Մոնտինյի-լը-Բրետոնյո քաղաքում բացվեց Շառլ Ազնավուրի անվան արվեստների կենտրոնը
Մարտի 26-ին Ֆրանսիայի Մոնտինյի-լը-Բրետոնյո քաղաքում պաշտոնապես բացվեց Շառլ Ազնավուր արվեստների կենտրոնը։ Բացման արարողությանը ներկա էին «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր Նիկոլա Ազնավուրը, հիմնադրամի տնօրեն Քրիստինա Ազնավուրը, Ֆրանսիայի Իլ-դը-Ֆրանս շրջանի և Իվլին դեպարտամենտի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև այլ հյուրեր։ Կենտրոնի բացումն ազդարարող՝ ժապավենը կտրելու արարողությանը մասնակցեցին Իվլին դեպարտամենտի սենատոր Միշել Լոժիեն, Մոնտինյի-լը-Բրետոնյոյի քաղաքապետ Լորեն Մերկերը, ինչպես նաև Նիկոլա և Քրիստինա Ազնավուրները։
Կենտրոնը եզակի տարածք է երիտասարդների համար՝ արտահայտելու իրենց ստեղծագործական միտքը, ձեռք բերելու նոր գիտելիքներ, ավելի մոտ լինելու արվեստին ու մշակույթին, ինչպես նաև պատրաստվելու արվեստի ոլորտում իրենց հետագա մասնագիտացմանն ու կարիերային: Ուսուցման ողջ գործընթացը կազմակերպվելու է 5 հիմնական ուղղությամբ՝ պար, թատրոն, երաժշտություն, փորձեր, ձայնագրություններ, որոնց համադրման շնորհիվ սովորողները ձեռք են բերելու ոլորտային բազմակողմանի գիտելիքներ ու կիրառական հմտություններ։
«Ազնավուր» հիմնադրամը, համագործակցելով Մոնտինյի-լը-Բրետոնյոյի քաղաքապետարանի և սցենոգրաֆիայի ու ինտերիեր դիզայնի ոլորտում հայտնի «Agence NC - Nathalie Crinière» գործակալության հետ, աշխատել է այս հաստատության ներսում եզակի ինստալյացիաների ստեղծման վրա։ Այս աշխատանքների միջոցով փորձ է արվել ներկայացնել Շառլ Ազնավուրի արվեստի ու անցած ուղու պատմությունը՝ ոգեշնչելու կենտրոն այցելող երիտասարդներին։ Այս նպատակով «Ազնավուր» հիմնադրամը կենտրոնին է փոխանցել նաև Շառլ Ազնավուրի ստացած «Կրկնակի ադամանդե սկավառակը» (Disque double diamant), որն արտիստին էր շնորհվել 2.000.000-ից ավելի վաճառված ալբոմի համար։
Մոնտինյի-լը-Բրետոնյո քաղաքում բացվեց Շառլ Ազնավուրի անվան արվեստների կենտրոնը · Armenian National Music

Forum of Arts Charles Aznavour was officially inaugurated in Montigny-le-Bretonneux
On March 26, 2022, the Forum of Arts Charles Aznavour was officially inaugurated in Montigny-le-Bretonneux, France. The inauguration ceremony brought together Nicolas Aznavour, co-founder of the Aznavour Foundation; Kristina Aznavour, President of the Foundation; senior officials from the Île-de-France region and the Yvelines department; Lorrain Merckaert, the Mayor of the city, as well as many other guests. The ribbon-cutting ceremony was held in the presence of the Senator of Yvelines Michel Laugier, Mayor Lorrain Merckaert and Nicolas and Kristina Aznavours.
Forum of Arts Charles Aznavour is dedicated to theoretical knowledge, practice and cultural expression by pooling spaces and activities in order to encourage synergies between the 5 artistic disciplines that will now coexist in this center: dance, theater, music, rehearsals, recordings. This new cultural place embodies in itself the ambition to enrich the quality of learning as well as creativity.
The Aznavour Foundation, in collaboration with the town hall of Montigny-le-Bretonneux and the “Agence NC - Nathalie Crinière” (specialized in exhibition scenography and interior architecture), worked on the creation of unique installations within this building in order to ensure the presence of the art of Charles Aznavour as motivation for students and visitors of the center. With the same objective, the Aznavour Foundation donated the Double Diamond Disc which had been awarded to Charles Aznavour for more than 2,000,000 copies of albums sold.
Forum of Arts Charles Aznavour was officially inaugurated in Montigny-le-Bretonneux · Armenian National Music