Հայտնի են Գոհար Գասպարյանի անվան մեներգիչների համահայկական մրցույթի դափնեկիրների անունները
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Հայաստանի երաժշտական ընկերությունը դեկտեմբերի 2-9–ն անցկացրել է Գոհար Գասպարյանի անվան մեներգիչների (դասական երգեցողություն) համահայկական մրցույթը:
Մրցույթն այս տարի նվիրված էր ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, Պետական մրցանակի դափնեկիր, պրոֆեսոր Գոհար Գասպարյանի ծննդյան 100-ամյակին:
«Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում տեղի են ունեցել մրցույթի գալա համերգը և մրցանակների հանձնման արարողությունը:
Միջոցառմանը ներկա է եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը: Ողջունելով մրցույթի մասնակիցներին, ժյուրիի անդամներին և հյուրերին՝ նա կարևորել է միջազգային մակարդակով Գոհար Գասպարյանի հոբելյանին նվիրված այս ստուգատեսի անցկացումը:
«Գոհար Գասպարյանն անգնահատելի ավանդ ու ներդրում ունի հայ կատարողական արվեստի զարգացման, տարածման և հանրահռչակման գործում, և պատահական չէ, որ այս մրցույթը կրում է նրա անունը: Գոհար Գասպարյանը՝ որպես մշակույթի դեսպան, իր հետաքրքիր դերերգերով և կատարողական անգերազանցելի բարձր վարպետությամբ հանրահռչակել է հայ օպերային արվեստն ամբողջ աշխարհում: Անգնահատելի է նաև Գոհար Գասպարյանի դերը որպես մանկավարժ. նա իր սաներին փոխանցել է այնպիսի գիտելիքներ և կատարողական արվեստի նրբերանգներ, որոնց շնորհիվ նրանք հանդես են եկել աշխարհի լավագույն բեմերում»,- նշել է Դանիել Դանիելյանը և բարի երթ ու մասնագիտական վերելքներ մաղթել մրցույթի բոլոր մասնակիցներին:
Դեկտեմբերի 9-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում տեղի ունեցած մրցանակաբաշխության ժամանակ ժյուրիի կողմից մրցանակների են արժանացել հետևյալ մասնակիցները՝
Սիմոնյան Սոֆիա՝ 2-րդ մրցանակ
Մելքոնյան Վիկտորիա՝ 2-րդ մրցանակ
Միսակյան Մերի՝ 3-րդ մրցանակ
Օրդանյան Հովհաննես՝ 2-րդ մրցանակ
Փոդրատչյան Հայկ՝ 3-րդ մրցանակ
Մկրտչյան Արթուր՝ 3-րդ մրցանակ
Մարիամ Գրիգորյան՝ Կոմիտասի լավագույն կատարման համար մրցանակ
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 29–ին Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ակուստիկ դահլիճում տեղի է ունեցել մրցույթի վիճակահանությունը: Մրցույթի մասնակցության հայտ էր ներկայացրել 43 մասնակից: Առաջին փուլը կայացել է դեկտեմբերի 2-4-ը Երևանի Պ. Չայկովսկու անվան միջնակարգ մասնագիտական երաժշտական դպրոցի մեծ դահլիճում: Երկրորդ փուլն անցկացվել է դեկտեմբերի 6–7-ին, որն ունեցել է 21 մասնակից: Դեկտեմբերի 8-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի է ունեցել 3–րդ փուլ անցած 11 մասնակիցների ելույթը:
Հայտնի են Գոհար Գասպարյանի անվան մեներգիչների համահայկական մրցույթի դափնեկիրների անունները · Armenian National Music

Laureates of of the Gohar Gasparyan Pan-Armenian Soloist Competition announced
The Armenian Music Society organized the Gohar Gasparyan All-Armenian Competition of Soloists (Classical Singing) from December 2 to 9, with support from the Republic of Armenia's Ministry of Education, Science, Culture, and Sports.
This year's competition marked the 100th anniversary of the birth of Professor Gohar Gasparyan, the People's Artist of the USSR and State Prize awardee.
The Aram Khachaturian Concert Hall hosted the competition's gala concert and awards ceremony.
Daniel Danielyan, the Deputy Minister of ESCS attended the event. He welcomed competitors, jury members, guests and emphasized the importance of organizing this competition to commemorate Gohar Gasparyan's anniversary.
"Gohar Gasparyan has made essential contributions to the development, promotion, and popularization of Armenian cultural heritage, and it is no surprise that this competition holds her name. As a cultural ambassador, Gohar Gasparyan has popularized Armenian opera art worldwide with her intriguing role songs and unrivaled performance abilities. Gohar Gasparyan's contribution as a teacher is also noteworthy. "He has passed on to his students such knowledge and nuances of performing art, as a result of which they have performed on the world's best stages," stated Daniel Danielyan, who wished all competition competitors good luck and professional growth.
On December 9, during the award ceremony held in the Aram Khachaturian Concert Hall, the following participants received prizes from the jury:
Simonyan Sofia - 2nd prize
Melkonian Victoria - 2nd prize
Misakyan Mary - 3rd prize
Ordanyan Hovhannes - 2nd prize
Podratchyan Hayk - 3rd prize
Mkrtchyan Arthur - 3rd prize
Mariam Grigoryan - Prize for the best performance of Komitas
On November 29, the competition draw was held at the acoustic hall of the Yerevan Komitas State Conservatory. 43 young vocalists submitted applications for competition participation. The first round was held on December 2-4 in the Yerevan P. Tchaikovsky Secondary Professional Music School. The second round was held on December 6-7, with 21 contestants. On December 8, the 11 contestants who passed the third round performed at Aram Khachaturian Concert Hall.
Laureates of of the Gohar Gasparyan Pan-Armenian Soloist Competition announced · Armenian National Music