‹‹Կարևոր է, որ հայի ձայնը լսելի լինի ողջ աշխարհում››. Էդգարդո Վերթանեսյան
Prima Classic (ԱՄՆ) ձայնագրման ընկերությունը և Primavera Foundation of Armenia բարեգործական հիմնադրամը, Armenopole միջազգային առցանց հարթակի հետ համագործակցությամբ, մեկնարկել են հայ երաժիշտներին և հայ երաժշտությունը միջազգային հարթակներում հանրահռչակելու աննախադեպ նախագիծ:
Նախագիծը հնարավորություն է տալիս հայ կայացած և սկսնակ երաժիշտներին ձայնագրել և թողարկել թվային սինգլեր, մինի ալբոմներ (EP) և ալբոմներ՝ միջազգային հեռարձակման բոլոր հարթակներում հրապարակելու հնարավորությամբ: Այդ ամենն իրականացնելու համար երաժիշտներին կտրամադրվեն ֆինանսական միջոցներ, կապահովվեն ձայնագրման համար միջազգային ստանդարտներին համապատասխան բոլոր պայմանները, փոստ-փրոդաքշնը, թողարկումն ու մարքեթինգային բոլոր միջազգային գործիքները՝ ձայնագրության տարածում Spotify, Apple Music, YouTube և ավելի քան 80 միջազգային հարթակներում, գովազդային աջակցություն և այլն:
Արդեն հայտնի է «Սկսնակ երաժիշտների» (18-28 տարեկան) ծրագրի կարճ ցանկը (short-list): Դժվարագույն ընտրության արդյունքում ցանկում ընդգրկվել են հետևյալ երաժիշտները՝ դաշնակահարներ Գայանե Ասլանյանը, Շուշան Արևշատյանը, Գուր Սարգսյանը, Սուրեն Բաբայանը, Ռուբեն Կոզինը, հոբոյահար Հայկ Հեկեկյանը և թավջութակահար Նարեկ Հեկեկյանը: Ընտրությունը կատարվել է Prima Classic լեյբլի և վերջինիս համահիմնադիր Էդգարդո Վերթանեսյանի կողմից, որը սահմանել է նաև հատուկ մրցանակ կիթառահար Վահան Սարգսյանի համար:
Մայիսի 16-ին Armenopole հարթակում կհեռարձակվեն կարճ ցանկում (short-list) ընդգրկված թեկնածուների տեսագրությունները: Համերգի ավարտին կհայտարարվեն «Սկսնակ երաժիշտների» ծրագրի 4 հաղթողները:
Primavera Foundation of Armenia-ի կայքում հնարավոր է կատարել հանգանակություն նախագծի, ձեր նախընտրած արտիստի կամ երաժշտախմբի աջակցման համար: Հանգանակությունը բաց է ինչպես անհատների, այնպես էլ կորպորատիվ գործընկերների համար ողջ աշխարհից:
Prima Classic ձայնագրման ընկերության և Primavera Foundation of Armenia-ի համագործակցությունն ունի նաև կրթական բաղկացուցիչ, հայ երաժիշտների և հնչյունային ինժեներների համար նախատեսված է ամենամյա սեմինար «Երաժշտության արտադրության և դասական երաժշտության ինդուստրիայի հիմնական դրույթները» թեմայով, որը կվարի հնչյունային ինժեներ և Prima Classic լեյբլի համահիմնադիր Էդգարդո Վերթանեսյանը:
Prima Classic լեյբլի կողմից հասանելի կլինի նաև խորհրդատվական աջակցություն երաժշտական ​​արտադրության, ալբոմի թողարկման պլանավորման և միջազգային առաջխաղացման վերաբերյալ: Հայաստանցի այն հնչյունային ինժեներներին, որոնք ցանկանում են զարգացնել իրենց մասնագիտական հմտությունները, կտրվի հնարավորություն Prima Classic լեյբում անցնել վերապատրաստում, պրակտիկա և ստեղծել միջազգային մասնագիտական ​​կապեր:
Նախագծի մասին Prima Classic-ի գլխավոր տնօրեն և համահիմնադիր Էդգարդո Վերթանեսյանը նշում է. ‹‹Հայերը կարևոր դեր են ունեցել եվրոպական և քրիստոնեական ավանդույթների ձևավորման մեջ՝ բերելով այդ մշակույթը դարերի խորքից, անցնելով անհավանական դժվարությունների միջով, որոնց հետևանքները շատ ցցուն կերպով զգացվում նաև այսօր: Կարևոր է, որ հայի ձայնը, այս դեպքում երաժշտական ձայնը, լսելի լինի ողջ աշխարհում և մենք պետք է օգնենք հայ ժողովրդին իր գեղարվեստական դրսևորումներում շարունակել ձգտել կատարելության››:
Primavera Foundation of Armenia-ի գլխավոր տնօրեն և համահիմնադիր Ելենա Յակովլևան հույս է հայտնում, որ. ‹‹Այս նախագիծը կոգեշնչի երիտասարդ երաժիշտներին ավելի կատարելագործել և հանրահռչակել իրենց կատարողական արվեստը: Մենք մեր կողմից անում ենք հնարավոր ամեն բան, որպեսզի համաշխարհային լսարանի համար ապահովենք հայ երաժշտության դյուրին և համապարփակ հասանելիությունը՝ բացահայտելով նրանց համար հայ երաժիշտների վարպետությունը իրենց ծանոթ բոլոր միջազգային հարթակներում››:
Prima Classic-ը հիմնադրվել է հռչակավոր անվանի օպերային երգչուհի Մարինա Ռեբեկայի և հնչյունային ինժեներ Էդուարդո Վերթանեսյանի կողմից և գործունեություն է ծավալելում Եվրոպայում և ԱՄՆ-ում: Այն ձայնագրման անկախ լեյբլ է, որը կենտրոնացած է օպերաների, դասական երգեցողության և գործիքային երաժշտության ձայնագրման ուղղության վրա: Նրանք նվիրված են մեկ գաղափարի՝ նպաստել հանճարեղ երաժշտության տարածմանը՝ հիանալի արտիստների կատարմամբ: Լեյբլը հատուկ ուշադրություն է դարձնում նախագծերի բոլոր փուլերին՝ երկացանկի ընտրություն, կատարման վարպետություն, ձայնի որակ, դիզայն, փաթեթավորում և համաշխարհային տարածում:
