Ռուզան Մանթաշյանը պետք է երգեր Semper Operaball-ում․ գործակալություն
Ֆրանսիական Agence Massis Opéra գործակալությունը, որի արտիստների թվում է նաև սոպրանո Ռուզան Մանթաշյանը, հայտարարություն է տարածել հայ երգչուհու՝ Semper Operaball-ում չեղյալ հայտարարված ելույթի մասին։ Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է, որ փետրվարին 7-ին կայանալիք դրեզդենյան օպերային պարահանդեսին կազմակերպիչները հետաքրքրված են եղել երգչուհու ելույթով։ Ըստ հայտարարության՝ դեռ 2019-ի սեպտեմբերից պարահանդեսի կազմակերպիչները նամակագրական կապի մեջ են եղել երգչուհու հետ և մանրամասն քննարկվել են պայմանագրի դրույթները։
«2020 թվականի հունվարի 10-ին մենք ստացել ենք վերջին գրավոր հաղորդագրությունն այն մասին, որ Ռուզան Մանթաշյանի ելույթը չեղարկվում է, որովհետև Յուսիֆ Էյվազովը չի ցանկանում նրա հետ հանդես գալ Դրեզդենի պետական օպերայում` էթնիկ պատկանելության պատճառով։ Ուստի Massis Opéra-ի հասցեին հնչեցրած մեղադրանքներն անհիմն են»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ մի քանի օր առաջ լուրեր տարածվեցին, որ ադրբեջանցի երգիչ, սոպրանո Աննա Նետրեբկոյի ամուսին Յուսիֆ Էյվազովը հրաժարվել է երգել սոպրանո Ռուզան Մանթաշյանի հետ մեկ բեմում՝ Դրեզդենի ամենամյա պարահանդեսի բացման ժամանակ։ Ավելի ուշ Յուսիֆ Էյվազովը հերքեց այդ լուրը, նշելով, որ իր քաղաքական հայացքները երբեք չեն ազդում իր պրոֆեսիոնալ գործունեության վրա։ Սակայն մամուլում տարածված լուրերի համաձայն, որ սա առաջին դեպքը չէ, երբ Աննա Նետրոբկոյի ամուսինը հրաժարվում է ելույթ ունենալ հայ արտիստի հետ։ Ավելի վաղ նա հրաժարվել էր ելույթ ունենալ դիրիժոր Կոնստանտին Օրբելյանի ղեկավարությամբ, և դիրիժորը փոխարինվել էր ազգությամբ ռուս դիրիժորով։

Ruzan Mantashyan had an agreement to perform at Dresden Opera: Agency
Agence Massis Opéra, the agency working with soprano Ruzan Mantashyan, responded to a press release that was issued by Semper Opernball
According to the statement, Armenian soprano had an agreement to perform during the concert.
"To confirm the facts and put an end to this bitter controversy in response to the press release from Semper Opernball and the rebuttals from Mr. Yusif Eyvazov:
The "misunderstanding," which is alluded to in the press release, would like to attribute responsibility for this "conflict" to Agence Massis Opéra.In reality, it would seem instead to relate to the relations between the various collaborators of this Association, directed by Dr. Hans-Joachim Frey. Indeed, after the first written contact in September 2019 asking us for the availability of Miss Mantashyan for the date of the concert, the written exchanges continued, without any particular problem, to deal with the various usual elements of a negotiation - contact details, program, financial conditions, visa application, etc
After about 15 email-exchanges, the file seemed complete. So there was a willingness on the part of the Semper Opernball to hire Ruzan Mantashyan for the concert on February 7.
On January 10, 2020, we received a last written message announcing the cancellation of Ruzan Mantashyan's participation, because Mr. Yusif Eyvazov did not wish to perform with her for the reasons mentioned in our first press release.
This may have created a very uneasy situation for the organizers, but we have no form of responsibility in the evolution of this situation, which is penalizing for our artist. We do not doubt the SemperOpernball's respectability and its general openness towards artists of all nations and cultures" Massis Opéra says.