Հայաստանի կոմպոզիտորների միությունը նշում է 90-ամյա հոբելյանը
Մայիսի 19-ին մեկնարկել է Հայաստանի կոմպոզիտորների միության հիմնադրման 90-ամյակին նվիրված հոբելյանական փառատոնը: Բացման համերգին ներկա են եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը և նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը։
Նախագծի բացման համերգը տեղի է ունեցել Կոմպոզիտորների միության նորոգված համերգասրահում։ Կատարումներով հանդես են եկել Վանաձորի պետական կամերային նվագախումբը (գեղ. ղեկավար և դիրիժոր՝ Ռուբեն Ասատրյան), Երևանի պետական կամերային երգչախումբը (գեղ. ղեկավար և խմբավար՝ Քրիստինա Ոսկերչյան), ինչպես նաև Արմինե Գրիգորյանը (դաշնամուր), Կարեն Շահգալդյանը (ջութակ), Դանիել Մելքոնյանը (շեփոր), Անահիտ Դիլբարյանը (դաշնամուր), Հովհաննես Մանուկյանը (երգեհոն), Գրիգոր Առաքելյանը (հայկական վիոլա): Զուգահեռ ներկայացվել է նաև Կոմպոզիտորների միության պատմությունը։
ՀԿՄ նախագահ Արամ Սաթյանը հյուրերին ողջունելիս ընդգծել է․ «Այս տարիների ընթացքում կերտվել է մի պատմություն, որը պատիվ է բերում թե՛ մեր պետությանը, թե՛ մեր ժողովրդին»։
Երեկոյի ընթացքում հնչել են Արամ Խաչատրյանի, Էդվարդ Միրզոյանի, Ղազարոս Սարյանի, Էդգար Հովհաննիսյանի, Մակար Եկմալյանի, Գրիգոր Առաքելյանի (մշակում), Կոնստանտին Պետրոսյանի, Հայկուհի Հակոբյանի, Կոմիտաս-Ասլամազյանի, Երանյան-Սաթյանի ստեղծագործություններից:
Կառույցի 90-ամյակի և փառատոնի մեկնարկի կապակցությամբ շնորհավորական խոսք է հղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը։ Նա նշել է, որ Հայաստանի կոմպոզիտորների միության պատմությունը զուգադիպել է հայ ժողովրդի պատմությանը՝ ազգային վերելքներին, արհավիրքներին, հաղթանակներին ու անկումներին։ Փոխնախարարը բարձր է գնահատել այդ տարիներին միության նախագահների ազգանվեր գործունեությունը, որն իրականացվել է ոչ այնքան դյուրին պայմաններում. «Ուսումնասիրելով միության ղեկավարների կենսագրությունը՝ հասկանում ենք, որ այդ մարդիկ իրենց աշխատանքով, անցած ճանապարհով և որդեգրած արժեհամակարգով օրինակ են մեզ համար՝ աննահանջ ձգտումների, քաղաքացիական սխրանքների ու խիզախումների, հավատարմության։ Այս կառույցի պատմությունը հպարտության և արժանապատվության զգացում է ներշնչում»։

The jubilee festival dedicated to the 90th anniversary of the Composers Union of Armenia launched on May 19. The evening was attended by RA Minister of ESCS Vahram Dumanyan and Deputy Minister Ara Khzmalyan.
The opening concert of the festival took place in the renovated concert hall of the Composers' Union. The Vanadzor State Chamber Orchestra (artistic director, conductor: Ruben Asatryan), Yerjan State Chamber Choir (artistic director, conductor: Christina Voskerchyan), as well as Armine Grigoryan (piano), Karen Shahgaldyan (violin) Daniel Melkonyan (trumpet), Anahit Dilbaryan (piano), Hovhannes Manukyan (organ), Grigor Arakelyan (Armenian viola) performed during the concert, as well as the history of the Composers' Union was presented.
Welcoming the guests, CUA President Aram Satian emphasized․ "During these years, a big history has been created, a history that brings honor to both our state and our people."
Works by Aram Khachaturian, Edward Mirzoyan, Ghazaros Saryan, Edgar Hovhannisyan, Makar Ekmalyan, Grigor Arakelyan, Konstantin Petrosyan, Haykuhi Hakobyan, Komitas/Aslamazyan, Yeranyan/Satian were performed during the evening.
Deputy Minister of Education and Science Ara Khzmalyan also sent a congratulatory message on the occasion of the 90th anniversary.
Photo credit: CUA