«Կին - Woman - Das Mädchen - La Femme». համերգ-ներկայացում՝ նվիրված կնոջը
«ԿԱՆՏԱՏԱ» մշակութային հասարակական կազմակերպությունը ներկայացնում է նոր նախագիծ՝ նվիրված կնոջը։ Հունիսի 25-ին Առնո Բաբաջանյան համերգասրահում կներկայացվի բացառիկ համերգ-ներկայացում՝ «Կին - Woman - Das Mädchen - La Femme»։
Ըստ Ռաֆայել Պատայի «Աստվածուհի» գրքի՝ կինն իր մեջ կրում է չորս սկիզբ՝ մայր, մարտիկ, կույս և սիրուհի։ Միայն այս չորսի միասնությունն է կնոջը դարձնում լիարժեք երջանիկ և տալիս կանացի ուժ։
Համերգին ելույթ կունենա մեցցո-սոպրանո Վարսենիկ Ավանյանը, «ԿԱՆՏԱՏԱ» անսամբլը՝ դիրիժոր Հարություն Արզումանյանի ղեկավարությամբ։ Ռեժիսոր՝ Օլգա Գուսևա։ Ծրագրում ընդգրկված են Յ․Ս․ Բախի, Ժ․ Ֆ․ Ռամոյի, Ժ․ Բիզեյի, Բ․ Բրիտտենի և Ա․ Պիացոլլայի ստեղծագործություներից։
Համերգը բաղկացած է չորս՝ մեկը մյուսին լրացնող մասերից, յուրաքանչյուր մաս նվիրված է կնոջ մեկ կերպարին։ Կնոջ ամեն մի կերպարի համար ընտրված են մեկ դարաշրջանի վոկալ-կամերային ստեղծագործություններ։
Նախագծի հիմնական նպատակն է երաժշտության միջոցով ներկայացնել կնոջ կերպարն իր չորս մարմնացումներով։
Համերգ-ներկայացմանը ներկա գտնվող հանդիսատեսը կտեսնի կնոջն այդ չորս կերպարների մեջ․ կին, որն իրեն զգում է ուժեղ՝ չկորցնելով իր կանացիությունը։ «ԿԱՆՏԱՏԱ» մշակութային հասարակական կազմակերպությունը, հավատարիմ մնալով իր հիմնական գաղափարախոսությանը, այս նախագծի շրջանակներում ևս հանդիսատեսին կներկայացնի հազվադեպ կատարվող ստեղծագործություններ։
Նախագիծն իրականացվում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ և Առնո Բաբաջանյան համերգասրահի գործընկերությամբ։

According to Raphael Pata's book "Goddess", a woman has four beginnings: mother, warrior, virgin and mistress. Only the unity of these four makes a woman fully happy and gives her feminine strength.
The event will feature mezzo-soprano Varsenik Avanyan and the "CANTATA" ensemble, which Harutyun Arzumanyan will conduct. Director: Olga Guseva. The program includes J.S. Bach, J. F. Rameau, J. Bizet, B. Britten, and A. Piazzolla's works.
The concert will be divided into four complementary parts, each dedicated to one female figure. Each female figure is assigned a vocal chamber composition from a specific era.
The project mainly aims to showcase a woman's appearance in four different incarnations through music.
The crowd at the concert will recognize the woman in those four characters. a lady who feels strong while maintaining her femininity. The "CANTATA" cultural non-governmental organization, by its fundamental idea, will also bring rarely performed works to the audience as part of this project.
The initiative is being carried out with the support of the RA Ministry of ESCS and the partnership of the Arno Babajanyan Concert Hall.