ՌԴ-ում չինական թատրոնի հյուրախաղերը կազդարարվեն «Սպարտակ» բալետով
Հունվարի 14-ին Լյաոնինի բալետի թատրոնի (Չինաստան) հյուրախաղերը Վլադիվաստոկում  կազդարարվեն Արամ Խաչատրյանի «Սպարտակ» բալետով: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը՝ հղում կատարելով Պրիմորյեի երկրամասի մամուլի ծառայությանը:
«Լյաոնինի բալետի թատրոնի հյուրախաղերը տեղի կունենան հունվարի 14-19-ը՝ Մարինյան թատրոնի Պրիմորյեի բեմում: Հյուրերը կներկայացնեն երկու գունեղ բալետ՝ «Սպարտակը» և «Մուլանը»,-նշված է հաղորդագրության մեջ:
«Սպարտակ» բալետը գրվել է1954-ին (լիբրետոն՝ Նիկոլայ Վոլկովի)։ Առաջին անգամ բեմադրվել է 1956 թվականի դեկտեմբերի 27-ին՝ Մարիինյան թատրոնում։ Լիբրետոյի հիմք է ծառայել Ռաֆայելլո Ջովանյոլիի «Սպարտակ» վեպը։ Բալետն արժանացել է ԽՍՀՄ Լենինյան մրցանակի։

China Liaoning Ballet Company to launch Russian tour with “Spartacus”
Ballet Spartacus by Aram Khachaturian will launch the tour of the China Liaoning Ballet Company, which starts on January 14 at the Primorsky Stage of the Mariinsky Theater, according to TASS, the press office of the Primorsky government announced it on Thursday.
"The tour of the Liaoning ballet troupe of China will take place on the Primorsky Stage of the Mariinsky Theater from January 14 to 19. The guests will present two colorful performances - Spartacus and Mulan," the statement said.
The work follows the exploits of Spartacus, the leader of the slave uprising against the Romans known as the Third Servile War, although the ballet's storyline takes considerable liberties with the historical record. Khachaturian composed Spartacus in 1954, and was awarded a Lenin Prize for the composition. It was first staged, with choreography by Leonid Yakobson, in Leningrad 1956.