Էդուարդ Թոփչյանը և «Հովեր» երգչախումբը ելույթ կունենան Սիցիլիայում
ՀԱՖՆ-ի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը կրկին հրավիրված է ելույթ ունենալու Սիցիլիայի սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ: Այս անգամ Սիցիլիայի մայրաքաղաք Պալերմոյում կայանալիք համերգին Թոփչյանի հետ հանդես կգա նաև «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը (հիմնադիր և խմբավար՝ Սոնա Հովհաննիսյան):
Համերգները կկայանան հունվարի 24-ին և 25-ին Politeama Garibaldi թատրոնում (Պալերմո): Ծրագրում կհնչեն Աարոն Կոպլենդի «Խաղաղ քաղաք» ստեղծագործությունը և Շոստակովիչի թիվ 13 «Բաբի Յառ» սիմֆոնիան: Համերգին մասնակցում են Միխայիլ Ռիսսովը (բաս), Սալվատորե Մագացցուն (շեփոր) և Մարիա Գրացիա Դ՛Ալեսսիոյին (անգլիական եղջերափող):
«Ուրախ եմ կրկին ելույթ ունենալ Սիցիլիայի սիմֆոնիկ նվագախումբի հետ, այն էլ՝ այսպիսի գեղեցիկ ու յուրահատուկ ծրագրով: Ծրագրում հնչելու է Շոստակովիչի «Բաբի Յառ» սիմֆոնիան, որը երաժշտական ու դրամատուրգիական առումով շատ բարդ ու ազդեցիկ ստեղծագործություն է: Կրկնակի ուրախ եմ, որ այդ գործը կատարելու ենք «Հովեր» երգչախմբի մասնակցությամբ: Սիցիլիայի սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Մարչելլո Պաննին ինձ խնդրեց «Բաբի Յառ»-ի կատարման համար ռուսերենին լավ տիրապետող և ճիշտ շեշտադրությամբ երգող երգչախումբ առաջարկել և իմ ընտրությունը կանգնեց «Հովեր»-ի վրա: Այս երգչախումբը՝ Սոնա Հովհաննիսյանի ղեկավարությամբ, իմ երկար տարիների հավատարիմ գործընկերն է։ Ես բարձր եմ գնահատում գործի հանդեպ նրանց պատասխանատու վերաբերմունքն ու մասնագիտական բարձր որակները: Մեծ անհամբերությամբ եմ սպասում Պալերմոյում կայանալիք մեր ելույթներին»:
«Հովեր» երգչախմբի հիմնադիր, ԵՊԿ ռեկտոր Սոնա Հովհաննիսյանը հավելում է. «Երգչախմբի հետ աշխատանքներն ամբողջովին ավարտված են: Այս ստեղծագործությունը ներկայացնելու ենք «Հովեր» երգչախմբի բաս-բարիտոնների կազմով, որը համալրվել է կոնսերվատորիայի վոկալ ամբիոնի ուսանողներով և Ազգային ակադեմիական երգչախմբի հրավիրյալ երգիչներով: Երաժշտական առումով պատրաստ լինելուց բացի, խորապես ուսումնասիրել ենք ստեղծագործության նախապատմությունը: Հատկապես ուրախ ենք, որ այս ծրագիրն իրականություն կդառնա Թոփչյանի ղեկավարությամբ։ Նա մեր ամենանախընտրելի դիրիժորներից է: Անհամբերությամբ սպասում եմ հայ և իտալացի երաժիշտների համատեղ փորձերին»:
Շոստակովիչի թիվ 13 «Բաբի Յառ» սիմֆոնիան գրված է Եվգենի Եվտուշենկոյի համանուն բանաստեղծության հիման վրա, որտեղ նկարագրվում է, թե ինչպես են ֆաշիստները գազանաբար հաշվեհարդար տեսնում հրեաների հետ Կիևից ոչ հեռու՝ Բաբի Յառ կոչվող տեղանքում: Հինգ մասից բաղկացած սիմֆոնիան փոխանցում է այդ դեպքերի ողջ արհավիրքն ու ողբերգությունը: «Բաբի Յառ» սիմֆոնիայի պրեմիերան կայացել է 1962թ. դեկտեմբերին, Մոսկվայի կոնսերվատորիայի մեծ դահլիճում (դիրիժոր՝ Կիրիլ Կոնդրաշին):
Ծրագրում կհնչի նաև Աարոն Կոպլենդի «Խաղաղ քաղաք» ստեղծագործությունը՝ գրված շեփորի, անգլիական եղջերափողի և լարայինների համար: Այն գրվել է երիտասարդ Իրվին Շոուի թատերական ստեղծագործության համար: «Խաղաղ քաղաք»-ը բացառիկ նրբագեղությամբ օժտված երաժշտական ստեղծագործություն է: Պրեմիերան կայացել է Նյու Յորքում, 1941թ-ի հունվարի 28-ին (դիրիժոր՝ Դանիել Սայդենբերգ):
Սիցիլիայի սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ Թոփչյանի առաջին համերգները կայացել են 2019թ. մարտի 15֊ին և 16-ին, ծրագրում հնչել է Շոստակովիչի Թիվ 6 սիմֆոնիան, Կարլ Ֆիլիպ Էմանուել Բախի Լյա մինոր թավջութակի կոնցերտը և Մոցարտի Լյա մաժոր կլարնետի կոնցերտը, մենակատարներ՝ Լուդովիկա Ռանա (թավջութակ) և Ալեսանդրո Կարբոնարե (կլարնետ):

