Կայացավ «Ալեքսանդր Սպենդիարյան. ձայնասկավառակով պատկերագրքի» շնորհանդեսը
Հունիսի 14-ին, «Երևան, իմ սեր» հիմնադրամի շենքում անցկացվեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մասնակցության ծրագրի աջակցությամբ իրականացված «Ալեքսանդր Սպենդիարյան. ձայնասկավառակով պատկերագրքի» շնորհանդեսը: Միջոցառումը կազմակերպել էր կոմպոզիտորի տուն-թանգարանը՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ:
Հիշեցնենք, որ 2021 թ. լրացավ կոմպոզիտոր, հայ դասական սիմֆոնիկ երաժշտության հիմնադիր, դիրիժոր, հասարակական գործիչ, մանկավարժ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ծննդյան 150-ամյակը, որն ընդգրկվել էր ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2020-2021 թթ. օրացույցում:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ, կոմպոզիտորի տուն-թանգարանի նախաձեռնությամբ և համակարգմամբ իրականացվեցին բազմաբնույթ նախագծեր Հայաստանում և արտերկրում: Դրանց թվում՝ կոմպոզիտորի տուն-թանգարանի ներկայացրած «Ալեքսանդր Սպենդիարյան. պատկերագիրք՝ ձայնասկավառակով» նախագիծը արժանացավ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հավանությանը՝ մասնակցության ծրագրով ստանալով աջակցություն:
Պատկերագիրքը դարձավ հոբելյանական նախագծերի գագաթնակետը: Նախապատրաստական աշխատանքները տևել են երկու տարի՝ 2019-2021 թթ. (ծրագրի ղեկավար և գլխավոր կազմող-խմբագիր՝ Մարինե Օթարյան, կազմողներ՝ Աստղիկ Հարությունյան, Հասմիկ Համբարյան, գլխավոր խմբագիր՝ Հասմիկ Գուլակյան, թարգմանիչ՝ Գոհար Մելիքյան): Գրքում տեղ են գտել Հայաստանի և արտերկրի շուրջ 22 թանգարաններից ու արխիվներից հավաքագրված 972 նյութեր, որոնց նշանակալի մասը հանրայնացվել է առաջին անգամ:
Պատկերագրքում զետեղված ձայնասկավառակի ձայնագրությունն իրականացրել է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ տնօրեն Սարգիս Բալբաբյանի ղեկավարությամբ: Ձայնասկավառակում տեղ են գտել կոմպոզիտորի 10 սիմֆոնիկ և կամերային ստեղծագործություններ (ՀՊՍՆ, դիրիժոր՝ Վահագն Պապյան, Կարեն Շահգալդյան (ջութակ), Սևակ Ավանեսյան (թավջութակ), Արմինե Գրիգորյան և Մարիաննա Շիրինյան (դաշնամուր)): Ստեղծագործությունները նորագույն տեխնոլոգիաներով ձայնագրելը Սպենդիարյանի տուն-թանգարանի և ՀՊՍՆ մտահղացումն է՝ 21-րդ դարի երաժշտասերներին նորովի մեկնաբանմամբ հասանելի դարձնելու նպատակով: Ձայնագրությունները հնարավոր է ունկնդրել նաև գիրք-ալբոմում զետեղված QR կոդերի միջոցով:
Պատկերագիրքը հրատարակվել է «Անտարես» հրատարակչությունում:
Իր տեսակով բացառիկ այս նախագիծը երկլեզու է՝ հայերեն և անգլերեն, ինչը հնարավորություն է տալիս հանրահռչակել հայ մեծ դասականի կյանքի և ստեղծագործական ուղին նաև միջազգային ասպարեզում:
Շնորհանդեսին ներկա էին պետական այրեր, մշակույթի գործիչներ, մտավորականներ:
Միջոցառման բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը: «Այն, ինչ արել է Սպենդիարյանը մեր հանրությանը մշակութայնացնելու, համաեվրոպական արժեքային համակարգի վրա դնելու առումով, ուղղակի արժանի է հիացումի, խոնարհման՝ իմ պատկերացմամբ հայ մտավորականի ամենաբարձր չափանիշներն ապահովող մի գործիչ: Կարծում եմ, գրքի հրատարակումը հոբելյանական միջոցառումների ամենաճիշտ ընտրված գագաթնակետն է, որի կապակցությամբ շնորհավորում եմ թանգարանին և երաժշտասեր հանրությանը», հավելեց պարոն Խզմալյանը:
