Մոնմարտրում բացվել է «La Bohème» դիտահարթակը
Շառլ Ազնավուրի ծննդյան օրը Փարիզի Մոնմարտր թաղամասում բացվել է «La Bohème» դիտահարթակը: Այս մասին հայտնում է «Ազնավուր» հիմնադրամը։ Հանրային այս նոր տարածքի ստեղծումը հարգանքի տուրք է Ֆրանսիայի մեծագույն երաժշտական ​​և մշակութային գործիչներից մեկի՝ Շառլ Ազնավուրի ստեղծագործական ժառանգությանը։
Բացման հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել մայիսի 22-ին Մոնմարտր թաղամասի Սեն-Վենսան և դը լա Բոն փողոցների խաչմերուկում՝ Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Արման Խաչատրյանի, Փարիզի փոխքաղաքապետեր Կարին Ռոլանի և Լորանս Պատրիսի, Փարիզի 18-րդ շրջանի քաղաքապետ Էրիկ ԼեԺուենդրի, Շառլ Ազնավուրի որդի՝ Միշա Ազնավուրի և հրավիրված այլ հյուրերի ներկայությամբ։
Ազնավուրի ամենասիրված երգերից մեկի անունով անվանակոչված «La Bohème» դիտահարթակը տեղակայված է Մոնմարտրի բարձունքում, թաղամաս, որը վաղուց է դարձել նկարիչների, գրողների և արվեստի այլ սիրահարների կենսակերպի անբաժան մասը։ Այս խորհրդանշական վայրը հարգանքի տուրք է մատուցում Շառլ Ազնավուրի անցած ստեղծագործական ուղուն՝ լի խոչընդոտներով, վայրիվերումներով և, ի վերջո, անվերապահ հաղթանակով ու ճանաչմամբ։
Այս միջոցառմանն անցյալ տարի նախորդել էր մեկ այլ կարևոր իրադարձություն՝ Ելիսեյան դաշտերի կենտրոնական այգիների մի հատվածի վերանվանումը Շառլ Ազնավուրի անվամբ: «Շառլ Ազնավուր» այգին գտնվում է Փարիզի սրտում՝ Երևանի այգու, Հայաստանի էսպլանադի և Կոմիտասի արձանի հարևանությամբ՝ ևս մեկ անգամ ընդգծելով Ազնավուրի ամուր կապը միաժամանակ Ֆրանսիայի և հայկական ինքնության հետ։

The Belvédère de la Bohème opened in Montmartre
On the occasion of Charles Aznavour’s birthday, the Aznavour Foundation is proud to announce the inauguration of the Belvédère de la Bohème in Montmartre — a new public space dedicated to celebrating the legacy of one of France’s most iconic musical and cultural figures.
The ceremony took place on May 22, at the intersection of Rue Saint-Vincent and Rue de la Bonne in Paris’s 18th arrondissement, in the presence of the Ambassador of Armenia to France, Arman Khachatryan; the Deputy Mayors of Paris, Carine Rolland and Laurence Patrice; the Mayor of the 18th arrondissement of Paris, Éric Lejoindre; Charles Aznavour’s son, Mischa Aznavour; and other guests.
Named after one of Aznavour’s most beloved songs, the Belvédère de la Bohème overlooks Montmartre — an emblematic neighborhood long associated with artists, poets, and dreamers. This site pays tribute to the spirit of youth, creativity, and resilience that Charles Aznavour so powerfully captured throughout his career.
This tribute follows the recent renaming of a section of the Champs-Élysées gardens as the Jardin Charles Aznavour, located near the Jardin d’Erevan, the Esplanade d’Arménie, and the Komitas statue — all commemorating Aznavour’s deep connection to both France and Armenia.