Ջութակահար Էդուարդ Դայանը Վիլհելմ Շպետի անվան մրցույթի հաղթող
ՌԴ Օմսկ քաղաքում անցկացվել է Վիլհելմ Շպետի անվան լարային-աղեղնային գործիքների կատարողների 3-րդ միջտարածաշրջանային բաց մրցույթը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Հայաստանից մրցույթին մասնակցել է պատանի ջութակահար Էդուարդ Դայանը։
Մրցույթն անցկացվել է ՝ «Ջութակ», «Ալտ», «Թավջութակ» անվանակարգերում: Ավելի քան 200 երիտասարդ երաժիշտներ՝ 7-23 տարեկան, պայքարել են մրցանակների համար։
«Ջութակ» անվանակարգում 1-ին մրցանակը և մրցույթի Գրան պրին նվաճել է ջութակահար Էդուարդ Դայանը: Մրցույթի գլխավոր մրցանակին՝ Գրան պրիին, Էդուարդ Դայանն արժանացել է երեք անվանակարգերի առաջին մրցանակակիրների միջև անցկացված ընտրության արդյունքում։
Գալա համերգի ընթացքում Էդուարդ Դայանը կատարել է Նիկոլո Պագանինիի Ջութակի թիվ 1 կոնցերտը՝ Օմսկի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի նվագակցությամբ և դիրիժոր Միխայիլ Գոլիկովի ղեկավարությամբ։
Էդուարդ Դայանը «Մեկնարկ» տաղանդի զարգացման նպատակային ծրագրի անդամ է և ներկայում ուսումը շարունակում է «Զախար Բրոնի» ակադեմիայում (Շվեյցարիա)։
Վիլհելմ Շպետի անվան 3-րդ միջտարածաշրջանային բաց մրցույթը կարևոր հարթակ է երիտասարդ կատարողների ստեղծագործական աճի և մասնագիտական զարգացման համար՝ համախմբելով տարբեր տարածաշրջանների տաղանդավոր երաժիշտներին։

In Omsk, the 3rd Wilhelm Spaethe Interregional Open Competition for String Instrument Performers took place, bringing together young musicians from various regions.
With support from the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia, young Armenian violinist Eduard Dayan participated in the competition.
The event featured three categories — Violin, Viola, and Cello — and attracted over 200 young musicians aged 7 to 23 competing for top prizes.
Eduard Dayan won First Prize in the Violin category and was also awarded the competition’s Grand Prix. He received the Grand Prix after a final selection round among the first-prize winners of all three categories.
During the gala concert, Dayan performed Niccolò Paganini’s Violin Concerto No. 1, accompanied by the Omsk Philharmonic Orchestra under the baton of conductor Mikhail Golikov.
Eduard Dayan is a member of the “Meknark” (Start) targeted talent development program and currently studies at Zakhar Bron School of Music in Switzerland.
The Wilhelm Spaethe Interregional Open Competition provides an important platform for the creative growth and professional development of young performers, uniting talented musicians from different regions.