Primavera Foundation of Armenia մշակութային բարեգործական հիմնադրամը հիմնադրվել և ակտիվ գործունեություն է ծավալում Հայաստանում 2022թ.-ից: Այն ուղղված է հայ մշակույթի ու արտիստների միջազգային ինտեգրմանը, հայ երիտասարդ երաժիշտների բացահայտմանն ու աջակցմանը, կրթական ծրագրերի միջոցով կատարողական արվեստի և արվեստի մենեջմենթի զարգացմանը: Հիմնադրամը տասնյակ կրթական ու մշակութային նախագծեր է իրականացրել ոչ միայն Երևանում, այլ նաև Հայաստանի հեռավոր մարզերում:

It is important that their voices are given a platform: Edgardo Vertanessian
The project aims to provide Armenian musicians with an additional consistent opportunity to record and release digitally on all major global streaming platforms. We wish to empower emerging and well-established Armenian artists by offering financial and non-financial resources to record, post-produce, release, and distribute recordings on Spotify, Apple Music, YouTube, and more than 80 international platforms, as well as advertising support.
The shortlist for the “Beginner Musicians” program (ages 18-28) has already been announced. Following a highly competitive selection process, the list includes the following musicians: pianists Gayane Aslanyan, Shushan Arevshatyan, Gur Sargsyan, Suren Babayan, Ruben Kozin; oboist Hayk Hekekyan; and cellist Narek Hekekyan. The selection was made by the Prima Classic label and its co-founder Edgardo Vertanesyan, who also established a special award for guitarist Vahan Sargsyan.
"Armenians have been an important component of our Western and Christian traditions since the beginning of time, and have gone through incredible hardships whose consequences are still felt today, very vividly. It is important that their voices are given a platform—in this case, their musical voices—and that we help their people to continue to pursue excellence in their artistic expressions." – Edgardo Vertanessian, CEO & Co-Founder, Prima Classic Record Label said in his interview.
Elena Yakovleva, General Director and Co-Founder of the Primavera Foundation of Armenia, believes that: “This project will inspire young musicians to further develop and popularize their performing arts. We are doing everything we can to ensure easy and comprehensive access to Armenian music for a global audience, revealing to them the mastery of Armenian musicians on all the international platforms they know.”
Founded by soprano Ms. Marina Rebeka and sound engineer Mr. Edgardo Vertanessian, Prima Classic is an independent record label focused on opera, lyrical singing, and instrumental music, fueled by a passion to produce and nurture beautiful music performed by outstanding artists. Born in the USA and based also in Europe, the label takes the utmost care in all the phases of our projects: repertoire selection, performance level, sound quality, artwork design, and worldwide distribution.
From opera to world music, and from the Renaissance period to contemporary compositions, we strive to bring to the curious listener a meaningful musical experience through our eclectic selection of recordings.
The common thread in our releases is Beauty, always present, along with its healing power, in the most diverse of its expressions.
The mission of the Primavera Foundation Armenia is to promote the international integration of Armenian culture and artists, and to increase recognition of the cultural heritage of Armenia through the following activities: fostering the creation and development of mutually beneficial relationships between cultural institutions, non-profit organizations, and individuals in the Republic of Armenia and around the world; identifying and supporting young Armenian musical talent, with a particular emphasis on conducting and composition; supporting the development of artistic infrastructure in classical music; developing and organizing educational programs in the performing arts and cultural management; showcasing artistic excellence through cross-cultural events.