Նիկողայոս Նիկողոսյանի ծննդյան 105-ամյակի առթիվ կկազմակերպվեն միջոցառումներ
Այս տարի լրանում է մեծանուն քանդակագործ, ԽՍՀՄ ժողովրդական նկարիչ Նիկողայոս Նիկողոսյանի ծննդյան 105-ամյակը, որի առիթով կկազմակերպվեն հովելյանական միջոցառումներ։
Սեպտեմբեր 14-ին, ժամը 18։00-ին «Առնո Բաբաջանյան» համերգային դահլիճի երկու ճեմասրահներում կբացվի Նիկողայոս Նիկողոսյանի քանդակի և գրաֆիկական աշխատանքների ցուցահանդեսը։ Նույն օրը ժամը 19։00-ին «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում տեղի կունենա անվանի արվեստագետին նվիրված համերգ։ Ելույթ կունենա Երևանի պետական կամերային երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և խմբավար՝ Քրիստինա Ոսկանյան)։
Երեկոյի ընթացքում կհնչեն՝ Օ․ Մեսիանի, Պ․ Վասկսի, Յ․ Մյանտիյառվիի, Ջ․ Տավեների, Ա․ Պյարտի, Ա․ Ավանեսովի, Կ․ Նյուստեդտի ստեղծագործությունները։
Համերգը կեզրափակվի ժամանակակից կոմպոզիտոր Սերգեյ Ախունովի Exegi Monumentum ստեղծագործության հայաստանյան պրեմիերայով։ Երկը հիմնված է Հորացիոսի բանաստեղծությունների վրա և նվիրվում է Նիկողայոս Նիկողոսյանի հիշատակին։
Ծրագիրն իրականացնում է Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիան՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։ Նախագծի գործընկերներ՝ Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոն, Եղիշե Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարան, «Նիկողոսյան» մշակութային հիմնադրամ, «Նիկո» ցուցասրահ։
Նիկողայոս Նիկողոսյանի ծննդյան 105-ամյակի առթիվ կկազմակերպվեն միջոցառումներ · Armenian National Music

Tribute to Nikoghayos Nikoghosyan
This year marks the 105th anniversary of the birth of the renowned sculptor and People’s Artist of the USSR, Nikoghayos Nikoghosyan. This extraordinary event will pay homage to his exceptional contributions to the world of art.
On September 14, 18:00 an exclusive exhibition showcasing his exquisite sculptures and graphic works will be opened in the two foyers of the Arno Babajanyan Concert Hall.
At 19:00 on the same day, a concert dedicated to the life and achievements of Nikoghayos Nikoghosyan will take place. The Yerevan State Chamber Choir, under the artistic direction and conducting of Kristina Voskanyan, will take the stage to perform an awe-inspiring musical tribute.
The evening’s repertoire will feature works by renowned composers, including O. Messiani, P. Vasksi, Y. Myantiyarvii, J. Tavener, A. Pyarti, A. Avanesov, and K. Neustadt. The performance will culminate in the Armenian premiere of “Exegi Monumentum,” authored by the contemporary composer Sergey Akhunov. The piece is based on the poetry of Horace and is a heartfelt homage to Nikoghayos Nikoghosyan’s memory.
The project is organized with the support of the RA Ministry of Education, Science, Culture, and Sports.