Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակի առթիվ Երևանի քաղաքապետարանը մայրաքաղաքին նվիրում է բալետային երեկոներ
Հայ մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 120-ամյակի առթիվ Երևանի քաղաքապետարանը նախաձեռնել է մշակութային բացառիկ ու մասշտաբային նախագիծ: Թումոյի այգում ձևավորված բեմում Խաչատրյանի բալետային ստեղծագործություններն են: Առաջինը ներկայացվեց «Գայանե» բալետը: Բեմում Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի արտիստներն էին և նվագախումբը:
Նախագիծն առաջինն է ոչ միայն քաղաքի մշակութային կյանքում, այլև տարածաշրջանում: Ծրագրին ներգրավված է ավելի քան 500 մասնակից:
Բալետային երեկոյին շտապած մայրաքաղաքի հարյուրավոր բնակիչների ու հյուրերի հետ միջոցառմանը ներկա էին Երևանի փոխքաղաքապետներ Տիգրան Ավինյանն ու Ստեփան Մաչյանը, ավագանու անդամներ, արվեստի գործիչներ:
«Համերգասրահների պատերից ներս կենդանացող խաչատրյանական ստեղծագործություններն այսօր վայելելու ենք բոլորովին նոր միջավայրում՝ Երևանի՝ մեր տան անկյուններից մեկում: Իր գեղարվեստական նվաճումներից բացի Խաչատրյանը հանդիսանում է Հայաստանի մշակութային դեսպանն աշխարհում։ Կյանքի մեծ մասը Հայաստանից դուրս անցկացնելով հանդերձ՝ իր երաժշտության միջոցով Խաչատրյանը ցուցադրել է մեր հայրենիքի հարուստ մշակութային ժառանգությունը՝ աշխարհասփյուռ հանդիսատեսին ներկայացնելով հայկական երաժշտության գեղեցկությունն ու խորությունը»,-ընդգծել է Տիգրան Ավինյանը:
Հունիսի 7-ին ներկայացվել է  «Դիմակահանդես»-ը, իսկ  հուլիսի 8-ին հանդիսատեսը կվայելի ու «Սպարտակ»-ը: Միջոցառման սկիզբը` 20:00-ին:
Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակի առթիվ Երևանի քաղաքապետարանը մայրաքաղաքին նվիրում է բալետային երեկոներ · Armenian National Music

On the occasion of the 120th anniversary of the great Armenian composer Aram Khachaturian, Yerevan Municipality initiated an exclusive cultural project. Khachaturian’s ballet compositions are performed on the stage installed in Tumo Park. The first ballet was “Gayane” performed by the ballet dancers and the orchestra of the National Academic Theatre of Opera and Ballet after A. Spendiaryan.
The project is the first one not only in the cultural life of the city but in the region as well. More than 500 participants are involved in the project.
Deputy Mayors Tigran Avinyan and Stepan Machyan, members of the Council of Elders, and art figures were present at the event together with hundreds of townsfolks and guests of the capital.
As Tigran Avinyan marked, today Khachatrian’s compositions can be enjoyed in a completely different environment – in one of the cozy nooks of our hometown instead of a concert hall. Besides being a unique composer, Khachaturian is also Armenia’s ambassador throughout the world. Despite living most of his life outside Armenia, Khachatruyan was able to show the rich cultural heritage of our homeland through his music. On June 7 ballet lovers enjoyed  “Masquerade”,