ԿԳՄՍ նախարարն ընդունել է Հասմիկ Պապյանին
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ, օպերային երգչուհի Հասմիկ Պապյանին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
«Շատ ուրախ եմ տեսնել Ձեզ այստեղ՝ հայրենիքում: Ի թիվս մեր բազմաթիվ հայրենակիցների՝ ես ևս Ձեր արվեստի երկրպագուն եմ և շատ բարձր եմ գնահատում ոչ միայն Ձեր մշակութային գործունեությունը, այլև Ձեզ՝ որպես ակտիվ քաղաքացու, որպես մտավորականի, ով անտարբեր չէ օրվա իրադարձությունների և հայրենիքի ճակատագրի նկատմամբ»,- ողջունելով հյուրին՝ ասել է նախարարը:
Վահրամ Դումանյանը հետաքրքրվել է երգչուհու ներկա գործունեությամբ, առաջիկա ծրագրերով: Երգչուհին մատնանշել է երիտասարդների՝ Հայաստանից դուրս ելույթների անհրաժեշտությունը, ինքնահաստատումը, ինչպես նաև արտերկրում արդեն իսկ կայացած կատարողների փորձի փոխանակումը հայրենակիցների հետ: Այս համատեքստում Պապյանը հայտնել է, որ նախատեսում է մի ծրագիր՝ ներգրավելու հայ արվեստագետներին: Ըստ նրա՝ տաղանդավոր շատ գործիչներ պատրաստ են վերադառնալ հայրենիք և իրենց փորձը փոխանցել երիտասարդ կատարողներին՝ նրանց մրցունակ դարձնելով նաև եվրոպական թատրոններում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև մշակութային դաշտում առկա խնդիրները, դրանց լուծմանն ուղղված հնարավոր ճանապարհները: Կարևորել են երիտասարդների կայացման աջակցմանը միտված ռեսուրսների ներդրման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև արվեստի անքննելի դերը հանրության հոգևոր, մշակութային կյանքը հարստացնելու գործընթացում:

Vahram Dumanyan receives Hasmik Papian
Minister of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia Vahram Dumanyan received world-famous opera singer, soprano Hasmik Papian. The meeting was also attended by ESCS Deputy Minister Ara Khzmalyan.
"I am glad to see you back in your homeland. Among many of our compatriots, I'm also your admirer, I highly appreciate not only your cultural but also civil activity," Minister said.
Vahram Dumanyan was interested in the singer's current activities and upcoming projects. The singer pointed out the need for young people to perform outside Armenia, self-affirmation, as well as the exchange of experience of performers already established abroad. In this context, Papyan mentioned that she starts a program to involve Armenian artists. According to her, many talented figures are ready to return to the homeland, to share their experience to young performers, making them competitive in European stages.
During the meeting, the parties also discussed the existing problems in cultural life and the possible ways to solve them. They highlighted the need to invest resources in supporting the development of young people, as well as the unexplored role of art in enriching the caring, cultural life of the community.