Հայաստանում ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղար Նունե Զաստուխովան նշեց, որ «Մեծ կոմպոզիտորի համամարդկային նշանակության երաժշտական գործունեությունը չէր կարող անտեսվել համապատասխան միջազգային կառույցների կողմից: Որպես ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողով ողջունում ենք երկլեզու ժողովածուի հրատարակումն ու ձայնասկավառակի թողարկումը: Վստահ եմ, որ Սպենդիարյանի ժառանգությունն առաջ մղելու մեր համատեղ ջանքերն ավելի կմեծացնեն հայ երաժշտության և արվեստի համամարդկային նշանակության ընկալումն աշխարհում»:
Գիրքը ներկայացրեց արվեստագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Լիլիթ Երնջակյանը. «Սա մի լայն պատմամշակութային տեքստ ներկայացնող հրատարակություն է, որտեղ ներառված են բոլոր հետաքրքիր, անհրաժեշտ նրբությունները, բոլոր հետաքրքիր անձնավորությունները, որոնց հետ ստեղծագործական, մարդկային և գործընկերային հարաբերությունների մեջ է եղել Սպենդիարյանը: Հույս եմ հայտնում, որ տուն-թանգարանի աշխատանքները այս ոլորտում չեն ավարտվի»:
Սպենդիարյանի տուն-թանգարանի տնօրեն, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Մարինե Օթարյանը ողջունեց հյուրերին՝ շնորհակալություն հայտնելով բոլոր հովանավորներին և գործընկերներին նախագծի և շնորհանդեսի կյանքի կոչման համար: «Ես այս ծրագիրը համարում եմ կոմպոզիտորի հոբելյանական նախագծերի ամենաարժեքավոր ձեռքբերումը, կուլմինացիան, բայց ոչ ավարտը: Կարծում եմ, որ պատկերագիրքը նոր էջեր է բացում սպենդիարյանագիտության մեջ, և մենք արդյունքները կճաշակենք շատ ավելի հետո: Սպենդիարյանը բոլորիս համախմբել է այստեղ, և շնորհակալ ենք նրան, որ մեզ պատիվ է տվել լինել իր աշխարհում», իր խոսքը եզրափակեց տիկին Օթարյանը: Ցուցադրվեց նախագծի նախապատրաստական աշխատանքների մասին պատմող տեսաշար:
Երեկոյի համերգային բաժնում հնչեցին Սպենդիարյանի կամերային ստեղծագործություններից Ա. Խաչատրյանի անվան եռյակի կատարմամբ՝ Արմինե Գրիգորյան (դաշնամուր), Կարեն Շահգալդյան (ջութակ), Արտյոմ Իոանիսյան (թավջութակ):
Շենքի պատշգամբում հյուրերը ծանոթացան «Մեկ ցուցանմուշի պատմության»՝ կոմպոզիտորի տուն-թանգարանից միայն մեկ օրով այստեղ հանգրվանած Արարատյան թեմի առաջնորդարանի շենքի մանրակերտին: Հայերեն, ռուսերեն և անգլերեն աուդիո ուղեցույցով այս ցուցանմուշը պատմում է, թե ինչպես կոմպոզիտորին այս շենքում հատկացվեց աշխատասենյակ, որտեղ նա գրեց իր հայաստանյան առաջին և միակ ստեղծագործությունը՝ «Երևանյան էտյուդներ» սիմֆոնիկ սյուիտը: Ի դեպ, շնորհանդեսի վայրը նույնպես պատահական չէր ընտրված. այն շատ մոտ էր հենց Առաջնորդարանի շենքին, որտեղ կոմպոզիտորը ոգեշնչվել էր պատշգամբից բացվող տեսարանով:

The presentation of "Alexander Spendiaryan: illustrated book with CD"
The presentation of "Alexander Spendiaryan: illustrated book with CD" realized with the support of UNESCO Participation Programme took place on June 14th, 2022 at the building of "Yerevan, My Love" Foundation. The event was organized by the composer's house-museum, under the patronage of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia.