Eduard Topchjan and Hover Choir to perform in Sicily
Artistic Director and Principal Conductor of the Armenian National Philharmonic Orchestra Eduard Topchjan is again invited to perform with the Sicilian Symphony Orchestra. This time the Hover State Chamber Choir (founder and conductor: Sona Hovhannisyan) will also perform with Topchjan during the concert in Palermo, Sicily.
The concerts will take place on January 24 and 25 at the Politeama Garibaldi Theater of Palermo. The program will feature Aaron Copland's "Peace City" and Dmitry Shostakovich's "Babi Yar" Symphony No.13. Mikhail Rissov (bass), Salvatore Magatsu (trumpet), Maria Gracia d'Alcesio (English horn) also will participate in the concert.
“I am happy to perform with the Symphony Orchestra of Sicily again with such a beautiful and unique program. The program will feature Shostakovich's "Babi Yar" symphony, which is a very complex and influential piece of music and drama. I am happy to perform it with Hover Choir. Artistic Director of the Sicilian Symphony Orchestra Marcello Panni asked me to offer a choir that is fluent in Russian and sings with the right accent for performing "Babi Yar", and I chose Hover. This choir, led by Sona Hovhannisyan, has been my faithful partner for many years, and I highly appreciate their high professionalism. Looking forward to our rehearsal in Palermo.”
Founder and Artistic Director of Hover Choir, Rector of Yerevan Komitas State Conservatory Sona Hovhannisyan adds: “The work with the choir is complete. We will present this work with the bass-baritones of the Hover Choir, which is staffed by students of the Conservatory's Vocal Chair and invited singers from the National Capella. We also have researched the background of the work. We are particularly pleased that this program will be implemented under the baton of E. Topchjan. He is one of our favorite conductors. I am looking forward to the joint rehearsals of Armenian and Italian musicians. ”
Dmitri Shostakovich’s Symphony No. 13, titled "Babi Yar," was completed on July 20, 1962, and first performed in Moscow in December of that year. The hour-long work requires a bass soloist, men's chorus, and large orchestra and is laid out in five movements, each a setting of a Yevgeny Yevtushenko poem. This unusual form gives rise to various descriptions: choral symphony, song cycle, giant cantata. The five earthily vernacular poems denounce Soviet life one aspect at a time: brutality, cynicism, deprivation, anxiety, corruption. Kirill Kondrashin conducted the 1962 premiere after Yevgeny Mravinsky had declined the assignment under pressure; Vitaly Gromadsky sang the solo part alongside the combined choruses of the RSFSR State Academy and Gnessin Institute and the Moscow Philharmonic.
In 1939, Copland wrote incidental music for the play Quiet City by Irwin Shaw. He later worked some of it into a ten-minute composition designed to be performed independently of the play. The piece premiered on January 28, 1941, by conductor Daniel Saidenberg and his Saidenberg Little Symphony in New York City.
Eduard Topchjan's first performance with the Sicily Symphony Orchestra took place on March 15 and 16, 2019, with Shostakovich's Symphony No. 6, Carl Philipp Emanuel Bach's Cello Concerto, and W.A. Mozart’s Clarinet concerto (soloists: Ludovica Rana (cello) and Alessandro Carbonare (clarinet).