Ատոմ Էգոյանի քույրը՝ դաշնակահար Իվ Էգոյանը ելույթ կունենա Հայաստանում
Կանադահայ աշխարհահռչակ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանի քույրը՝ դաշնակահար Իվ Էգոյանը (Կանադա) համերգով հանդես կգա «Խաչմերուկներ․ ժամանակակից երաժշտության օրեր Հայաստանում» միջազգային փառատոնի շրջանակում։ Էգոյանի ելույթով կտրվի այս տարվա փառատոնի մեկնարկը։
Ապրիլի 3-ին, ժամը 19:30-ին Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում Իվ Էգոյանը կներկայացնի Մայքլ Ֆիննիսսի (1946, Անգլիա), Լինդա Քեթլին Սմիթի (1957, ԱՄՆ), ինչպես նաև սեփական ստեղծագործությունները։ Ապրիլի 4-ին, ժամը 11:00-ին Էգոյանը վարպետության դաս կանցկացնի Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում։
Փառատոնի մասին մանրամանսերին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ՝ https://bit.ly/3njFGxU
.
Իվ Էգոյանը միջազգային ճանաչում վայելող դասական արտիստ է։ Համերգներով հանդես է եկել աշխարհի տարբեր երկրներում՝ ներկայացնելով հեղինակային, ինչպես նաև մի շարք ժամանակակակից կոմպոզիտորների՝ հատուկ իր համար գրված ստեղծագործությունները։ Արտիստների հետ համագործակցություններից բացի՝ իր համերգներում լայնորեն կիրառում է նորագույն տեխնոլոգիաները դաշնամուրի հետ զուգորդմամբ։ Սովորել է Վիկտորիայի երաժշտական կոնսերվատորիայում, Բանֆի արվեստի և ստեղծագործության կենտրոնում, Բեռլինի Hochschule der Künste-ում, Լոնդոնի երաժշտության թագավորական ակադեմիայում և այլ ուսումնական հաստատություններում։ Ձայնագրել է տասներկու անհատական ձայնասկավառակ, որոնցից շատերն արժանացել են մրցանակների։ Համերգներով հանդես է եկել այնպիսի փառատոններում, ինչպիսիք են Canberra International Festival, Luminato Festival, Sydney Festival, Klangspuren Festival, Transart Festival, Modulus Festival, PuSh Festival, Huddersfield Festival, ISCM (Vancouver), Kwadrofonik Festival, Other Minds Festival, Images Festival, 21C Festival, Nuit Blanche (Paris) և այլն։ Ներկայումս ակտիվ կերպով ուսումնասիրում է հայ կոմպոզիտորների երաժշտությունը։
Հիշեցնենք, որ «Խաչմերուկներ 2023» ժամանակակից երաժշտության միջազգային փառատոնը միակն է Հայաստանում, որտեղ ներառվում են համաշխարհային ժամանակակից ակադեմիական երաժշտության մեծաքանակ նոր և նշանակալից գործեր։ Ընդ որում՝ դրանց զգալի մասն առաջին անգամ է կատարվում, այսինքն՝ փառատոնը բեմ է հանդիսանում դրանց հայաստանյան և համաշխարհային պրեմիերաների համար։ Փառատոնը մշտապես նպատակ ունի ապահովելու համաշխարհային ժամանակակից երաժշտության տարածումը և զարգացումը Հայաստանում։
Ծրագիրն ամեն տարի հնարավորություն է ստեղծում հայ երաժշտասեր հասարակության համար՝ մշտապես տեղեկացված լինելու արդի ժամանակակից դասական երաժշտության զարգացումներին և միտումներին, ինչպես նաև նպաստում է նոր ստեղծագործությունների ստեղծմանը։
Փառատոնը, որն այս տարի կանցկացվի ապրիլի 3-26-ը, կներկայացնի 7 համերգ, «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում, Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում, Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոնում, ՀԲԸՄ Հայաստան դահլիճում և Գյումրու Տեխնոլոգիական կենտրոնի դահլիճում։
Փառատոնն իրականացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, սպորտի և մշակույթի նախարարության և «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահի աջակցությամբ։

Eve Egoyan, the sister of Canadian-Armenian director Atom Egoyan to perform in Armenia
Eve Egoyan (Canada), the sister of world-renowned Canadian-Armenian director Atom Egoyan, will have a recital as part of the international festival "Crossroads. Contemporary Music Days in Armenia." This year's festival will begin with her concert.
Egoyan will perform works by Michael Finnissy (1946, UK), Linda Catlin Smith (1957, USA), and her own compositions on April 3 at 7:30 p.m. at the Komitas Museum-Institute. Egoyan will give a master class at Yerevan Conservatory on April 4 at 11:00 a.m.
See the full program following the link: https://bit.ly/3njFGxU․
Eve Egoyan is an internationally celebrated Armenian-Canadian artist whose medium is the piano. She continually re-invents her relationship with her instrument through the creation and commissioning of new works, which she has performed around the world. Her performances encompass extremely contrasting sensibilities: from Alvin Curran’s five-hour-long Inner Cities to Erik Satie’s miniatures; from minimalist Simple Lines of Enquiry by Ann Southam to maximalist new complexity works by Michael Finnissy; from the barely audible to roaring overtone-filled resonances; from the rigorous interpretation of a score to free improvisation. Egoyan’s artistic curiosity also includes collaborating with artists from a variety of disciplines including the exploration of technologies in relation to the piano.
Eve trained in classical repertoire at the Victoria Conservatory of Music; the University of Victoria with Eva Solar-Kinderman; the Banff Centre of Fine Arts with György Sebök; the Hochschule der Künste in West Berlin with Georg Sava (DAAD); the Royal Academy of Music in London, England, with Hamish Milne (Commonwealth Scholarship). She completed her M.Mus. at the University of Toronto with Patricia Parr (Chalmers Award). Eve is an elected Associate of the Royal Academy of Music, London. T
his year "Crossroads: Contemporary music days in Armenia" international festival will be held on April 3-26 with the support of the Ministry of ESCS.  During the festival, 7 concerts will be performed at "Arno Babajanyan" concert hall, Komitas Museum-Institute, Gafesjian Art Center, AGBU Armenia hall, and Gyumri Technological Center hall.
The festival is implemented with the support of the RA Ministry of ESCS and "Arno Babajanyan" Concert Hall.