Let us remind you that the year 2021 marked the 150th birth anniversary of the founder of the Armenian symphonic music, composer, conductor, public figure and pedagogue Alexander Spendiaryan. This anniversary was included in the UNESCO 2020-2021 calendar of celebrities and important events. A. Spendiaryan հouse-museum published "Alexander Spendiaryan" illustrated book with CD in the frame of the series of the anniversary events celebrated under the patronage of UNESCO.
Various projects were realized in Armenia and abroad with the support of RA ESCS Ministry and initiated and coordinated by the composer's house-museum. Among them the project "Alexander Spendiaryan: illustrated book with CD" represented from the Spendiaryan house-museum was approved by the UNESCO receiving support in the frame of the Participation Programme.
The illustrated book became the culmination of the Jubilee projects.
The period of preparation lasted for two years from 2019 to 2021 (head of the project and compiling editor - Marine Otaryan, compilers - Astghik Harutyunyan and Hasmik Hambaryan, chief editor - Hasmik Gulakyan, translator - Gohar Melikyan). 972 materials gathered from 22 museums and archives of Armenia and abroad were included in the book. Many of those materials were published for the first time.
The recording of the CD attached with the book was realized by the Armenian State Symphony Orchestra headed by the director Sargis Balbabyan. 10 symphonic and chamber compositions written by Spendiaryan were included in the CD (ASSO, conducted by Vahagn Papyan, Karen Shahgaldyan - violin, Sevak Avanesyan - cello, Armine Grigoryan and Marianna Shirinyan - piano). The idea of recording those compositions using the latest technologies belongs to Spendiaryan house-museum and ASSO for the purpose of making them available for the 21st-century music lovers with a new interpretation. The recordings are available with the QR codes placed in the album-book.
The book was published at the "Antares" Publishing House. This unique project is bilingual - in Armenian and English, which gives the opportunity to promote the life and creative activity of the great Armenian classical composer in the international sphere as well.
The presentation attendees were government officials, cultural figures, and intellectuals.
The deputy minister of ESCS of RA Mr. Ara Kzmalyan made the opening speech of the event. The general secretary of the National Commission of Armenia for UNESCO Mrs. Nune Zastukhova welcomed the bilingual project. The peculiarities of the book were represented by the doctor of arts, professor, RA Honored Art Worker Lilit Yernjakyan. The director of the Spendiaryan house-musuem, RA Honorary Worker of Culture Marine Otaryan thanked all the sponsors and partners of the project and the event. A video about the preparation period of the book was screened during the presentation.
Spendiaryan's chamber compositions were performed by the Khachaturian Trio - Armine Grigoryan (piano), Karen Shahgaldyan (violin) and Artyom Ioanissyan (cello).
On the balcony of the building, the guests got acquainted with the "Story of an exhibit" - the model of the residence of Araratian Patriarchal Diocese – brought from the house museum for one day. This exhibit with an audio guide in Armenian, Russian and English tells how the composer was given a working cabinet in this building, where he wrote his first and only composition in Armenia – the symphonic suite “Yerevan Etudes”. By the way, the place of the presentation was not chosen by chance. It was not far from the residence of the Diocese, where the composer got inspired by the view from the balcony.