«Հայոց պարի խազագիրը» խորագրով բանախոսություն՝ նվիրված Սրբուհի Լիսիցյանի ծննդյան 130-ամյակին
Հունիսի 29-ին Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի (ԳԱԿ) Հատուկ միջոցառումների սրահում տեղի կունենա «Հանդիպում արվեստի հետ» շարքի հերթական հանդիպումը՝ նվիրված Սրբուհի Լիսիցյանի ծննդյան 130-ամյակին: Բանախոսությամբ հանդես կգա ազգագրական պարերի մասնագետ, «Կարին» ավանդական երգի-պարի խմբի հիմնադիր և գեղարվեստական ղեկավար՝ Գագիկ Գինոսյանը:
«Հայոց պարի խազագիրը» խորագիրը կրող բանախոսության ընթացքում պարոն Գինոսյանը կանդրադառնա հայ ազգագրագետ, արվեստաբան, պարային շարժումների գրառման գյուտի հեղինակ, պարային բանարվեստի հետազոտող, բանահավաք, պարագիտության հայկական դպրոցի սկզբնավորող, էթնոպարագիտության հիմնադիր, «հայկական պարի Կոմիտաս»` Սրբուհի Լիսիցյանին:
«Կոմիտասը փնտրեց ու գտավ խազերի բանալին` դարերի խորքում փոշու տակ մնացած հայոց երգն ու մեղեդին պեղելու, հայ երաժշտությունը դարերի թմբիրից հանելու և հավերժացնելու համար, իսկ Սրբուհի Լիսիցյանը արարեց պարերի գրառման բանալին՝ կինետոգրաֆիան (կաքավագիրը) կամ պարերի խազագրությունը՝ դեպի գալիք դարեր ճախրեցնելով Հայոց ավանդական պարը»,- նշեց Գագիկ Գինոսյանը։
Միջոցառման մասնակիցներին նաև հնարավորություն կընձեռվի ծանոթանալու «Կարին» ավանդական երգի-պարի խմբի պարային կատարումներից, որոնք վերականգնվել և պահպանվել են Սրբուհի Լիսիցյանի գրառումների շնորհիվ:

Lecture “The Khazagir of the Armenian Dance” dedicated to Srbuhi Lisitsyan to be held in CCA
On June 29, a lecture dedicated to the 130th anniversary of Srbuhi Lisitsyan will take place at the Special Events Auditorium of the Cafesjian Center for the Arts (CCA) within the scope of the “Encounters with Art” program. The lecture will be delivered by Gagik Ginosyan, national dance professional, Founder and Creative Director of “Karin” Traditional Song and Dance Ensemble.
During the lecture titled “The Khazagir of the Armenian Dance” (khazagir is an Armenian notation system) Mr. Ginosyan will talk about Srbuhi Lisitsyan, the “Komitas of the Armenian dance,” ethnographer, art historian, inventor of the notation system of dance movements, researcher and gatherer of folklore and dance art, originator of the Armenian school of dance science, and founder of Ethno dance science.
“Komitas sought and found the key to the Armenian song and melody, hidden beneath the dust of centuries, to revive and eternalize the Armenian music, while Srbuhi Lisitsyan invented the recording of the dances, called kinetography (kaqavagir) or dance khazagir, transmitting the traditional Armenian dance to the centuries to come,” stated Gagik Ginosyan.
“Karin” Traditional Song and Dance Ensemble will also perform dances restored and preserved thanks to Srbuhi Lisitsyan’s recordings.