«Դուք եք մեր մշակույթի այսօրվա հիմնասյունը». Դանիել Դանիելյանը հանդիպել է բալետի արտիստներին և մեներգիչներին
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանն ընդունել է 2020-2023 թթ միջազգային մրցույթների և փառատոների դափնեկիր Ա Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի բալետային խմբի արտիստներին և մեներգիչներին:
Ողջունելով ներկաներին՝ Դանիել Դանիելյանը նշել է՝ նմանատիպ հանդիպումների նպատակը մասնագիտական նվաճումներ գրանցած անձանց խրախուսումն ու գնահատումն է, առկա խնդիրների վերհանումը, որը կրելու է շարունակական բնույթ:
«Պետությունը շատ է կարևորում ձեր ծավալած գործունեությունն ու ոլորտում ներդրած ջանքերը, քանի որ դուք եք մեր մշակույթի այսօրվա հիմնասյունը, և ձեզնով է կերտվում ապագան: Մեր մեծերի փորձառության ու թողած արժեքների հիման վրա ստեղծե՛ք նորարար արժեքներ և ցո՛ւյց տվեք մեզ առաջընթացի ճիշտ ուղղությունները,- ասել է Դանիել Դանիելյանը և հավելել,- միջազգային մրցույթներին ու փառատոներին մասնակցությամբ դուք մրցում եք ամբողջ աշխարհի հետ՝ ընդլայնելով ձեր մտահորիզոնն ու կարողությունները, հանրահռչակելով հայ կատարողական արվեստը: Դա հնարավորություն է նաև մշտապես սովորելու և ինքնակրթվելու»:
ԿԳՄՍ փոխնախարարն արտիստներին տեղեկացրել է նաև, որ Կառավարությունը վերջերս հավանության է արժանացրել «Մշակույթի ոլորտի միջազգային հեղինակավոր փառատոների և մրցանակաբաշխությունների մասնակցած և մրցանակի արժանացած մշակույթի գործիչներին դրամական խրախուսում տրամադրելու ծրագիրը» հաստատելու մասին որոշման նախագիծը: Նրա խոսքով՝ առաջարկվում է դրամական խրախուսում սահմանել մշակույթի ոլորտի միջազգային հեղինակավոր փառատոներին և մրցանակաբաշխություններին մասնակցած և մրցանակի արժանացած մշակույթի գործիչների համար: Նախագծի նպատակն է արժևորել մշակույթի և ստեղծարար ոլորտի ձեռքբերումները, բարձրացնել գեղարվեստական և մշակութային արդյունքի ճանաչելիությունը, նպաստել մշակույթի գործիչների համար բարենպաստ միջավայրի ձևավորմանը, ինչպես նաև այս ոլորտում պետական խրախուսման մեխանիզմների ներդրմանը:
Հանդիպմանը ներկա բալետային խմբի արտիստները և մեներգիչները ներկայացրել են իրենց գործունեությունը, վերջին հաջողությունները, ինչպես նաև առաջարկներն ու իրենց մտահոգությունները ոլորտում առկա խնդիրների վերաբերյալ: Նրանք վստահություն են հայտնել, որ մասնակցելով բազմաթիվ միջազգային նախագծերի ու մրցույթների՝ շարունակելու են կատարելագործվել և հանրահռչակել հայկական մշակույթն ու արվեստը:
«Դուք եք մեր մշակույթի այսօրվա հիմնասյունը». Դանիել Դանիելյանը հանդիպել է բալետի արտիստներին և մեներգիչներին · Armenian National Music

"You are the pillar of our culture, and you build the future": Daniel Danielyan receives received the soloists and artists of the ballet troupe
RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Daniel Danielyan received the soloists and artists of the ballet troupe of the National Academic Theater of Opera and Ballet named after A. Spendiaryan, laureate of international competitions and festivals in 2020-2023.
Welcoming the guests, Daniel Danielyan noted that the purpose of these meetings is to encourage and evaluate people who have registered professional achievements, to highlight existing problems, which will have a continuous nature.
"The state attaches great importance to your activities and efforts in this field, because you are the pillar of our culture today, and the future is built with you. Based on the experience and values left by our elders, create innovative values and show us the right directions of progress, - said Daniel Danielyan and added, - by participating in international competitions and festivals, you compete with the whole world, expanding your horizons and abilities. popularizing Armenian performing arts. It is also an opportunity to constantly learn and self-educate."