Լորիս Ճգնավորյանը վերջին 2 տարում հեղինակել է ավելի քան 40 գործ
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը հունվարի 24-ին ընդունել է իրանահայ կոմպոզիտոր, դիրիժոր Լորիս Ճգնավորյանին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը, հայտնում է հաստատության Հասարակայնության հետ կապերի բաժինը։
«Երաժշտական արվեստում Ձեր հեղինակած ժառանգությունն ու ավանդը անգնահատելի են բոլորիս համար: Ուրախ եմ հայրենիքում Ձեզ կրկին տեսնելու համար: Հույս ունեմ՝ կկարողանանք համատեղ ծրագրեր նախաձեռնել»,- ողջունելով մաեստրոյին՝ նշել է Վահրամ Դումանյանը: Նախարարը հետաքրքրվել է կոմպոզիտորի գործունեությամբ, ընթացիկ աշխատանքներով:
«Աշխատանքը կյանքը քաղցրացնում է»,- ասել է մաեստրոն: Նրա տեղեկացմամբ՝ վերջին 2 տարում հեղինակել է ավելի քան 40 գործ. երկու մեծ ստեղծագործություն նվիրել է Արցախյան 44-օրյա պատերազմի զոհերի հիշատակին, իսկ վերջին գործը ռեքվիեմ է՝ ի հիշատակ կորոնավիրուսի համաճարակի զոհերի: Լորիս Ճգնավորյանը նշել է, որ ամեն անգամ մեծ սիրով և սպասումով է գալիս Հայաստան. «Հայրենիքի հետ ինձ կապում են նաև ամենախենթ հիշողությունները»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համատեղ նախաձեռնությունների, ծրագրերի մշակման և իրականացման, մաեստրոյի նոր ստեղծագործությունները հայրենիքում ներկայացնելու հնարավորություններն ու հեռանկարները:

On January 24, RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan received Iranian-Armenian composer, conductor Loris Tjeknavorian. Deputy Minister of ESCS Ara Khzmalyan was also present at the meeting.
"Your heritage and contribution to the music is invaluable to all of us. I'm glad to see you again in the homeland. "I hope we'll have successful collaboration together," said Vahram Dumanyan, welcoming the maestro.
The Minister was interested in the composer's activities and current works. "Work makes life sweeter," said the maestro. According to him, he has composed more than 40 new pieces in the last 2 years. He dedicated two great works to the memory of the victims of the 44-day Artsakh war, and the last work is a requiem in memory of the victims of the COVID-19 pandemic. Loris Tjeknavorian noted that every time he comes to Armenia with great love and anticipation. "Even the craziest memories connect me with the homeland."
During the meeting, the opportunities and prospects of joint initiatives, program development and implementation, presentation of the maestro's new works in the homeland were discussed.