախորդ ձայնագրությունների բովանդակությունը որոշում էինք մենք՝ երաժիշտներս։ Դրանք հիմնականում մեր համերգային ծրագրերն են, որոնք հնչում են լեփ-լեցուն դահլիճներում։ Այս ալբոմում տեղ գտած ստեղծագործություններից միայն մեկն ենք կատարել համերգների ընթացքում։ Խանգարող հանգամանք էր նաև համավարակը, որի պատճառով մինչև մայիս Գերմանիայում ամեն ինչ փակ էր և նույնիսկ փորձ անելու հնարավորություն չունեինք։ Ամեն ինչ արվել է հունիս ամսին՝ մեկ ու կես ամսում, այսինքն՝ մեկ շնչով»։
Ընդհանուր առմամբ համավարակն իսկական փորձություն էր քառյակի երաժիշտների համար:  Հետաձգվեցին ոչ միայն ելույթները, այլև ողջ աշխատելաոճը: Նույնիսկ եղել են դեպքեր, երբ արտիստներն աշխատելով երգչուհու հետ՝ ձայնագրվել են առանց իրար տեսնելու:
Ալբոմում ընդգրկված են Վերածննդի դարաշրջանից մինչև մեր օրերի հայտնի կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ․ Ջոն Դոուլանդ, Մաքս Ռիխտեր, Ֆիլիպ Գլաս, Գաբրիել Ֆորե, Փիթեր Գրեգսոն, Ջոեփ Բեվինգ, Տոմազո Ալբինոնի, Փոլ Հինդեմիթ, Պետերիս Վասկս, Գիլիերմո Լագո։ «Deutsche Grammophon-ի արտադրանքով մեծացել են մի քանի սերունդներ և բազմաթիվ աշխարհահռչակ արտիստներ հենց այս ապրանքանշանի տակ են թողարկել իրենց սկավառակները։ Ինքս մանկուց ձեռք էի բերում ընկերության ձայնասկավառակները։ Գիտեի, որ մի օր իմ սկավառակներն էլ կվաճառվեն երաժշտական խանութներում, բայց որ կձայնագրվեմ Deutsche Grammophon-ում՝ չէի պատկերացնում»։
Հիշեցնենք, որ Հայրապետ Առաքելյանը և  դաշնակահար Նարե Կարոյանն Արցախյան վերջին պատերազմի օրերին նախաձեռնել էին առցանց համերգ-դրամահավաք, որին ի թիվս հայ և օտարազգի երաժիշտների՝ մասնակցում էր նաև Signum քառյակը։

“Echoes”․ An album recorded in one breath
Legendary German Deutsche Grammophon released the new album of German-based Signum Quartet “Echoes”.  The quartet was founded in 2006 at Cologne Conservatory, and in 2018 our compatriot, a graduate from the same institution Hayrapet Arakelyan (alto saxophone) joined them. Other members of the quartet are Slovenians Blaž Kemperle (soprano saxophone), Alan Lužar (tenor saxophone), and Italian Guerino Bellarosa (baritone saxophone). Armenian National Music had an interview with Hayrapet Arakelyan, who told about his activity in Signum and “Echoes”.
“In 2016-2018 I was playing at “Alliage Quintett” founded by my professor Daniel Gauthier. In 2018 we had a big concert tour in Australia when one of the guys of Signum sent me a message. I met them and they offered to join them. Of course, Signum is closer to me, because of my age and the music played by the quartet. So, I made a decision to leave the “Alliage” without offending my colleagues”.
"Echoes" is the 7th album recorded by the Armenian saxophonist, but the first in this format. It was recorded in 1.5 days, the preparations took 3.5 days. But everything started in 2019 when the director of Deutsche Grammophon attended the guy's concert in Italy, after which active discussions on cooperation began, which became more relevant in Berlin.
Founded in 1898, the Deutsche Grammophon company doesn’t betray its principles and still adheres to its strict record-making policy. What makes it unique to Signum? "The content of our previous recordings was created by us, the musicians. These are mainly our concert programs, which are performed in sold-out concerts. During the concerts, we performed only one of the pieces included in the album. The pandemic was a disturbing circumstance, due to which everything was closed in Germany until May, we didn't even have the opportunity to rehearse. Everything was done in June, in one and a half months, that is, in one breath."
In general, the Covid-19 pandemic was a big challenge for the Signum. Not only concerts were canceled, but also the working style was changed. There had even been cases when the artists recorded a piece without seeing each other. The album includes repertoire from the Renaissance to contemporary music: John Dowland, Max Richter, Philip Glass,  Gabriel Fauré, Peter  Gregson, Joep Beving, Guillermo  Lago, Tomaso  Albinoni, Paul Hindemith, and  Pēteris Vasks.
“Many generations have grown up with the products of Deutsche Grammophon, many world-famous artists are still recording their CDs under this label. I have been buying company CDs since I was a child. I knew that one day my records would be sold in music stores, but I couldn’t even imagine that I would be released under the Deutsche Grammophon label ”.
Let us remember that Hayrapet Arakelyan and pianist Nare Karoyan initiated an online
concert-fundraiser during the last Artsakh war, in which the Signum Quartet participated together with Armenian and foreign musicians.